Čím zastínit okna proti slunci
21. 5. 2015

Čím zastínit okna proti slunci

Slunce sice máme rádi, ale vedro ne. Systémy slunečních clon zvyšují komfort bydlení, také mohou uspořit náklady za klimatizaci. Měly by rovněž odpovídat stylu bydlení a ladit s vybavením místností i s vnějším vzhledem okna či fasády.

Slunce dokáže nepříjemně zvýšit teplotu zejména v pokojích orientovaných na jih a na západ. Trpí lidé i pokojové rostliny. Ostré světlo umí ublížít barevným tónům bytového textilu, nesvědčí ani nábytku ani podlahám. 

Předokenní žaluzie

Před sluncem chrání nejúčinněji. Mohou být z hliníku nebo plastu. Bytelné kovové fungují také jako bezpečnostní prvek. Jsou  pevnější, uvnitř vypěněné polyuretanem, který tlumí hluk z ulice a tepelně izoluje.

S jejich instalací k bytu či domu se ovšem vyplatí počítat ještě před stavbou, protože při dodatečné montáži se nevyhnete instalaci nevzhledného pouzdra nad okny. To může snižovat přístup světla do místnosti podobně jako kšilt čepice. Ovládání předokenních rolet může být mechanické (klikou či popruhem), ale také elektrické.

Předokenní žaluzie

Popruhy mívají tendenci se při častém používání občas přetrhnout, navíc přijímají nečistotu z okolí i rukou, špiní se i zeď  v blízkosti popruhů.

Elektromotor vyjde na několik tisíc korun. Stahování rolet může obstarat i automatika, čidlo sledující intenzitu slunce nebo časový program.

Odrazné fólie

K předokenní, ale neviditelné ochraně proti přemíře slunečních paprsků patří i reflexní a termoizolační fólie, které se aplikují na sklo oken zvnějšku. Zatímco reflexní fólie sluneční paprsky víceméně pouze odrážejí, termoizolační typy brání také úniku tepla z bytu ven. 

Reflexní vrstvu tvoří několik velmi tenkých vrstev oxidů kovů (měď, titan a další), které brání úniku 30 až 50 procent tepla ven, obdobně brání průniku slunečních paprsků dovnitř.

Odrazné fólie

Výhled z bytu přitom zůstává takřka nedotčen. Jen podle lehkého zabarvení poznáte, že okno má svou ochranu — asi jako lehce zatónované brýle. Za metr čtvereční zaplatíte kolem 750 korun.

Rolety, inspirace z jihu

Pokud se vám nelíbí předokenní žaluzie ani fólie, můžete vyzkoušet způsob, který se používá hlavně v jižních zemích — jde o rolety předsazené před okna.

Pro bytové domy se dnes používají technické tkaniny, například materiál ze skelných vláken potažených PVC. Zvládne odrazit až 90 procent tepla, a to přibližně za 600 až 900 korun za metr čtvereční.

O 25 až 30 procent levnější řešení představují rolety s polyesterovými vlákny.

Rolety předsazené před okna

Před okna domů se používají také sklopné markýzy, které mohou vzhled domu příjemně osvěžit. 

Když už slunce vstoupí

Jen málokdo se v předchozích letech vyhnul meziokenním hliníkovým žaluziím. Před teplem však moc nechrání, spíš brání průniku ostrých slunečních paprsků. Na jedno běžné okno je většinou pořídíte za částku kolem 1000 korun.

U nových plastových oken se montují zevnitř, přímo na rám okna. To vede ke zvýšenému usazování prachu, ovládají se zpravidla tenkým řetízkem.

Dřevo a dřevěné tkaniny

K luxusním trendům posledních let patří interiérové dřevěné horizontální žaluzie. Vedle tropických dřevin se vyrábějí také z lipového dřeva a dalších druhů, podle toho se také odvíjí jejich cena.

dřevěné horizontální žaluzie

Výrobci upravují dřevo na různé odstíny, takže není problém sladit jeho barvu s ostatním nábytkem či podlahou v místností.

Vedle horizontálních dřevěných žaluzií si můžete pořídit rovněž vertikální žaluzie z dřevěných tkanin, tedy z poněkud tenčího materiálu.

Interiérové rolety

Ke klasice už dnes patří i staré dobré rolety, jen se výrazně vylepšil materiál, barvy a vzory. Škála je opravdu bohatá. Místo plátna se používá speciální polyester s antistatickou úpravou, provázek nahradilo řetízkové ovládání. To vám dovolí zastavit roletu v jakékoli poloze, takže si míru zatemnění zvolíte podle sebe. Řetízek přitom můžete mít vlevo i vpravo.

U rolet lze zvolit i variantu s bočními lištami. Ty totiž brání pronikání světla po stranách, takže dosáhnete dokonalého „zatemnění“, zejména pokud si zvolíte materiál s označení black-out. Tento typ rolet se montuje přímo do zasklívací lišty okenního křídla, ovládají se pomocí bočního řetízku, který je opět může zastavit v libovolné výši, tyto rolety lze montovat i do dveří a dveřních systémů.

