Je statisticky dokázáno, že zloději vnikají do objektů téměř z padesáti procent přes vstupní dveře. Tím víc záleží na správném výběru systému zamykání a celkovém zabezpečení vstupu. Investice do vložky se vyplácí.

Jak vybírat cylindrickou vložku

Jak správně instalovat cylindrickou zámkovou vložkou

  • Cylindrickou vložku neinstalujte násilím.
  • Dveřní křídlo netlačte nebo netahejte klíčem zasunutým v cylindrické vložce.
  • Nepoužívejte k ovládání cylindrické vložky jakkoli poškozený klíč.
  • Ve standardním provedení je cylindrická vložka ovladatelná zasunutým klíčem pouze z jedné strany.
  • Neotáčejte klíčem v cylindrické vložce násilím.
  • Nevkládejte žádné cizí předměty do profilového kanálu cylindrické vložky.
  • Cylindrickou vložku promazávejte pouze speciálními, k tomu určenými prostředky; nikdy nepoužívejte olej či grafit.

Kdo chce mít jistotu, že nekupuje zajíce v pytli, ale kvalitní výrobek, měl by na obalu zámkové cylindrické vložky najít údaj ČSN P ENV 1627, který definuje odolnost vložky například proti odvrtání, vyhmatání, vytržení, hrubému násilí atd. Hodnocení a certifikaci vložek zajišťuje nezávislá akreditovaná zkušební laboratoř a certifikační orgán.

Zámkovou vložku do vstupních dveří domu či bytu byste měli kupovat pouze v seriózních prodejnách, které nabízejí certifikované výrobky a kde vám poradí odborníci.

Duplikáty klíčů k certifikovaným vložkám vám vyrobí pouze v autorizovaných provozovnách. Součástí některých vybraných typů vložek je tzv. bezpečnostní karta, kterou musí její majitel při žádosti o výrobu nového klíče předložit.

Na co myslet při výběru

Předně byste měli mít jasno v tom, do kterých dveří si cylindrickou vložku pořizujete. Rozhodně byste jí měli vybavit

  • vchodové dveře do bytu nebo do domu
  • dveře do sklepa
  • garážová vrata

To jsou vstupy, které se zloději nejčastěji pokoušejí překonat. Důležitá je také úroveň zabezpečení. Při výběru se orientujte podle bezpečnostních tříd, do kterých jsou kvalitní zámkové vložky zařazeny podle zmíněné normy ČSN P ENV 1627, případně podle požadavků pojiš­ťov­ny, u které si chcete nemovitost či majetek pojistit.

Zámky, které lze překonat

Bezpečnostní třídy
cylindrických vložek

1. třída: základní ochrana
2. třída: dostatečná ochrana
3. třída: vysoká ochrana
4. třída: velmi vysoká ochrana.

Mnoho zámkových vložek dokážou zloději snadno otevřít, některé i bez poničení. Výrobci vložek proto označují různé úrovně bezpečnosti toho kterého svého výrobku. Základní čtyři skupiny také definuje norma ČSN P ENV 1627 a jednotlivé stupně bezpečnosti bývají na obalech výrobků odlišeny barvou a číslem.

Zavedený systém certifikace a označování výrobků podle bezpečnosti zohledňují také pojišťovny.

Jak zjistit velikost zámkové vložky

Síla dveří se měří na každou stranu od otvoru až po upevňovací šroub. Nezapomeňte na kování – cylindrická vložka ho může přesahovat jen o 3 mm. Údaj o rozměrech cylindrických vložek najdete na zadní straně balení.

Jak postupovat při měření?

  1. Změříte vzdálenost mezi upevňovacím šroubem vložky a vnější stranou kování z vnější strany dveří.
  2. Změřte vzdálenost mezi upevňovacím šroubem vložky a vnější stranou kování z vnitřní strany dveří.

Sečtením obou rozměrů zjistíte potřebnou velikost zámkové vložky.

Provedení a povrchová úprava

Cylindrická vložka může být jednostranná nebo oboustrannáklasická nebo speciální na jedné straně s takzvanou olivou (knoflíkem), nebo v provedení se zvýšenou odolností proti odvrtání.

Pro vchodové dveře je vhodná oboustranná vložka, protože ji lze odemknout i tehdy, když si omylem zabouchnete a z druhé strany zůstane zapomenutý klíč.

Povrch vložek bývá například ze saténového niklu, mosazi, saténového chromu, ale za příplatek si můžete vybrat z různých barevných odstínů, například z antické mosazi, černé, antického bronzu, niklu, chromu či lesklé mosazi.

Karel Stánek, foto FAB­