Koupit akvárium, nasypat písek, zasadit rostliny a vypustit ryby. Takhle jednoduché to bohužel není. Tedy pokud nemá být výsledkem zakalená voda a hynoucí rybky. Přinášíme pár základních tipů pro novopečené akvaristy.

Proč je větší akvárium lepší?

Ryby musí mít pro svůj život adekvátní podmínky, aby byly spokojené a prospívaly. V příliš malých nádržích se obtížně udržuje potřebná biologická rovnováha, dochází k výkyvům teploty i kvality vody. Ryby jsou ve stísněných podmínkách náchylné k nemocem i napadení parazity a dožívají se nižšího věku. Při výběru nádrže se zamyslete, jaké druhy ryb hodláte chovat a zohledněte jejich nároky, každý druh má specifické požadavky. „Trendem posledních let jsou malá akvária, tzv. nano akvária, ta jsou na trhu k dispozici se šířkou již 20 cm. Jsou ale vhodná pouze pro živočichy žijící na dně, jako jsou krevetky, raci a šneci,“ vysvětluje David Benda, odborník z oddělení zoo v Hornbachu.

Při nákupu sáhněte minimálně po 60 litrovém akváriu, pokud je vaším cílem tropická sladkovodní společenská nádrž, je rozumné si pořídit akvárium o velikosti minimálně kolem 100 litrů, raději však i větší. Co se týká tvaru, kromě nejoblíbenějšího hranolu existují ještě pěti- a šestihranné tvary, stěnová, sloupová anebo panoramatická s vypouklou stěnou. Z praktického hlediska by výška akvária by neměla přesahovat jeho šířku – hloubku, širší nádrže poskytují velkou plochu dna a dobře se zařizují.

Kam s akvárkem? Najděte klidný kout

Při instalaci akvária musíme brát ohled nejen na jeho estetické působení v interiéru, ale i na pohodlí jeho obyvatel. Nádrž by se v žádném případě neměla nacházet u okna nebo v jeho těsné blízkosti, aby na ni po celý den dopadalo přímé sluneční světlo. Příliš světla podporuje nežádoucí nárůst řas a přílišné zahřívání vody. Nemusíte se vůbec obávat tmavšího a klidného místa, dostatek světla pro akvárium zajistí umělé osvětlení. Samozřejmostí je také snadný přístup k elektřině a k vodě i odpadu. Nádrž lze umístit na samostatně stojící stojan nebo na nábytek s odolným povrchem. Nezapomeňte, že i menší nádrž s vodou je pořádně těžká, přesvědčete se, že vybraný kus nábytku ji unese. Pod ní raději umístěte měkkou podložku (například polystyren nebo kus koberce), která vyrovná případné nerovnosti na podstavené ploše, předejdete tak prasknutí nádrže. Kromě klasických skleněných jsou k dispozici i akvária z akrylátu, jsou lehčí a mají daleko větší možnosti při tvarování. Mají však nižší povrchovou odolnost a při čištění se snáz poškrábou.

Světlo a teplo

Pořízením akvária to nekončí. Aby se v něm dařilo všem živočichům, je potřeba si pořídit další důležité vybavení – osvětlení, topné těleso, teploměr a filtr vody.

  • Akvarijní osvětlení zajistí dostatek světla, které potřebují nejen rybky, ale především rostliny. Do akvária jsou vhodné podlouhlé zářivky, které zaručí příjemné světlo i zdravý růst rostlin. Úplně postačí běžné bílé odstíny trubic od renomovaných výrobců, pro dobrou kondici ryb a rostlin je přitom jedno, jaký tón bílé barvy zvolíte. Pokud nemáte velmi vysokou nádrž (60-70 cm) nebo náročné rostliny, postačí orientačně svítit u zářivek 0,25-0,5 W na litr vody.
  • Další nutnou výbavou je teploměr, který poslouží pro kontrolu teploty, jaká aktuálně v akváriu panuje.
  • Na topném tělesu s termostatem se jednoduše nastaví, jaké teploty je potřeba v akváriu dosáhnout. Při nákupu sledujte, jak velkou nádrž je těleso schopné vytopit, mělo by to být uvedeno na každém akvarijním topení.
  • Neobejdete se ani bez kvalitního filtru, zajišťuje totiž čistou vodu v akváriu. „Lepší je vybírat z venkovních filtrů, mnohem lépe se udržují a v akváriu nepřekáží. Jak velký by měl být, se řídí podle jednoduchého pravidla: Objem filtru by měl obsahovat zhruba 5 % vody v nádrži,“ doporučuje David Benda.

A tím to ještě nekončí – hodit se také bude odkalovací zvon s hadičkou, stěrka na řasy a síťka.

Jako doplněk interiéru

V obchodech s chovatelskými potřebami najde začínající akvarista vše potřebné, k dispozici jsou i akvarijní sety se všemi potřebnými komponenty. Zvolit můžete i akvárium bez filtrace, které nepotřebuje žádnou speciální údržbu. V takovém prostředí však může žít jen omezený počet druhů rybek. Jestli toužíte po náročnější řešení, svěřte se do rukou odborníků ze specializovaných firem. Ti vám vytvoří akvárium na míru a navíc získáte nevídaný a designově zajímavý interiérový doplněk. Zajistí dokonce i pravidelnou údržbu a péči o nádrž i její osazenstvo.

Možnosti jsou široké, od větších akvárií ve zdi nebo volně stojících, po akvária působící jako živý obraz na zdi. Velmi zajímavým řešením jsou tzv. akvaponie. Spojují chov ryb s pěstováním rostlin, jedná se vlastně o formu kořenové čističky. Vedle akvária tak máte malý záhonek, voda je čerpána ke kořenovému systému rostlin, dochází k odebírání odpadních látek a k jejímu čištění.