Interiérové rolety

Téměř jako tkaniny se chovají i tzv. americké rolety z afrického dřeva occoume. Roleta se při stahování pravidelně řasí, obdobně se chovají například i levné rákosové rolety, jejich životnost je však podstatně kratší.  

Závěsy jen pro okrasu?

Klasické závěsy na oknech brání především vtíravým pohledům od sousedů nebo vlivu UV záření na nábytek či textil. Výjimku představuje takzvaný black-out. Jde vlastně o textilii z rubu opatřenou zátěrem — tenkou vrstvu gumy, která dokonale brání pronikání světla a částečně i hluku z ulice (tuzemská produkce stojí kolem 250 až 300 korun za metr šíře 140 cm).

Na rozdíl od klasických závěsových látek se závěs se zátěrem snadněji udržuje – stačí ho čas od času vysát. S tímto materiálem se nejčastěji setkáte v hotelích, kde se používají dvojité závěsy (do místnosti materiál sladěný s dalším textilem v místnosti, u okna black-out) nebo silné black-outy, jež ovšem v bytovém interiéru působí spíše nepatřičně. Navíc nejsou levné.

Tam, kde nepotřebujete výrazné zastínění, představují řešení i takzvané interiérové clony, jež lze různě stahovat a naklápět pomocí šňůr a tyčí.

Pro Receptář Alena Grossová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: pětplusšest = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Látkové rolety

(Martina), 11. 9. 2018, 13:29

Před pár měsíci jsem se přestěhovali do nového a stínění bylo na léto nutné řešit. V bytu bylo vedro a v noci nám jde dost vidět dovnitř. Máme látkové rolety a jsou skvělé. Montáž byla náročnější, ale už slouží. :)

roleta

(ivona), 27. 9. 2015, 11:03

A to máte od koho prosím to stínění na ovládání? My s manželem uvažujeme nad roletami, ale toto nezní špatně.
Poznámka redakce: Odpovědi na takto položené dotazy, resp. doporučení konkrétních komerčních produktů a služeb, lze v diskuzi internetového Receptáře adresovat výhradně na e-mail tazatele. K tomu však je třeba, aby tazatel e-mail uvedl. Jde nám o to, aby diskuze nesloužila komerčním účelům skrývajícím se za "dobrou zkušenost" čtenáře.

rolety

(Ludmila Malá), 24. 9. 2015, 21:40

Za mě taky můžu doporučit jedině rolety nebo teda interiérové stínění. My máme oboje a stínění je v parných dnech skvělé. Neřešíte nedostatek slunce, ale nepálí napřímo. Máme ho i s pohonem, protože manžel měl zlomenou nohu, tak jsme do toho šli.

Rolety

(k8ys37b6JTUy23d-W), 16. 9. 2015, 09:52

Já nedám dopustit na interiérové rolety, starám se o domácnost sám a považuji za velké plus, že jsou jednodušší, podle mého, na údržbu.

bambusové žaluzie

(VWPsQNuK-7PaQSY7VV~KUZc9-omMFYqTVWPjEp~6Kx), 7. 6. 2010, 08:14

Dobrý den, chci si nechat zasklít lodžii a mám hodně květin, chtěla bych je nějak zastínit, nejlépe rákosovou žaluzii. Balkon je na západ.Můžete mi prosím říci kde bych koupila rákosovou žaluzii a kolik stojí cca 3,5-4 m. Děkuji

RE: bambusové žaluzie

(Karel Mazák), 29. 11. 2012, 16:57

Ten bambus mi příjde super třeba na chatu, nebo do prostor, které mají být nějak netypické, ale domů, no nevím. Já mám žaluzie přímo v okně a nemůžu si to vynachválit

RE: bambusové žaluzie

(t8wu2YSSt), 24. 2. 2013, 12:57

Souhlasím, taky bych to dal spíš na chatu nebo tak. Doma máme žaluzie a rolety v různých pokojích a vypadá to dobře. Kromě materiálu je hodně důležitá i barva. Barva je první, čeho si host všimne, materiálu až pak..

Exektivní zastínění zdarma a automatické

(VWPsQNuB47PaQTZ6jWmKfYSStbxkQNs6JyvjFo), 13. 5. 2010, 20:26

Příroda nám sama od sebe dává ty nejefektnější rolety -stromy. Vysazení listnatých stromů k jihu zajistí zastínění oken v létě a v zimě po opadání listí snažší přístup tepla od jihu. Na severní straně objektů jsou vhodné jehličnaté stromy chránící v zimě před severákem ochlazujícím náš dům. Úpravou stromů zahradnickými nůžkami můžeme nejen je esteticky modelovat, ale hlavně upravovat stupeň zastínění oken. Důležitá je také vzdálenost vysazení stromů. Mladé stromky jsou pěkné, ale staré stíní hlavně přízemní byty a tvoří v nich vlhkost, nemluvě o nutnosti používání umělého osvětlení v podmračených dnech.

(Tomas B.), 11. 5. 2009, 15:29

Nemáte někdo zkušenost s bezpečnostníma roletama za oknem? Stahovací na řemen? Zajímalo by mě, kolik to stojí a jak se to instaluje.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2018. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2018 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS