Rychlý zásah je základem úspechu
Zdroj: sebra / Shutterstock.com

Jak předcházet skvrnám na koberci? Impregnace zvýší odolnost a usnadní čištění

Krásný koberec beze skvrn je často nesplnitelný sen. Stačí chvilka nepozornosti, rychlý pohyb nebo neopatrné otočení a lapálie je na světě. Aby vám koberec vydržel dlouho v perfektním a funkčním stavu, je dobré věnovat pozornost preventivnímu ošetření i pravidelnému čištění. Pokud přes všechna opatření stejně hyzdí koberec nepěkná skvrna, pomohou s odstraněním osvědčené triky.

Zařízení bytu jako jsou koberce a čalounění sedacích souprav jsou denně vystaveny spoustě rizikových situacích. Ať už máte malé děti, zvířecí mazlíčky nebo se prostě jen rádi uvelebíte se sklenkou vína či hrnkem kávy na sedačce, jedno je jisté. Dřív nebo později se textilie zašpiní, polijí či umažou. Pro dlouhodobou krásu vašich textilií toho přitom zvládnete podniknout celkem dost. Důležitá je preventivní impregnace, pravidelné čištění a včasné odstraňovaní již vzniklých skvrn.

Impregnace prodlouží životnost a usnadní čištění

Nově zakoupený koberec mívá už z výroby provedenou impregnaci, která mu zajišťuje dlouhodobou ochranu proti zašpinění, znesnadňuje vsakování tekutin a ulpívání nečistot. Impregnační prostředky vytvoří kolem vláken koberce neviditelný hydrofobní (vodu odpuzující) film, který zamezuje navázání nečistot na vlákna a umožňuje jejich snadné odstranění vysátím.

Díky ultra tenké nano vrstvě si koberce zachovávají po dlouhou dobu svěží a jasné barvy a snáz se udržují v čistotě. Impregnace působí také proti deformaci vláken, jejich sešlapání a vytvoření vychozených cestiček. Celkově tak usnadňuje údržbu a prodlužuje životnost koberce. Přesto v průběhu času tuto ochranu vlákna koberce ztrácí. Děje se tak běžným opotřebením a používáním koberce (impregnace na normálně používaném koberci vydrží minimálně 6 měsíců, většinou 2 až 3 roky), ale i používáním nesprávných čističů při mokrém čištění, nevhodné jsou zejména prostředky alkalické (zásadité, s vysokým pH). Proto je čas od času nutné impregnaci koberců obnovit.

Koberec zbavte nečistot

Před vlastní impregnací věnujte pozornost důkladnému vyčištění koberce. Teprve když jsou vlákna zbavena všech nečistot, jsou dobře přístupná pro ochranný prostředek. Impregnace špatně vyčištěného koberce jsou vyhozené peníze, určitě ho tedy předem důkladně hloubkově vyčistěte, nejlépe mokrou cestou. Na čištění si můžete pozvat specializovanou firmu, ale zvládnete ho i sami. Koberec nejprve vyčistěte pomocí mýdlové vody, snažte se použít jen malé množství tekutiny, koberec nesmí být nikdy promočený.

Při práci postupujte jemně, nedrhněte vlákna silou, nepoužívejte drsné materiály (například kuchyňskou houbičku). Až všechna tekutina vyschne, koberec pořádně vysajte. Nebo využijte některý ze speciálních tepovacích přípravků běžně dostupných v drogeriích. Aplikujte pěnu nebo prášek do koberce dle návodu, nechte působit a posléze vyluxujte. Vždy si před zahájením prací důkladně prostudujte pokyny výrobce, hlavně drahé koberce z přírodních materiálů se mokrou cestou čistit nesmí. Všechny postupy si raději předem vyzkoušejte na malém kousku koberce.

Nano přípravky jsou dražší, ale účinné

Pro impregnaci si vyberte skutečně kvalitní přípravek, jinak se může stát, že jeho účinek bude omezený nebo krátkodobý. Cena impregnace velmi záleží na konkrétním přípravku, stavu vašeho koberce, jeho rozměrech i savosti. Průměrně se na m2 textilií spotřebuje 30 až 80 ml přípravku, za půl litru impregnace zaplatíte šest set, ale i devět set a více korun. Řiďte se instrukcemi na obalu a dodržujte správné dávkování impregnace. Nedostatečné množství přípravku nezaručí důkladnou ochranu všech vláken, nadměrná dávka zase vlákna příliš zatíží a pak budou tuhá a křehká. Nanášení přípravku vám usnadní rozprašovač, zvládnete to i prostým namáčením. Následně můžete impregnaci do koberce zapracovat měkkým kartáčem. Než začnete koberec opět používat, ujistěte se, že dokonale vyschl.

Čištění skvrn na koberci

Citrónová šťáva a jedlá soda jsou skvělí pomocníci při úklidu Citrónová šťáva a jedlá soda jsou skvělí pomocníci při úklidu Zdroj: Ahanov Michael / Shutterstock.com

Správně provedená impregnace zvýší odolnost koberce před nepříznivými vlivy a zamezí vzniku většiny skvrn od nečistot, vody, mastnoty, jídel a nápojů. Přesto se někdy vytvoří nehezká skvrna od různých látek. Pak je třeba jednat hlavně rychle, nenechat nečistotu zaschnout a okamžitě ji začít likvidovat. Proto je dobré mít v zásobě pár rad jak pohromu rychle a bez potíží zvládnout.

  • Červené víno - Přebytečnou tekutinu odsajte ubrouskem a skvrnu zasypte solí, nechte působit a vysajte. Čerstvou skvrnu lze též potřít rozkrojeným citrónem nebo pokapat citrónovou šťávou. Zkusit můžete i pastu z jedlé sody. Vždy dočistěte vlažnou vodou. Podobným způsobem odstraníte i skvrny od ovoce.
  • Káva, čaj - Sůl se stejným způsobem použije i při likvidaci skvrn od kávy. Na čaj zase platí citrón nebo citrónová šťáva.
  • Mastnota - Posypte skvrnu jedlou sodou nebo moukou a počkejte, až se mastnota vsákne. Vysajte a vyčistěte ještě vlažnou vodou s trochou saponátu.
  • Bláto - Stopy od bláta nechte zaschnout, poté vydrolte a vysajte.
  • Krev - Krvavou skvrnu odstraníte studenou vodou s přídavkem čpavku. Můžete použít i sůl, kterou nasypte na krev, vysajte a úklid dokončíte vodou.
  • Vosk - Zaschlý vosk přežehlete přes savý papír žehličkou nastavenou na nízkou teplotu.
  • Žvýkačka - Zašlapanou žvýkačku zmrazte pomocí několika kostek ledu, poté vydrolte.

Akční letáky