Břečťan můžeme pěstovat i jako pokojovou rostlinu.
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

I na severním okně se může rostlinám dařit. Které zvolit?

Okna či spíše pěstování rostlin na okenních parapetech orientovaných severním směrem pěstitelům dovolují velmi pestrou škálu rostlin. Přímo zde totiž mají doslova ideální pěstební podmínky různé tropické rostliny pocházející z deštných pralesů. Možnosti jsou zajímavé a různorodé.

Dokonce i oknům orientovaným na sever můžeme dát velmi osobitý ráz. Ačkoli nelze s úspěchem na severním okně pěstovat pestrobarevné a kvetoucí rostliny, můžeme je snadno nahradit speciální skladbou rostlin, které jsou stálezelené a dokážou na vašem okně vytvořit naprosto nezaměnitelnou identitu. Je pouze nutné vědět, které rostliny do tohoto výběru zařadit.

Asparagus sprengeri je ideální právě pro pěstování na severně orientovaném okně. Asparagus sprengeri je ideální právě pro pěstování na severně orientovaném okně. Zdroj: Shutterstock.com / kttpngart

Rostliny nejen na parapet

Zvažte nejen pěstování přímo na okenním parapetu, ale na podlaze v jeho blízkosti anebo v okolí okna na zdech či v závěsných koších nad oknem. Severní okna se mohou stát domovem pro mnoho robustních zelených rostlin a také pro celou řadu převislých a popínavých pokojovek, které vypadají v protisvětle zvlášť zajímavě.

Tradescantia spathacea - Rhoeo Tricolor Tradescantia spathacea - Rhoeo Tricolor Zdroj: Shutterstoc.com / sharohyip

Snadné pěstování, ale problém se suchým vzduchem

Většina rostlin vhodných pro stinná místa se pěstuje snadno. Na druhou stranu je dosti velkým problémem pěstování ve vytápěných bytech s ústředním topením. Rostliny zde často trpí suchým vzduchem, proto nutně potřebují každotýdenní rosení odstátou anebo převařenou a vychladlou vodou. Díky rosení se rostliny snáze ubrání napadání škůdci anebo houbami.   

Kolumnea, hedera a asparagus se hodí k pěstování v závěsných nádobách. Kolumnea, hedera a asparagus se hodí k pěstování v závěsných nádobách. Zdroj: Shutterstock.com / Khrystyna Sun    

Tip na zelené záclony   

Pnoucí rostliny dokážou vytvořit mnoho zajímavých zákoutí a výběr je natolik pestrý, že jej můžete přizpůsobit charakteru okna i vlastnímu vkusu. Je třeba počítat s tím, že všechny časem dosti povyrostou a některé dokonce přerostou svou žádanou délku. Tehdy je čas na jejich zkracování a také množení. Pnoucí a převislé rostliny je vhodné často přesazovat, tehdy využijeme snadného přístupu ke kořenům, a ty seřízneme stejně jako vrcholky rostlin. Při pěstování v závěsných koších a nádobách, které nemohou mít na dně odtokový otvor, nezapomeňte na kvalitní vrstvu drenáže. Jinak budou rostliny trvale přemokřené. 

Vhodné rostliny: Asparagus sprengeri, epipremnum, svícník, columnea, fikus šplhavý, zelenec chocholatý, břečťan.

Závěsné květináče. Závěsné květináče. Zdroj: Shutterstock.com / moonajamoo

Zpestření v podobě kvetoucích rostlin

I když jsme hned na začátku uvedli, že severně orientované okno není právě vhodným místem pro kvetoucí rostliny, přece jen některé z nich zde najdou své uplatnění. Ačkoli nastálo na tomto okně růst nemohou, můžeme je sem přidat v sezóně jejich kvetení a po odkvětu je vrátit na jejich původní místo. Jejich zakomponováním mezi stálezelené nekvetoucí rostliny jsou na severních oknech vytvořeny kouzelné kombinace a netušená spojení barev a odstínů. 

Vhodné rostliny: brambořík, poinsettie aneb vánoční hvězda, azalky, chryzantémy, primule, africké fialky. 

Gardenie, africké fialky nebo bramboříky mohou dočasně okno na sever zpestřit. Gardenie, africké fialky nebo bramboříky mohou dočasně okno na sever zpestřit. Zdroj: Shutterstock.com / Skyprayer2005  

Volba vhodných rostlin pro severně orientovaná okna

Společně s převislým asparagusem nebo hederou můžete vybírat mezi jukou, kapradinami nebo filodendronem. Na okně směrem na sever lze vystavit také pileu, prodaru, žumen, ledviník stepilý, gardenii, aukubu japonskou, soleirolia, pantoflíček, kokosovník, rhoeo a brambořík.

Aucuba japonica"Variegata" Aucuba japonica"Variegata" Zdroj: Shutterstock.com / FernandoChee Aucuba japonica"Variegata"Autor: Shutterstock.com / FernandoChee

Pro velká okna volte velké rostliny 

Pro velké okno a pro umístění na zemi v jeho okolí se budou skvěle hodit některé velké rostliny jako například dracéna, filodendron, juka, arálie, fíkovník, monstera anebo kokosovník ořechoplodý.

Ficus pumila White Sunny Ficus pumila White Sunny Zdroj: Shutterstock.com / GLandStudio

Sestavou rostlin volíte charakter okna

Zeleň, kterou na okně a v jeho okolí pěstujeme, jednoznačně určí charakter okna. Vzhledem ke konstantnímu osvětlení, které severně orientované okno nabídne, není problém vybrat pro něj rostliny s nejrůznějšími tvary listů i odlišných odstínů zelené barvy. Navíc u většiny uvedených rostlin hned poznáte na jejich kondici, pokud jim něco chybí. Občas se vyskytnou i velká okna na sever, ale i k nim se hodí celá řada rostlin, pochopitelně větších rozměrů. Například vhodné jsou palmy, které mohou stát i dál od okna, ty je možné doplnit mnoha druhy dekorativních kapradin. Vždy však pamatujte na to, že volba květináčů a jejich obalů je na malém okně důležitější, než na okně velkém. Na malém jsou vždy nápadnější.

Akční letáky