Zkrátka – kuchyně bez vybavení je tak akorát místo, kde si umyjete zeleninu a ruce. Aby dávala smysl a vy jste neměli plnou kuchyň, a přitom se zasekli na každém druhém bodu receptu, projděte si, co je opravdu důležité a co vám vaření ulehčí. Začneme hned zkraje okřídleným kuchařským pravidlem – „jedna ruka vaří, druhý ruka myje“ – protože průběžné uklízení kuchyně při vaření vám nejenže ušetří moře času, navíc budete mít spoustu nádobí k dispozici, pokud ho budete muset narychlo použít. O volném místu na lince a ve dřezu nemluvě.

Základní vybavení, zn. nezbytné

Přestože kuchyni určitě máte, není od věci revidovat, jestli vlastníte i absolutní základ, bez kterého žádné velké vaření nepředvedete. Jen na okraj – věděli jste, že vám uspoří čas, pokud budou vždy v okolí sporáku s troubou nejen hrnce a pánve, ale i vařečky? Protože každý malý dílčí pohyb navíc se vám na konci vaření načte. Teď ale už ke konkrétnímu vybavení:

Hrnce – Potřebujete kvalitní hrnec o objemu 2–3 litry, ideálně jeden menší a jeden větší. Jestli váháte mezi variantou s plastovými úchytkami, budou sice pohodlnější pro manipulaci, přijdete ale o možnost hrnec dát do trouby, což se hodí nejen při přípravě rýže. Pokud vaříte každý druhý den špagety a těstoviny, není od věci zvážit pořádný hrnec na špagety nebo těstoviny, které se musí vařit ve velkém množství vody.

Pánve – Měla by být nerezová s silnostěnným dnem, aby držela teplo. Nepřilnavý povrch tady neznamená teflonový, ale ten, který opravdu můžete zatížit vysokou teplotou. (Teflon je ale naopak nezastupitelný při přípravě náchylných míchaných vajíček nebo omelet.) Dívejte se po univerzální velikosti kolem průměru cca 26 cm. Aby byla opravdu všestranná, volte hlubší, kde zamícháte těstoviny s omáčkou nebo připravíte italské risotto. Jestli víte, že se do měsíce několikrát na snídani rádi odměníte palačinkami nebo lívanci, ty nejlepší budou ze speciální pánve s ultra rovným povrchem. A pokud milujete pořádný kus masa v podobě steaku, neměla by vám doma chybět litinová grilovací pánev s žebrováním.

Pekáč, plechy – Pekáčkovou klasikou jsou smaltované kousky, můžete ale vybrat i nerezový, keramický, dají se použít na pečení mas, zapékání směsí, ale i na buchty. U plechů pro začátek postačí jeden nízký a jeden vyšší.

Tři mísy – Velkou využijete na míchání těst a salátů, menší na připravené suroviny nebo například nastrouhaný sýr. Nerezovou mísu neberte jako zbytečný nadstandard, usnadní vám šlehání bílků a vaření na vodní lázni – ať už se pustíte do holandské omáčky nebo budete potřebovat rozpustit čokoládu, víte, po čem sáhnout.

Cedník – Hrubší se hodí na slévání všech možných druhů příloh, vývarů, dá se v ní omývat zelenina a ovoce, a pokud sáhnete po variantě s podstavcem, bude i dost stabilní. Jemné sítko nebo cedník je klíčový na pasírování a coby improvizační vaření na páře.

Prkénko – Pořiďte si velké dřevěné prkénko, malé totiž zpomaluje krájení a zvyšuje riziko poranění. Plusem je, že pokud pěkně vypadá, s klidem poslouží coby servírovací prkénko na krájené sýry, uzeniny a další pochutiny třeba k vínu. Není od věci přikoupit i velké plastové prkénko na maso, ryby a výrazně barevné kusy ovoce a zeleniny, barva ani šťáva z masa se do něj tolik nevpijí a je možná o něco hygieničtější.

