Podle statistik množství vykradených bytů a domů mírně klesá také díky uvědomělosti a zodpovědnosti majitelů, kteří investují do zabezpečení svého majetku.

Ale i přes tato opatření má každý dům či byt z hlediska bezpečnosti slabá místa a zloději jsou navíc stále vynalézavější a šikovnější.

Útokům lupičů nejčastěji čelí

  • vstupní dveře,
  • okna,
  • balkonové dveře,
  • ale také větrací otvory do suterénů, garáží a sklepů.

Nové dveře jedině bezpečnostní

Dveřmi se do domu vloupá 40–90 % zlodějů. Montáž kvalitních bezpečnostních dveří by tedy mělo být to první, co pro svůj klid a bezpečnost můžeme udělat. V současné době by bezpečnostní vchodové dveře měly být chápány jako základní prvek ochrany domu či bytu.

Čím se liší bezpečnostní dveře od tzv. obyčejných vstupních dveří? Nejen tím, že jsou vyrobeny z kvalitních materiálů a mají moderní konstrukci, ale hlavně mají ochranné prvky.

Konstrukce bezpečnostních dveří:
• Tuhá kovová konstrukce s celoplošným plechovým krytím
• Ocelová kostra
• Rozvorový systém

Na rozdíl od obyčejných dveří, které se zamykají pouze v jednom místě, jsou bezpečnostní dveře zajištěny na deseti až dvaceti místech.

Ke standardnímu vybavení bezpečnostních dveří patří také kvalitní bezpečnostní cylindrická vložka, která je odolná proti odvrtání nebo vyhmatání obyčejnou i vibrační planžetou.

Cena bezpečnostních dveřích (nových i dodatečných) se pohybuje od 15 000 Kč.
inzerce

Na co dbát u vchodových dveří

Při výběru vchodových dveří se doporučuje dbát na:

Bezpečnostní zárubeň. Jde o zesílený ocelový rám s kotevními čepy, které nedovolují jeho vytržení ze zdi.

Panty, závěsy. Jsou jedním z rizikových míst dveří, proto musí být zesílené a jištěné proti vysazení.

Uzamykací mechanismus. Nejmodernější bezpečnostní zámky mohou mít až 30 miliard kombinací. Moderní bezpečnostní klíče lze kopírovat pouze na základě identifikační karty. Bezpečnostní zámek ovládá vícebodový systém až s dvaceti jisticími čepy, které jsou rozmístěny po celém obvodu dveří a zasouvají se spolu se závorou zámku skrz kovovou zárubeň do zdi, případně i do podlahy.

Kování. Bezpečnostní kování se skládá z pláště, štítu a kliky (nebo pevné koule). Cylindrickou vložku kryje rozeta, která ji chrání před rozlomením nebo odvrtáním.

Ocelová výplň. Tvoří ji ocelový plech, který je schovaný pod finální povrchovou úpravou.

Prosklení. Musí být vždy ze speciálního bezpečnostního skla a musí být speciálně osazeno.

Doplňky. Doporučuje se instalovat tzv. vymezovač otevření dveří nebo zajišťovací řetízek či panoramatické kukátko.

Šest kategorií zabezpečení

Podle úrovně zabezpečení se dveře dělí do šesti kategorií, přičemž první je základní, do které lze zařadit obyčejné dřevěné vstupní dveře.

K zabezpečení bytu v panelovém domě se zpravidla doporučují bezpečnostní dveře ve třetí a čtvrté kategorii.

  • Při zamykání se vysouvá devět aktivních čepů do otvorů v zárubni do hloubky 22 mm. Čepy jsou rozmístěny po obvodu tak, aby poskytovaly optimální ochranu proti násilnému překonání. Dveře třetí bezpečnostní kategorie jsou celokovové, dvouplášťové a s centrálním aktivním rozvorovým systémem zabudovaným ve vnitřní konstrukci. Tento mechanismus je ovládaný centrálně přes bezpečnostní vložku, která je chráněna bezpečnostním kováním. Výplň tvoří příčná ocelová výztuha a vložka s tepelnězvukovými izolačními vlastnostmi.

Montáž bezpečnostních dveří

Bezpečnostní dveře se montují do zpevněných typizovaných zárubní, přičemž je možné využít i původní zárubeň. Nenápadný a estetický vzhled dodávají dveřím upravené dřevovláknité desky s laminátovou vrstvou, která zabezpečuje odolnost vůči povrchovému mechanickému poškození. Povrch může být také z desek s tvrdou dekorativní vrstvou, odolnou proti chemickému a mechanickému poškození.

Výhody bezpečnostních dveří

Mezi nezbytné vlastnosti moderních dveří patří zvuková neprůzvučnost až do 40 dB a protipožární odolnost – do panelového bytu obvykle s hodnotami 30, 45 nebo 60 minut (jak dlouho trvá, než prohoří).

Z hlediska ochrany před vytvořením duplikátu klíče nepovolanou osobu je podstatné, že další klíče lze vyrobit pouze ve specializovaných firmách, přičemž je nutné mít originální klíč, bezpečnostní kartu vložky a občanský průkaz.

Částečné zabezpečení dveří

Levnějších způsobů, jak dodatečně zabezpečit dveře, je několik.

  • Prokopnutí nebo vyražení dveří lze zabránit například oplechováním jejich vnitřní strany.
  • Zárubeň lze zpevnit ocelovým profilem nebo masivnějším protiplechem. Použití páčidla znesnadníme namontováním kovového pásku, který zakryje škvíru mezi dveřmi a zárubní.
  • Vyháčkování nebo rozlomení dvoukřídlých dveří může zabránit příčná nebo celoplošná závora.
  • Běžný zámek ochrání proti rozlomení a odvrtání bezpečnostní kování nebo cylindrická vložka.
  • Dveře lze navíc vybavit přídavným zámkem s řetízkem, závorou nebo panoramatickým kukátkem.

Základní dělení bezpečnostních prvků

Mechanické — jejich cílem je maximálně ztížit přístup do domu či bytu. Patří sem bezpečnostní zámky a dveře, bezpečnostní fólie, mříže či rolety.

Elektronické — mají upozornit majitele na pokus o vloupání, případně vylekat zloděje. Do elektronického systém jsou napojena čidla pohybu, senzory tříštění skla, vnější kamery a další části podle přání a finančních možností majitele objektu. Systém lze vyvést na vnější či vnitřní sirénu, mnohem účinnější je zasílání zpráv při pokusu o vloupání na několik mobilních telefonů či do systému bezpečnostní agentury — pultu centralizované ochrany.

Jak chránit okna

Zatímco dříve se jako ochrana před nezvanými hosty používaly v oknech takřka výhradně kovové mříže, dnes jsou možnosti zabezpečení různorodější.

Venkovní rolety pro střešní okna mohou být i ze speciálních hliníkových dvoustěnných lamel vyplněných polyuretanem. Střešní okna tak můžeme otevírat i se zataženou roletou. Pohyb lamel zajišťuje elektromotor vodotěsně ukrytý ve speciální hliníkové schránce, která je vybavena samočisticími kartáčky proti vnikání hrubých nečistot. Rolety se instalují ke střešním oknům šrouby a speciální těsnicí hmotou.

Pro výrobce dnes není problém vyrobit na míru jakéhokoliv okna speciální žaluzie. U atypických oken, kdy se roleta vysouvá zdola nahoru, je ovšem cena i několikrát vyšší.

Předokenní rolety přispívají ke zvýšení tepelné a akustické izolace, chrání před cizími pohledy zvenčí, zvyšují zabezpečení domu proti vloupání a také chrání okna před nepříznivými vlivy a mechanickým poškozením. Manipulace s roletami je velmi snadná. Rolety je možné vybavit elektrickým pohonem, centrálním ovládáním s různými spínači apod. Pro případ výpadku elektrického proudu jsou rolety vybaveny převodovkou pro manuální rolování. Rolety jsou odolné proti oděru. Materiál lamel může být dutý plast nebo hliník zateplený polyuretanem.

Prosklené dveře a okna jsou nejčastějším místem napadení bytů, domů a budov. Jsou zároveň nejsnazší překážkou pro vniknutí nežádoucích osob nebo předmětů do objektu. Ochrana těchto vstupů je základem bezpečnosti každého domu či bytu.

Výměna stávajících oken za bezpečnostní prosklení je velice nákladná, levnějším řešením jejich zabezpečení je dodatečná instalace bezpečnostních fólií, které zabrání prohození předmětů a znesnadní tak zlodějům, aby vnikli do domu.

Bezpečnostní fólie jsou nenápadné, takže nepřitahují pozornost. Ochrání před pořezáním v případě rozbití okna. Rovněž zadrží 98 % škodlivého UV záření, čímž zabraňuje stárnutí interiéru. Má velmi kvalitní povrch odolný proti poškrábání.

Pevné mříže jsou tradičním zabezpečením oken při minimálních nákladech. Jsou vhodné zejména pro zabezpečení sklepních oken, světlíků, balkonů atd. Chceme-li dům či byt pojistit, musíme důsledně dodržet požadavky pojišťovny na konstrukci mříží.

  • Nůžkové mříže jsou kvalitním zabezpečením oken a dveří v rodinných domech, obchodech, skladech apod. Jsou vhodné jak pro exteriérové, tak pro interiérové použití.
  • Rolovací mříže jsou určeny převážně pro komerční objekty. Jsou optimálním zabezpečením výloh, obchodů, vjezdů, průjezdů a pasáží. Kromě bezpečnostní funkce plní často i funkci estetickou, jejich určení odpovídá i pohodlí a kvalita jejich ovládání.

Foto archiv