Odolné vstupní dveře

U rodinných domů dotvářejí vchodové dveře i vzhled fasády a měly by ladit s podobnými prvky na stavbě – tedy především s okny a garážovými vraty.

Současně mají vstupní dveře omezit přenos vnějšího hluku do interiérů a být odolné vůči mechanickému poškození.

Konstrukce a použité materiály musí odolat velkým teplotním rozdílům, zejména pak v zimě, kdy se vnější teploty pohybují pod bodem mrazu, zatímco v interiéru bývá o dvacet až třicet stupňů více. Teplotní rozdíly nesmí zapříčinit změnu tvaru, obtížné zavírání apod.

Některé konstrukce dveří proto disponují hliníkovou vrstvou, která brání deformacím způsobenými rozdílnou vlhkostí a teplotou uvnitř a vně.

  • Do skupiny s nejnižší odolností vůči rozdílům teplot patří interiérové dveře.
  • Některé dveře odolají teplotnímu rozdílu až 10 °C a zvýšené vlhkosti až 65 %. Jsou vhodné například na propojení obytné části domu a garáže nebo domu a sklepa.
  • Vstupní dveře by měly mít vlastnosti třetího stupně odolnosti, který zaručuje, že se tvar ani funkčnost nebudou měnit při dvacetistupňovém rozdílu teplot a osmdesátiprocentní vlhkosti.

Aby dveře plnily deklarované požadavky, je třeba je doplnit i vhodnými zárubněmi. To platí hlavně pro nejvyšší kategorii, kterou se doporučuje doplňovat kovovými zárubněmi. U nižších tříd lze použít obložkové.

Pozor na klíče i zloděje

U vnějších dveří, ale třeba i u dveří propojujících sklep nebo garáž s domem, je také dobré si ověřit, jaká je jejich mechanická odolnost. Ideální je, pokud mají na povrchu takzvaný středotlaký laminát, který při odemykání nepoškrábete svazkem klíčů, neponičíte ho, když si budete otevírat dveře nohou, protože v ruce ponesete nákup, a podobně.

Důležitou součástí dveří je i zvuková izolace, která brání tomu, aby třeba do domu pronikal hluk z nedaleké silnice nebo do bytu z chodby panelákového bytu – některé dveře hluk dokáží snížit o třicet až čtyřicet decibelů! Standardem stanoveným zákonem je pak třicetiminutová odolnost vůči požáru.

Pokud bydlíte v oblastech s vysokou kriminalitou, určitě se vyplatí investovat do bezpečnostních dveří.

  • Mohou být buď celodřevěné (ty se řadí do druhé bezpečnostní třídy).
  • Vyšší ochranu nabízejí třídy tři a čtyři. Odolnost dveří v této kategorii je dána ocelovou konstrukcí, oboustranným celoplošným pancéřováním, až dvacetipětibodovým uzamykacím systémem a speciálními kalenými kryty zámků.
  • Existují i dveře patřící do kategorie pět a šest, ale ty jsou vhodné spíš do firem a bank než do bytů.

Bezpečnost dveří však rozhodně není na úkor jejich vzhledu, mohou mít jak běžné povrchy z masivního dřeva, laminátu či dýhy, tak méně obvyklé materiály, jako například broušený nerez, exotické dřeviny či speciální desky z pryskyřic a umělých hmot.

Uvnitř jde především o vzhled

U interiérových dveří se lze více než na odolnost a bezpečnost zaměřit na vzhled. Ale ani zde nemá majitel zcela volnou ruku. Dveře je totiž třeba sladit s ostatním zařízením, především s okny a podlahou.

Máte-li v bytě bílá plastová okna, zvolte k nim bílé dveře. Kombinace bílých oken a dřevěných dveří se nedoporučuje, protože tato varianta prostor opticky zmenšuje. Místnosti v českých bytech nejsou právě největší a takhle by působily ještě stísněnějším dojmem. K dřevěným oknům ovšem můžete dveře ze stejného materiálu použít bez obav.

Chybu také uděláte, pokud zvolíte úplně stejné dveře jako podlahu. Odborníci doporučují vybrat dveře alespoň o odstín světlejší nebo tmavší, než je podlaha. Vítaný je i kontrast, který dovolí vyniknout jak dveřím, tak podlaze. Jestliže použijete stejný materiál a odstín na dveře i podlahu, prostor se zmenší a může působit fádně.

Více volnosti pak dostáváte v rozhodování, zda koupíte dveře plné nebo se sklem. V jedné sérii zpravidla seženete všechny typy od plných po více či méně prosklené, abyste mohli použít stejné do koupelny, obýváku i ložnice.

Dnes se ovšem běžně používají částečně prosklené dveře i ke koupelnám a toaletám. Stále více výrobců totiž volí mléčné či pískované sklo, skrz které není vidět.

Dveře jako žrout místa

Zvlášť ti, kdo bydlí v malých bytech nebo ve svém domku a nemají místa nazbyt, by měli vědět, že dveře široké 80 cm potřebují skoro metr čtvereční volného prostoru před nimi.

Zatímco někde jde jen o kosmetický problém, u koupelen a toalet často tolik místa vůbec nezbývá. Přitom řešení existuje a je poměrně jednoduché – stačí je nahradit posuvnými dveřmi. Ty nepotřebují při otevírání žádný další prostor, pohybují se v pouzdře uvnitř stěny, případně venku po stěně. První varianta je však praktičtější, protože prostor kolem zdi můžete využít třeba pro nábytek, police a podobně. V druhém případě to možné není, dveře by se zde nemohly posouvat.

