Co dát na okna: žaluzie, rolety, svislé lamely, závěsy, rolety, či okenice?
12. 6. 2013

Co dát na okna: žaluzie, rolety, svislé lamely, závěsy, rolety, či okenice?

Kam nechodí slunce, tam chodí lékař, říká se. Jenže kam chodí slunce, musí přijít i vhodné zastínění. V létě nás chrání před přehříváním, v zimě naopak před zbytečným únikem tepla.

Rolety

Vnitřní zastínění v minulosti obstarávaly především plátěné rolety. Už před řadou let plátno nahradil speciální polyester s antistatickou úpravou, který navíc lépe odolává slunci. Stahování dnes výrobci řeší často řetízkem nebo šňůrkou, zpětné navíjení tak může, ale nemusí zajišťovat pružina. Prodejci běžně nabízejí i elektrické ovládání, případně též s automatickým spinačem řízeným časovačem nebo světelným čidlem.

Roleta z polyesteru patří k nejlevnějšímu řešení, na okno 90x150 cm ji pořídíme už za 250 korun. Barevná a dezénová škála je obrovská, nahradí i záclony, přitom lze rolety díky antistatické úpravě snadno udržovat, stačí je jen občas vysát vysavačem.

Rolety Nano jsou variabilní; mohou se shrnovat shora dolů i zdola nahoru

Potřebujeme-li v ložnici úplnou tmu, abychom se dobře vyspali, pořídíme si roletu s bočními lištami. U materiálu Suntime s akrylátovou povrchovou úpravou, který používá řada výrobců, si podle barvy můžeme pořídit provedení, které dovnitř propustí třeba jen 10 % světla. Ve srovnání s běžnými textiliemi na těchto roletách takřka neulpívá prach, stačí je vysát nebo otřít jemně navlhčeným hadříkem.

Pro světelně velmi namáhaná střešní okna se používají rolety s hliníkovou konstrukcí. Materiál obsahuje skelné vlákno odolávající slunečnímu záření včetně UV filtrů.

Žaluzie

Nejčastěji však okna stíní žaluzie. Většina lidí volí hliníkové, které se instalují na rám okenního křídla. Ceny za okno 90x150 cm se pohybují průměrně kolem 450 až 500 korun. Žaluzie mají lamely se šířkou 25 či 35 mm, vyrobené z legovaných slitin hliníku a poté lakované metodou tzv. coal coating. Jsou velmi lehké a tenké (mívají sílu pouze 0,18–0,21 mm), ale zároveň pružné a pevné. Jen je musíme pravidelně zbavovat prachu, což zvládne snadno antistatická utěrka nebo prachovka. I tady se nabízejí různé barvy lamel, k bílým plastovým rámům ale vypadá nejlépe bílé nebo stříbrné provedení.  

vertikální žaluzie

Mnohem elegantnější jsou ovšem dřevěné žaluzie, jež lze sladit třeba s dřevěnou podlahou v místnosti. Většinou se vyrábějí ze dřeva americké lípy, které je lehké, pevné a velmi odolné proti kroucení a ohybu. Lamely lze naklápět a tím regulovat množství světla. Na okno 90x150 cm je pořídíme asi od 950 Kč výše, a to včetně montáže.

Další možnost představují bambusové žaluzie se šířkou lamel 25 nebo 50 mm, případně imitace dřeva nebo žaluzie z tzv. dřevěných tkanin, které se chovají obdobně jako látka.

dřevěné žaluzie 

  • Mezi izolační okenní skla je možné použít tenké vnitřní žaluzie, které lze ovládat malým tlačítkem vedle rámu, systém tak dokáže zabezpečit optimální teplotu v místnosti. Na žaluzii mezi skly se navíc neukládá a následně při naklápění nevíří žádný prach, lamely mohou být dokonce upraveny různými motivy, takže na okně může po celý rok kvést například jabloňový sad nebo louka. Výhled z okna nebo množství světla se nijak nezhorší, nechtěným pohledům do pokoje však zabráníme. Vzduch v místnosti se nepřehřívá, neuniká ani teplo, tato žaluzie ovšem přijde asi na 2500 Kč.

Jako chytrá horákyně

Vedle nároků na zastínění máme samozřejmě stále větší požadavky na vzhled. Proto se objevily například kombinace záclony, závěsu i žaluzie. Tento typ výrobků tvoří otočné vertikální lamely a nařasená dekorační tkanina.

K dekorativnímu, v současné době velmi oblíbenému řešení patří plisované žaluzie, jež mohou být i zdvojené. Systém vzduchových komor kromě zastínění nabízí i výrazně zvýšenou izolaci před chladem v zimě a pronikáním tepla do místnosti v létě. Navíc je lze i prát, a to díky speciální povrchové úpravě látky, která zabraňuje vnikání prachu do tkaniny. Plisé je výhodné i pro zkosená okna, protože je lze „zatahovat“ zespoda nahoru.

závěsy

Ani závěsy nemusí být špatným řešením. Místo běžné látky se ale vyplatí použít tzv. black–out (označení vzniklo z anglického výrazu pro zatemnění budov za války). Textilie s touto úpravou má na rubu „zátěr“ — tenkou vrstvu gumy, která brání pronikání světla a částečně i hluku z ulice. Tyto závěsy se původně používaly jen v hotelích, ale postupně našly uplatnění v běžných interiérech. Lze je snadno udržovat, stačí je jen občas vysát, pereme je třeba jen jednou za rok.

