Umístění postele

Postel nepatří pod okno ani do těsné blízkosti dveří. Vzduch kolem nich více cirkuluje, i když jsou zavřené. Nespěte ani pod šikmou střechu podkroví, pocit stísněnosti vám ve spánku nedovolí zcela vypnout. Hlavu ve spánku nemějte ke dveřím tak, abyste na ně neviděli, to je psychologicky velmi nepříjemné. Většině lidí nejvíce vyhovuje, když má postel v čele zeď nebo alespoň stěnu pevné skříně.

Syté a křiklavé barvy

Pro klidný spánek se hodí například béžová, šedá, světle hnědá, jemně fialová či růžová barva. Kdo není zimomřivý, může zvolit i zelenou a modrou, ovšem v jemných, světlých odstínech. Sytě červená, oranžová, křiklavě růžová a podobné agresivní barvy do ložnice nepatří. Máte-li je rádi, pořiďte si z nich doplňky (polštářky, svítidla). V malém množství náladu ložnice neovlivní a na tlumeném pozadí krásně vyniknou.

Nepořádek

Abyste vystopovali zdroje spánkové nepohody, vejděte do ložnice několikrát za den za různého světla a rozhlédněte se. Irituje vás něco? Otevřená polička, na které je prach a chaos? Věšák s rozházeným oblečením? Ukliďte to. Otevřená skříň? Vždy ji na spaní zavírejte. Znepokojivý obraz, který měl ukázat, že rozumíte modernímu umění, ale naplňuje vás nepohodou či divnou náladou? Pryč s ním.

Světlo z mobilu

Spaní se zapnutým mobilem u hlavy, i když má vypnutý zvuk, není zdravé. Spánek ruší světlo, zvláště modré, které nedovolí tělu vytvořit dostatek tolik potřebného melatoninu. Tzv. modré světlo vydávají zejména obrazovky elektronických zařízení. Mobil, je-li zapnutý, se může rozsvítit i několikrát za noc. Stačí přijatá SMS, hovor, plně nabitá baterie, aktualizace a podobně. I toto krátké probliknutí naše tělo probere z hluboké fáze spánku, čímž jej narušuje. Zvažte tedy přesunutí nabíjejícího se mobilu na chodbu.

Rušivé zvuky

Rušivé bouchání, praskání a šplouchání může vydávat špatně namontovaná nebo udržovaná topná soustava. Nepříjemný je pro většinu lidí hlasitý tikot hodin. Pokud vaše postel vrže při každém přetočení, také se dobře nevyspíte. Napravte, co se dá, případně zkuste špunty do uší.

Stísněný prostor

Pro společný spánek s partnerem volte dostatečně široké letiště s oddělenými matracemi a oddělenými přikrývkami. Nebudete tak v noci padat kamsi do hloubi, kdykoliv se partner přetočí, o nočních bitkách o peřinu vůbec nemluvě. Samozřejmostí je dnes pečlivý výběr matrace. Pokud má každý z partnerů svou, může si vybrat tvrdost, jaká mu vyhovuje, musí jen volit stejnou výšku jako partner, což při šíři nabídky nebývá problém.

Vydýchaný vzduch

Vzduch v ložnici by měl být čerstvý. Večerního vyvětrání se nevzdávejte ani v mrazech, větrejte krátce a intenzivně, abyste vyměnili vydýchaný vzduch, ale neochladili příliš stěny. Spánek ovlivňuje i teplota, ta by měla být lehce pod 20 oC. Neméně důležitá je vlhkost vzduchu, která by se měla pohybovat v rozmezí 40–60 %. Nižší vlhkost vysušuje sliznice, způsobuje únavu i větší náchylnost k virózám. Ve vyšší se daří plísním.