Také ve vás představa malování pokoje budí hrůzu? Barvy mohou zcela změnit dojem, jaký z interiéru máme. Ale pozor, vybrat ty správné není tak úplně snadné. Úžasný nápad, který vás v prvním okamžiku nadchne, se může s odstupem několika týdnů či měsíců jevit úplně jinak. Tady je šest věcí, na které byste si určitě měli dát pozor.

1. Červený pokoj pro pocit tepla?

Červená barva dokáže skutečně dodat interiéru ten správný „šmrnc“. Není divu, že se do téhle odvážné kreace pouští nejedna rodina. Jenže na červenou v obýváku platí přísloví „méně je někdy více“. Pokud se pro červenou rozhodnete, nedejte jí více místa, než na jedné stěně. Vkusně působí i svislý široký pruh, nebo načerveno vymalovaný prostor mezi okny či jinými částmi pokoje, které dělí zdi. Červená sice navozuje pocit tepla, ale na velké ploše vám rozhodně dobrý dojem nepřinese. Naopak, vzbuzuje spíše agresivní emoce. Červená by se proto neměla objevit v ložnici, kde je cílem zklidnění a celkové uvolnění po náročném dni. Pokud máte v pokoji již například červenou pohovku nebo stůl, dejte pozor, aby se snesly odstíny červeně na zdi a nábytku – pravděpodobnost, že se podaří najít tentýž, je minimální.

2. Schová nátěr nerovnosti?

Připomínají stěny vašeho pokoje místo neposkvrněné tabule spíše struhadlo? Pokud nemáte chuť, čas či možnosti je opravit, neudělejte oblíbenou chybu, která se řídí heslem: Odvedu pozornost od nerovností barevností! Funguje to právě naopak. Pokud něco může alespoň trochu povrch stěn připomínající reliéf opticky napravit, je to bílá barva v tom nejklasičtějším provedení. U barevných si sluneční světlo pohraje s nerovnostmi a kvůli stínům nedokonalosti jen vyniknou! Že si s bílou stěnou budete připadat jako v nemocnici? Pak sáhněte po jemných odstínech a zůstaňte jen u jedné barvy.

3. Černá elegance

S některými barvami si není radno zahrávat ve velkém. A to jak z optického, tak psychologického hlediska. Velké plochy by neměla mít šanci dostat rudá, ale i černá, která se spolu s šedou těší přízni hlavně u moderních, někdy až funkcionalisticky vyhlížejících interiérů. Stále platí, že černá navozuje dojem elegance. Nechte ji ale raději pouze na doplňcích a nábytkových solitérech. Zacházet s černou na zdech je už věcí mistrů a tenká hranice rovnováhy, kdy tmavosti ještě není moc, se lehce překročí. Černá vám navíc nevnese do interiéru ani špetku optimismu. Pokud to s ní přeženete, podvědomí se vám může za pár týdnů odměnit špatnou náladou a u citlivějších jedinců až začínající depresí. Proti jejímu užití na stěny hovoří i praktický aspekt – některé černé barvy drží skutečně skvěle, takže až si to rozmyslíte a budete chtít jinou, budete mít velký problém ji ze stěn dostat, případně překrýt. Pokud jsme vás stále nepřesvědčili a na černých stěnách trváte, pokuste se tuto barvu nenatírat výš, než je výška očí. Kromě psychologického působení se vám totiž ještě opticky zmenší místnost.

4. Navozuje fialová sladké sny?

Možná právě přemýšlíte, která barva by byla nejvhodnější pro výmalbu ložnice. Je jasné, že by mělo jít o nepříliš výraznou. Do ložnice se nehodí jasně oranžové a žluté barvy, působí energicky a to pro klidné usínání není zrovna výhra. A co fialová? Ta je přeci uklidňující, ne tak agresivní… Ačkoliv se zdá, že by se jen těžko hledal proti fialové barvě argument, u jejích tmavších odstínů se jí v ložnici vyvarujte. Působí totiž podobně, jako její kontrastní barva – žlutá. Je velmi expresivní a pokud jí věnujete na zdech více, než polovinu prostoru, možná se za pár týdnů podivíte, proč se najednou v ložnici necítíte tak dobře, jako dřív. Někteří lidé dokonce z přemíry fialové začnou trpět nespavostí!

5. Čím bělejší, tím lepší?

Bílá hraje v interiérech stále prim. Jenže není bílá, jako bílá. Na trhu je celá řada odstínů. Je vhodnější čistá bílá, nebo využití takzvané lomené varianty, což znamená, že je do barvy přimíchána trocha okru (někdy i jiných barev), aby prostor působil útulněji a tepleji? Tento odstín najdete také coby šampaň. Všeobecně vzato působí lépe šampaň, ale vždy záleží na konkrétním vkusu a také prostoru. Máte-li barevně zařízený interiér, čistou bílou nic nezkazíte. Ale pozor na její extrémní variantu, zářivou bílou prodávanou také jako Polar. Ta dokáže krásně prosvětlit kanceláře, ale v obýváku s ní budete jako na jehlách.

6. Zmate nás denní světlo?

Prolistujeme si vzorkovník barev, vybereme si nějaké kvalitní, barvu si necháme namíchat v obchodě anebo striktně dodržíme návod. A pak se nestačíme divit. Tenhle odstín je přece trochu jiný než ten, který jsme si koupili! Na vině ale nemusí být prodejce ani naše nešikovnost. Stačí, aby byla místnost spíše stinného charakteru, a absence světla udělá své – barva působí až o dva odstíny tmavší. Své dokážou udělat i různé niky či podhledy. Chcete-li se vyvarovat negativního překvapení, vyžádejte si u prodejce vzorek barvy.