Hvězda je nebeský symbol světla a průvodce noční krajinou. Výjimečnou roli hraje v symbolice hlavně v období tří králů. V oblasti dekorační se stala hvězda neodmyslitelnou součástí adventu a Vánoc. Tvar hvězdy hraje velmi důležitou roli nejen v drobných dekoracích nebo jako součást kompozic a výzdoby, ale také jako objemnější floristická aranžmá. Jako součást adventních a vánočních dekorací se hvězdy objevují v symbolických barvách: zelené, červené, bílé a fialové, ale září i ve stříbrném a zlatém provedení.

Z čeho vytvořit tvar hvězdy

Pro vytvoření tvaru hvězdy lze využít širokou škálu materiálů od přírodních až po umělé. Jako základ může posloužit celá řada produktů, které mají tvar hvězdy již před začátkem výroby dekorace. Jsou to například tvarovky ze zelené aranžovací hmoty, z polystyrénu, nebo ze dřeva. Využít je možné i další polotovary a přípravky, které nám usnadní aranžování. Vhodné jsou také nejrůznější misky a talířky ve tvaru hvězdy. Dobře v tomto směru fungují také pletiva s menším okem, která se dají do tvaru hvězdy vymodelovat.

Hvězdy lze také odlévat z betonu, skládat z papíru, tenkého plechu, z kartonu nebo vystřihovat podle šablony, splétat z papírových ruliček nebo vykrajovat ze slaného, sladkého nebo perníkového těsta. Dají se pochopitelně také odlévat do forem a formiček, nebo ušít z vhodné látky s vánočním motivem. K Vánocům neomyslitelně patří i živá vánoční hvězda Euphorbia pulcherrima.

Skládané hvězdy

Z novin, starých not, perforovaného papíru, tenkého plechu, z kartonu nebo vystřihovat podle šablony se dají mnohé zajímavé tvary hvězd. Vznikají tak nejčastěji závěsné dekorace do oken, na stromeček nebo ke stropu, které můžeme také osvětlit. Dají se skládat technikou japonského origami, prostřihávat a protáčet z papírových proužků. Zajímavým typem hvězd jsou Ochranovské nebo také moravské hvězdy, které jsou složené do 17 paprsků a místo osmnáctého paprsku se dává světlo.Charakteristická je pro ně žlutá, červená a bílá barva.

Z papíru vznikají i rozměrnější švédské hvězdy, které se dají po vystřižení ornamentů rozsvítit zevnitř pomocí světelného led řetězu. Velmi zajímavé tvary hvězd vznikají také metodou quillingu. Tato metoda spočívá v natáčení barevných proužků papíru na speciální hřebínek a v následném slepování vzniklých tvarů. Někdy se u ní můžeme setkat s označením papírový filigrán.

Lepené hvězdy

Ze skořicových svitků, nebo z naplaveného vyběleného dřeva se dají slepit velmi půvabné hvězdy, které se budou skvěle vyjímat jako vánoční dekorace. Slepit můžete i podle šablony vystřižené části švédské hvězdy anebo si podobnou hvězdu vystřihnout z pečlivě slepených papírových sáčků. Z klacíků si nařežte dřevěná kolečka a ta pak nalepte na kartonový papír vystřižený do tvaru hvězdy podle šablony.

Další typy hvězd a hvězdiček mohou vzniknout z větviček, proutí nebo šišek různých velikostí a tvarů. Na lepení hvězd z papíru používáme klasické lepidlo, zvláště u jemných hvězd menších tvarů. U rozměrnějších kartonových hvěz anebo u hvězd z klacíků, skořice, naplaveného dřeva nebo hvězd z větviček použijeme ke slepení tavnou lepicí pistoli. Pro jistotu můžeme některé spoje ještě pojistit stažením pomocí drátků.

Hvězdy vyřezávané ze dřeva

Máte-li k dispozici plát dřeva ze stromu, můžete do něj vyřezat tvar hvězdy a využít jak hvězdu samotnou, tak vzniklý protikus k výrobě dalších dekorací. Nejprve si na dřevěný plát nakreslete tvar hvězdy podle papírové šablony. Poté vrtačkou předvrtejte otvory tam, kde se spojují jednotlivé paprsky a do otvorů zasuňte lupénkovou pilku a vyřežte tvar hvězdy. Do vzniklé hvězdy sukovníkem vytvořte otvory o velikosti čajové svíčky a máte z velké hvězdy atraktivní svícen.

Hvězdy ze dřeva se dají, jsou-li dostatečně široké a velké, postavit kolmo na podložku a v horní části nazdobit borovicovými jehličím, drobnými dekoračními jablíčky a ze stejného místa pak spustit jemnou červenou a zelenou stužku.

V lese jistě při procházce každý z nás už narazil na spadlou nebo pokácenou břízu, jejíž dřevní hmota se zcela rozpadla a dohromady ji drží už jen kůra. A právě z březové kůry vytvořené hvězdy a hvězdičky mohou zajímavým způsobem ozvláštnit jak adventní věnce, tak všechny další vánoční dekorace. Dají se navlékat a vytvářet z nich řetězy nebo girlandy.

Hvězdy z betonu

Možná byste to do betonu neřekli, ale i beton je velmi kreativní materiál. To jistě potvrdí všichni, kdo již s betonem pracovali na nějakém DIY projektu. Připravíme-li si kvalitní šablonu, dají se z betonu odlévat nejrůznější tvary hvězd, a ty pak opatřit tyčkou pro zapíchnutí, nebo ještě za čerstva do betonu vtlačit několik šišek a poté vše nechat dokonale zaschnout.

Hvězdy z dalších materiálů

Zapomenout nesmíme ani na vánoční hvězdu, čili Poinsettii, která je nedílnou součástí vánoční výzdoby ve většině našich interiérů v tomto svátečním období. Hvězdy z filcu, vykrajované hvězdy z pomerančové kůry, hvězdy ušité z látek, hvězdy a hvězdičky vytvořené z korálků, nebo hvězdy slaměné, či vykrajované do vánočního slepovaného cukroví, všechny mají své místo ve vánoční výzdobě našich domovů. Připomínají nám, že ke slavnostnímu štědrovečernímu stolu všichni zasedáme, jakmile se v podvečer objeví na nebi první hvězda.