Co nepatří do myčky? Některé věci v ní zničíte
26. 2. 2018

Co nepatří do myčky? Některé věci v ní zničíte

Nejlepší kamarádi v domácnosti jsou pračka a myčka, denně nám usnadňují práci. Myčka šetří čas, námahu i peníze. Jenže do ní nemůžeme naložit vše, co nám přijde pod ruku, choulostivé nádobí se v myčce ničí. Neděláte základní chyby i vy?

Většina vybavení do kuchyně počítá s moderními přístroji a mytím v myčce. Přesto se najde pár kousků, kterým pobyt v myčce škodí. Takový omyl pak může přijít pěkně draho.

Většinu věcí lze mýt v myčce

Zdobení mizí

Do myčky nepatří hlavně kovem nebo zlatem zdobené jídelní nádobí, často drahocenné vzpomínky po předcích. V tomhle případě asi trochu tušíte, že mytí v myčce není nejlepší volbou. Starožitné kávové a čajové servisy, olovnaté i zlacené sklo nejsou na mytí v myčce připraveny a velmi rychle ztrácí svůj jedinečný vzhled. Stejně tak dopadnou i některé moderní kousky, třeba ty ručně zdobené nebo s nalepeným a vypáleným obrázkem. Intenzivní mytí brzy smyje krásné ozdoby a zbude sice čisté, ale nevzhledné nádobí. V případě starých glazovaných předmětů, eventuálně nádobí s nekvalitní glazurou, pak hrozí její popraskání.

I některé druhy skla v myčce trpí. Vytváří se na nich bělavý povrch, skleničky ztrácí Nejčastěji se ničí sklosvůj lesk a vypadají už napořád tak trochu špinavě. Dodržujte pokyny, která najdete na obalu konkrétních skleniček a hrnečků, najdete tam upozornění, zda se mají mýt ručně nebo jim myčka nevadí. Stejně tak se vyplatí použít při mytí skla v myčce přípravky na jeho ochranu a leštění a hlídat správný program (sklo se používá jemný program, který zachází opatrně s teplotou).

Nože v myčce trpí

Pokud se zaměříme na kuchyňské nože, najdeme na jejich obalu většinou informaci, že se v myčce mýt mohou. Bohužel, to není pravda. Mytím v myčce se sice nože nezničí, ale dojde k jejich ztupení. Působením teploty a mycích prostředků se narušuje povrchová vrstva oceli a ostří se tak velmi rychle ztupí. Ze stejného důvodu do myčky nepatří struhadla a škrabky na zeleninu, které se navíc už nikdy nedají nabrousit. Nože s dřevěnou nebo lepenou střenkou trpí ještě více, protože působením mycího procesu se dřevo rychle opotřebuje a lepené části se mohou od sebe oddělit, praskat a od kovové části se odloupnout. Šroubky a nýty v rukojeti navíc v myčce rezavějí, hlavně pokud výrobce šetřil na kvalitním materiálu. To vše přispívá ke ztrátě vzhledu a funkčnosti nože.

Pozor na plast, dřevo i teflon

Plastové výrobky jsou citlivé na teploPlastové výrobky jsou samostatnou kapitolou, většina mytí v myčce snáší, vždy ale prostudujte informace, které najdete na obalu nebo přímo na výrobku. Vadí jim hlavně vysoká teplota, teplem může dojít k deformaci materiálu. Obecně je lepší umístit plastové výrobky do horního koše v myčce. Topné těleso myčky je totiž dole a proto je tam i vyšší teplota.

V případě dřevěného nádobí si dejte pozor především na kuchyňská prkénka. Ty se vlivem cyklického tepelného namáhání po čase zkroutí a rozlepí. Z lakovaných dřevěných rukojetí a držadel kromě toho mizí a oprýskává lak, olejované dřevěné předměty mytím v myčce zase toto ochranné napuštění ztrácí. Neošetřené dřevěné nádobí (například vařečky) trpí v myčce nejméně.

Obezřetní musíte být i v případě teflonového nádobí. Méně kvalitní teflonový povrch se po opakovaném mytím v myčce může začít odlupovat a vám nezbude, než pánev s poškozeným povrchem vyhodit.

  • Než dáte nějaký kousek do myčky, vždy si prostudujte doporučení od výrobce, zda tento způsob mytí snáší.

Autor Veronika Zámečníková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: třimínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS