Moderní závěsná svítidla Tarbes rozzáří vaši kuchyni nad jídelním stolem.
Zdroj: Photographee.eu / Shutterstock.com

Industriální styl bydlení a jeho prvky jsou stále in

Plechy, beton, přiznané cihly, závěsná svítidla, vysoké stropy a recyklované dřevo, to vše je součástí industriálního interiérového stylu, který se stále častěji stává součástí našeho domácího prostředí. Do šeda laděné zdi a velké množství kovových prvků jsou dalším znakem, bez něhož se industriál neobejde, stejně jako bez dostatku prostoru.

Industriální styl se u nás objevil v padesátých letech minulého století. Byl vyvolán zájmem o netradiční bydlení v prostorách bývalých průmyslových objektů. Industriální styl se hodí nejlépe pro lofty, ale dnes je možné zařídit si bydlení v tomto stylu už i v panelákových  bytech. K nejvýraznějším prvkům industriálního stylu patří povrchy se vzhledem betonu nebo cihel. Co se útulnosti týče, tu dodá dostatečný počet těch správných svítidel, která nemohou chybět v charakteristické podobě továrního osvětlení. Přidáte-li sem tam některou z oblíbených pokojových rostlin a několik stylových doplňků, výsledek bude dokonalý.

Plechové šatní skříně a kovové regály a stolky. Plechové šatní skříně a kovové regály a stolky. Zdroj: Photographee.eu / Shutterstock.com

Proč není industriální styl pro každého

Industriální styl si oblíbili především mladí, více mu fandí muži než ženy. Ale i ostatní mohou využít některé prvky a začlenit je do svého interiéru. Současná verze industriálního stylu již není tak extravagantní jako dříve. Reprezentuje ji nábytek sice s pevnou kovovou konstrukcí, ale subtilnější než dříve. Nejčastěji má podobu pojízdných konferenčních stolků, kovových regálů, komod a skříní se zásuvkami. Máte-li rádi dobře udržovatelný praktický a moderní nábytek, můžete v tomto duchu zařídíít svuj interiér i vy. Zařízení nebude působit studeně a neútulně, pokud jej zkombinujete se dřevem v přírodních odstínech. Rozhodně však industriální styl není stylem pro romantické duše obdivující růžovou barvu a nadýchané krajkové polštářky či vyšívané dečky.

Beton nebo cihla

Objevili jste kouzlo betonu a chtěli byste ho mít doma? Nemáte ale nic ani proti zdem z cihel, ať už jsou přiznané, nebo třeba natřené na bílo? Ideálně obojí, jak beton, tak cihlu kombinujte v industriálně laděném interiéru. Klidně i v jedné místnosti. Beton samotný dnes bývá často nahrazován betonovou stěrkou, benátským štukem v šedých odstínech, nebo nátěrem vzhledu surového betonu. V interiéru průmyslového ražení se může objevit i leštěný kámen. Ten se nejlépe hodí na dlažbu, kuchyňské pracovní desky nebo jako kuchyňský obklad nad linku.

Přiznané potrubí a cihly natřené na bílo jsou charakteristickým prvkem industriálu. Přiznané potrubí a cihly natřené na bílo jsou charakteristickým prvkem industriálu. Zdroj: archiv

Šatnové kovové skříně

Tento typ neobvyklého nábytku vnese do každého interiéru nepřehlédnutelný prvek industriálního stylu. Skříň je vyrobena z plechu, tudíž má dlouhou životnost a také dostatečný úložný prostor jak na oděvy zavěšené na ramínku na vnitřní tyči, nebo poskládané a uložené na poličce nad ní. Nemusíte ji nikde shánět po továrnách, koupíte ji běžně pod označením Vida XL šatnová skříň, a to hned v několika typových provedeních.

Charakteristický prvek - svítidla s průmyslovým vzhledem. Charakteristický prvek - svítidla s průmyslovým vzhledem. Zdroj: HABRDA / Shutterstock.com

Svítidla tvaru polokoule

Moderní závěsná svítidla, i to může být ten správný dotek industriálu ve vašem interiéru. Jednoduchý a přitom působivý tvar polokoule má většina závěsných svítidel v industriálně zařízených interiérech. Tato svítidla vycházejí z modelu legendární lampy Sonora pocházející ze 70. let 20. století. Poskytnou jak přímé, tak i rozptýlené světlo. Od té doby vznikla celá řada oblých hladkých svítidel, které si vzaly za příklad lampu italského průmyslového designera a architekta Vica Magistrettiho. Dalším příkladem jsou moderní závěsná svítidla Tarbes v provedení měď. Rozzáří vaši kuchyň nebo prostor nad jídelním stolem naprosto dokonale.

Plechová šatní skříň, průmyslová svítidla a kovová stolička. Plechová šatní skříň, průmyslová svítidla a kovová stolička. Zdroj: Photographee.eu / Shutterstock.com

Stoly s ocelovými nohami

Mnohé jídelní a kuchyňské stoly, které jsou díky svým kovovým nohám ukázkovým příkladem industriálního designu, vycházejí z anglického průmyslového stylu 20. let.

Z trubek udělejte přednost

Vadily vám dříve trubky od přívodu plynu do domácnosti nebo rozvody vody k topným tělesům vedené okolo místnosti? V industriálně laděném bytě z nich můžete udělat přednost. Lze k nim přidat i trubky jako věšáky na šatstvo nebo poličky, které budou držet na zdi právě díky kovovým armaturám a fitinkům.

Industriální styl si libuje v šedé a černé barvě a kovových prvcích. Industriální styl si libuje v šedé a černé barvě a kovových prvcích. Zdroj: Photographee.eu / Shutterstock.com

Dekorace pro industriál

Plechové cedule s vintage nápisy a s reklamami, nástěnné hodiny jako okopírované z anglických starých nádražních hal, nebo drobné betonové prvky například v podobě květináčů či zásobníků na tužky, tak to jsou přesně ty dekorace, které se do průmyslově ladných interiérů hodí. Naprosto nežádoucí jsou zde polštářky s růžovými potahy nebo krajkové dečky, či vyšívané doplňky. Dominuje zde spíše strohost, otevřený prostor a kov, případně recyklované dřevo. 

Akční letáky