Nože na držáku – Podstatná vlastnost jakéhokoli nože ve vaší domácnosti je nasnadě – musí být ostrý. Jak se vyznat v druzích a které byste měli mít doma vždy po ruce a proč, si můžete přečíst v článku věnovaném této kuchařské „zbrani“. A protože nože nikdy nepatří do šuplíku, kde si o ně akorát pořežete ruce, kupte si magnetický držák na stěnu nebo blokový stojan.

Na co se zapomíná

Jakmile máte základ, je tu ještě řada „maličkostí“, které vám můžou takzvaně vypálit rybník. V místě, kde jídlo nejčastěji připravujete, byste tak měli mít v dosahu:

Váleček – Trvejte na dřevěném – těsto se na něj tolik nelepí. Nikdy ho nemyjte pod vodou, oschlé těsto z něj tupou hranou nože oškrábejte a otřete vlhkým hadříkem.

Odměrka – Pro začátek vám postačí takzvaně základní model o objemu 500 ml, díky níž nebudete muset tekuté přísady odlévat od oka.

Škrabka – Kvalitní a pohodlná škrabka na zeleninu vás při přípravě zeleniny a ovoce posune do kategorie znalý kuchař. Není nic horší než škrábat zeleninu nožem nebo ji dokonce okrajovat.

Struhadlo – Bez něj se neobejdete, pokud rádi zapékáte, chystáte různé druhy karbanátků. Volte stavitelnou variantu s jemnou i hrubou stranou.

Lis na česnek –To abyste nekrájeli stroužky věky. Bleskovým prolisováním si neuvěřitelně urychlíte práci.

Metlička – Hledejte tvar s kroužkem na plochém konci – rozmícháte, rozšleháte snadno cokoli, můžete se rozloučit s hrudkami nebo připálenou jíškou.

Stěrka – Nezbytnost, jaká vám opravdu ulehčí život. Setřete pár tahy pomazánky, majonézy, těsta, krémy či směsi ze stran mísy či pekáče. A nepřijde přitom ani kousek nazmar. Skvělá je i na míchání pudinku, ovesných kaší nebo na usmažení omelety.

Obracečka – Na palačinky, lokše, placky nebo karbanátky. Snadno a rychle v klíčový moment obrátíte, co je potřeba, aniž by se to připálilo nebo potrhalo.

Kuchyňské kleště – Protože do masa se nepíchá při otáčení vidličkou, aby nepřišlo o svou šťavnatost. Kleště vás zachrání nejen při obracení masa na pánvi nebo v troubě, ale i při vyndávání z vody nebo oleje.

Tyčový mixér – Skladný pomocník z řady nezbytných při vaření krémových polévek nebo omáček, ale i pro výrobu domácí majonézy, šlehačky anebo ovocného shaku.

Utěrky – Mějte látkové i papírové. A ty látkové nerecyklujte příliš dlouho. Nebojte se je hodit do koše s prádlem i po jediném vaření a perte vždy minimálně na 60 stupňů. Vybírejte kvalitní savé materiály, protože pokud byste měli utěrku, kterou jen rozetřete tekutinu a povrch zůstane vlhký, nemusíte ji používat vůbec. Papírovou utěrku oceníte při otírání omytého masa, otírání příliš mastné pánve, na prokládání usmažených palačinek nebo při okapávání usmažených řízků od tuku.

Alobal, potravinářská fólie a pečicí papír – Protože právě tyto věci leckdy rozhodnou, jestli se vaření nebo pečení podaří. Vyložit plech, přetáhnout mísu fólií nebo zakrýt vrch masa alobalem, aby se nespálilo – to je jen začátek…

Krabičky – Při správném vaření vám občas vystačí i na jídlo s sebou. Buďte tak připraveni, ať nemusíte hledat kdeco, do čeho své dobroty uložíte. Skvělou variantou jsou skleněné krabičky s plastovým poklopem, které jsou odolné, vydrží přihřívání v mikrovlnné troubě, ale i chlad v mrazničce.