Předsíň na obrázku (o něco níže vpravo) působí odmítavě. Jako by skutečně měla za úkol chránit obyvatele bytu před nežádoucí infekcí − nezvanými hosty. Působí neuspořádaně a nepřívětivě.
Záporný dojem neomlouvá ani na první pohled viditelný fakt, že Achillovou patou malého bytu jsou nedostatečné úložné prostory.
Předsíň by neměla připomínat skladiště více či méně odložených předmětů.
Změňte všechno, co můžete
Vymyslet nové nápadité a pohledné řešení malého prostoru je detektivní úkol. Shrňme si poznatky, které máme:
- Nábytek − malý prostor jen velmi omezeně umožňuje uplatnit typizovaný nábytek. Vhodnější bývá nábytek na míru. Ten je sice dražší, ale šikovný kutil ho vyrobí sám i díky různým konstrukčním a spojovacím materiálům, které nabízí trh.
- Dveře, okna, příčky, strop − bez větších stavebních úprav můžeme renovovat či vyměnit dveře a okna, případně vybudovat příčku či strop ze sádrokartonu nebo dřevotřískové desky
Pokud zjistíme, že by některé větší úpravy výrazně vylepšily funkci prostoru, je lépe je spojit s totální přestavbou celého bytu. To ovšem vyžaduje úřední náležitosti, jako je stavební povolení či ohlášení, případně i projekt a pomoc dalších profesionálů.
Takto vypadá současná předsíň v nákresu:
Jak by mohlo řešení vypadat
Návrh nového uspořádání:
Výška stropů v bytě je stejná bez ohledu na plochu místností. Prostor malé předsíně tak připomíná spíše komín, dojem podporuje i vysoká skříň a chladnička s mrazničkou.
Nabízí se snížit strop a vytvořit nový úložný prostor. Co však s jízdním kolem? Snad půjde uložit naležato do nového podstropního prostoru. To je třeba proměřit nebo pro kola najít jiné místo. Podstropní úložiště musí mít dostatečně nosnou konstrukci.
Volba materiálů je dost široká a záleží jenom na chuti či možnostech stavebníka. Může to být například celodřevěná, kovová nebo kombinovaná nosná konstrukce, s dřevěným, dřevoštěpkovým, dřevotřískovým či sádrokartonovým podhledem atd.
V našem řešení nosnou konstrukci tvoří čtyři příčné trámy od stěny ke stěně. Vzhledem k malému rozponu nemusíme ani počítat se sloupky. Osobně bych viditelné dřevěné konstrukce ponechané v přírodní úpravě moc nedoporučoval. Jsou sice relativně dost snadné, ale již trochu přežité. Příčné trámy nosné konstrukce tedy zakryjeme podhledem. Postačí nám světlá výška kolem 2,4 m.
Do podhledu instalujeme bodová světla. Dostatečně rozměrný vstupní otvor je vhodné opatřit poklopem, aby se do skříně méně prášilo.
Poklopem se skládacími schůdky zvýšíme tím komfort obsluhy úložného prostoru, ovšem i náklady na přebudování předsíně, a to o několik tisíc korun.
Další místo lze vyšetřit tím, že stávající dveře od WC nahradíme zasunovacími dveřmi. V uvolněném prostoru je možné umístit další úložnou skříňku (botník), případně na stěnu zavěsíme jízdní kolo.
Rozmístění nábytku
Nebojme se barev!
Zvyk mít stěny, dveře, rámy oken a podobně pouze bílé, asi vyplývá z podvědomého strachu, že bychom jinou barvou něco pokazili. Je to škoda, barvy představují velkou možnost, jak vyjádřit osobní vkus a dát prostoru eleganci. Do malé předsíně jsou vhodnější světlé odstíny, které prostor zvětšují, než tmavé odstíny, které ho zmenšují.
Podlahu nemusí krýt jen linoleum neurčité barvy neurčitého odstínu či keramika. Není nutné bát se dřeva, lakovaného korku, zajímavého moderního lina. Volit lze i zátěžový koberec, ale u vstupního prostoru u botníku a zrcadla by měla být odolná a snadno omyvatelná krytina (keramické dlaždice, linoleum).
K jedné stěně umístíme věšákový komplet se sedačkou, naproti velké zrcadlo. Potom následuje vstup do bytu, na WC, balkon, nahoru do úložného prostoru, ale také do skříňového kompletu, jehož součástí je i chladnička.
Čelo kompletu mohou zakrýt dveře. Vhodnější jsou posuvné, ale můžeme použít i barevný závěs.
Kresby autor, foto archiv