Existuje několik typů pouzder, určených k zabudování do zděných i panelákových zdí. Navíc lze vybírat jak ta obyčejná, kdy se jedny dveře zasouvají do jednoho pouzdra, tak třeba dvojitá, do nichž mohou zajíždět dvoje dveře – tedy například dveře vedoucí jak do koupelny, tak na toaletu.

Posuvné dveře jsou vhodné i tam, kde si majitelé nejsou jisti, zda chtějí nebo nechtějí oddělenou kuchyň od obývacího pokoje nebo třeba kuchyň od jídelny. Pokud sem zvolí široké posuvné dveře a otevřou je, obě místnosti se propojí. Stačí ale jeden tah, dveře se zavřou a opět tak vzniknou dvě oddělené místnosti.

Naopak třeba do ložnic nebo dětských pokojů se tyto dveře příliš nedoporučují. Důvod je zřejmý: Zpravidla hůře akusticky izolují, takže do těchto místností by mohl pronikat hluk.

Méně náročné na místo než otočné dveře jsou i dveře skládací. Všeobecně je lidé mají spojené s nepříliš elegantními koženkovými dveřmi, vyrábějí se ale i skládací dveře v dezénech dřeva, podobně jako je tomu u klasických dveří.

Jen bezpečnostní dveře nestačí

Ne každý si může nebo chce pořizovat do domu či bytu bezpečnostní dveře, v každém případě by ovšem vchodové dveře měly být opatřeny cylindrickou vložkou s co nejvyšším stupněm bezpečnosti.

Moderní typy vložek mají zvýšenou odolnost proti odvrtání, proti tzv. bumpingu a proti planžetování již ve standardním provedení a bývá možné zvolit další užitečné doplňkové funkce, jako např. prostupovou spojku, jež umožní odemknout i dveře, v nichž zůstal zevnitř zasunutý a pootočený klíč.

Garážová vrata nejsou jen velké dveře

Garážová vrata svou plochou ovlivňují nejen vzhled domu, ale zároveň mohou být místem velkých úniků tepla a jsou také lákadlem pro zloděje. Jak těmto nepříjemnostem zabránit? Vrata doma vyráběná z palubek těmto požadavkům neodpovídají. Lepší je koupit garážová vrata od renomovaných výrobců.

V současnosti jsou nejžádanější sekční vrata, kdy se jednotlivé křídlo skládá (jak název vrat napovídá) z jednotlivých sekcí, které se při otevírání zasouvají pod strop garáže, případně k její vnitřní stěně. Ušetří se při tom maximum místa, což ocení ti, kteří vyjíždějí z garáže přímo na veřejný chodník nebo silnici.

Vrata se vyrábějí z pozinkovaného ocelového plechu, který je opatřený základním práškovým nástřikem z polyesteru. Díky tomu zůstanou dlouho krásná bez toho, že byste je museli každý rok natírat, nebo se o ně nějak starat. Plech je opatřený povrchovou folií, která dokáže imitovat i dřevo – k nejžádanějšímu patří světlý i tmavý dub nebo ořech. Vrata mohou být jak plná, tak částečně prosklená.

Při výběru garážových vrat je třeba dbát nejen na vzhled, ale důležité jsou i tepelněizolační vlastnosti. Na trhu už jsou k mání i vrata se zlepšenými izolačními účinky, například s vnitřní výplní z polyuretanové pěny a podlahovým těsněním s koeficientem prostupu tepla U 1,6 W/m2K.

Nejen v rodině s dětmi je důležitá bezpečnost, přesněji řečeno prvky, které brání přiskřípnutí prstů a dalším úrazům. Kvalitní vrata jsou vybavená funkcí automatického přerušení chodu při najetí na překážku. Pokud vrata narazí na jakýkoli předmět, jejich pohon se nejen zastaví, ale navíc popojedou o kousek zpět nahoru. Škodu lze tak snadno napravit.

Jak mít kliku

Černá bakelitová klika kdysi bývala součástí každých dveří a jen málokdo se nad tím pozastavoval. Pokud si nyní pořizujete nové dveře, možná budete překvapení, z čeho všeho můžete vybírat. Klika se stala samostatným doplňkem – zpravidla se také kupuje zvlášť – a podléhá módním trendům. Ty nyní preferují jednoduché kliky s ostrými liniemi, které jsou umístěné na hranatých rozetách. Výrobci se však snaží vyhovět i těm, kteří mají raději zaoblené tvary. Takové kliky jsou většinou umístěné na kulatých rozetách.

Ovšem zdobit mohou nejen rozety: Koupit lze i kliku vykládanou barevným sklem, dřevem nebo dokonce skleněnými kamínky. Cena těchto výrobků se ovšem pohybuje v řádu tisícikorun a občas jsou dražší než samotné dveře včetně zárubní.

Současné kliky také nejsou vyrobené z plastu, ale mnohem odolnější masivní mosazi opatřené povrchovou úpravou, zpravidla matným niklem. Stále oblíbenější jsou titanové povrchy v různých odstínech, zejména hnědém a černém.

Foto Shutterstock a archiv firem