Ochrana před okny

Nežádoucím paprskům bránily po staletí dřevěné okenice. Používají se dodnes, i když u moderních staveb je nahradily zejména předokenní žaluzie, rolety a posuvné panely, které se místo otevírání pouze posunují po fasádě a představují tak efektní architektonický prvek.

Předokenní rolety a žaluzie pomohou snížit náklady na vytápění, brání nepříjemnému přehřátí, úniku tepla a snižují i hluk zvenčí. Speciální konstrukce některých typů kastlíků umožňuje jejich použití jak v případě již zatepleného domu, tak také tam, kde se zateplení teprve plánuje.

Rolety i žaluzie se zpravidla vyrábějí z plastu a hliníku v bílém, šedém, béžovém a hnědém provedení, ale zvolit lze i barvy ladící s fasádou.
Roletu tvoří lamely neboli pancíře spojené systémem drážek, které lze díky vodicím bočnicím a navíjecí hřídeli stočit do kastlíku.

předokenní rolety

U menších rolet s plochou do 2,5 m² se k navíjení používá nejčastěji textilní popruh nebo lanko. Pohodlnější je samozřejmě elektrické či dálkové ovládání. Rozdíl v ceně je v řádu tisíců. Vyplatí se zejména tam, kde se roleta stahuje velmi často a je hodně široká. Ručně ovládaný popruh se časem zašpiní a může i prasknout. Využít lze rovněž elektrická časová či světelná čidla, případně časové spínače simulující přítomnost majitelů v době dovolené.

Kastlík pro navíjení je možné instalovat na stávající fasádu nebo ještě před jejím dokončením namontovat nad rám okna a pak jej zakrýt omítnutou deskou. Vodicí lišta může mít navíc dvě drážky, jednu pro roletu, druhou pro síť proti hmyzu, takže oba prvky se ovládají nezávisle na sobě.

Předokenní žaluzie umožňují v porovnání s roletami regulovat množství světla, u rolety je řešením nenechat ji dojet až na doraz. Spáry mezi lamelami postačí k orientaci a mírnému osvětlení místnosti.

Neviditelný ochránce

Téměř neviditelnou předokenní ochranu představují reflexní a termoizolační fólie, které se montují na vnější, případně na vnitřní stranu skla. Zatímco reflexní fólie sluneční paprsky víceméně jen odrážejí, termoizolační povrch brání úniku tepla a průniku slunečních paprsků dovnitř. Kvalitní výrobky zachytí přibližně 30 až 50 % tepla procházejícího sklem. U termoizolačních fólií se na rozdíl od reflexních používá místo vakuového napařování technologie takzvaného naprašování (sputtering).

Protisluneční fólie příjemně rozptylují světlo

Reflexní vrstvu pak tvoří několik velmi tenkých vrstev oxidů kovů (měď, titan a další), které se kombinují s vrstvou chemicky čistého kovu. Tyto fólie proto mají nízkou emisivitu (nízké úniky tepla). Termoizolační fólie nezatěžují nosné prvky okna (rámy, závěsy), prostup světla zůstává vysoký. Fólie eliminují škodlivé UV záření až o 99 %. Nevýhodou je nutná opatrnost při mytí. Některé typy po několika letech ztrácejí svou ochrannou schopnost, někomu může vadit i lehké zatónování oken.

Foto archiv

Pro Receptář Pavla Grossová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: čtyřiplussedm = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Záclony

(VWPsQNuz-fBv5f5UI7bMQMvaVWR), 23. 4. 2018, 17:39

Já osobně mám záclony strašně ráda, příjde mi, že byt provzdušní a udělá ho takový příjemnější :-) a kde kupujete záclony na internetu?

venkovní žaluzie

(Kamil), 24. 9. 2017, 15:16

My máme venkovní žaluzie a hodně nám eliminovaly venkovní hluk. Bydlíme u kolejí a hodně to bylo v noci slyšet.

předokenní žaluzie

(VWPsQNubWgnjFm4Umbm~g), 3. 3. 2015, 18:07

Dobrý den.Chtěla bych se zeptat zda by šly předokenní žaluzie nebo rolety dát i na okna činžovního bytu za rozumnou cenu.Děkuji
Pozn. redakce: Firemní nabídky adresujte na e-mail tazatelky. Děkujeme.

Dekorace na okna

(snqwZ-56JT2y2YsVVt%mY~l6jWmKD), 18. 6. 2013, 11:09

Dobrý den, nemáta někdo zkušenosti s římskými roletami a nevíte, kde je koupit za rozumnou cenu? Je lepší je namontovat samostatně anebo oslovit firmu, která se zabývá tímto sortimentem? Děkuji za každou radu! Pište.

RE: Dekorace na okna

(VWPsQNuDb-voQMQE0mAjeN4sI7bMQMvaVWR), 15. 7. 2013, 10:47

Dobrý den, římské rolety jsme si doma instalovali sami a podle mě to není nijak těžké. Možná záleží na typu rolety a typu uchycení. Pokud jste trochu zručná, tak to podle mě zvládnete.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS