Nápady na vánoční výzdobu se pochopitelně vždy dům od domu liší. Zatímco jedna domácnost dává přednost klasické výzdobě, další obydlí a jeho okolí je vyzdobeno naopak moderně. Vždy by ale měla dekorace korespondovat s dalšími prvky v zahradě či okolí domu a hlavně by měla reprezentovat rodinu samotnou, a to v tom nejlepším slova smyslu.

Cestou k domovním dveřím

Od branky k domovním dveřím nebo dokonce celou zahradou nás provázejí nejrůznější typy světýlek, případně solárních lampiček, ale také stylových lamp se svíčkami. Pokud bude mrznout, můžeme připravit ledové svícny a rozestavět je okolo přístupové cesty k domu nebo okolo chodníčku. Venkovní osvětlení udává snad nejvíc slavnostní tón všech exteriérových dekorací.

U vstupních dveří vítá návštěvy věnec

Základem vánočních věnců, které si věsíme na vchodové dveře, jsou větvičky jehličnanů spletené nebo vypichované do slaměné podložky. Jako přízdobu používáme hlavně šišky, nebo sušené plody jako jsou plátky pomerančů anebo pomerančovou kůru, smotky skořice či jablečné křížaly. Z těch můžete smotáním vytvořit pěkné květinky s červeným lemem. Do věnce přidáváme větvičky cesmíny a věnec ukončíme výraznou červenou mašlí. Vždyť červená je jednou z barev symbolicky spjatých s Vánocemi. Neměla by tedy chybět. Nezapomeňte, že vchodové dveře se často otevírají a zavírají, takže tomu přizpůsobte materiál věnce a upevnění dekorací, aby věnec něco vydržel.

Prostor u vchodu a schodiště

V okolí vchodu do domu využijeme pouze volný prostor, aby přístup dovnitř zůstal dobře průchozí. Veškerou dekoraci v tomto prostoru vylaďte ve stejném duchu, aby byla vkusná a zároveň originální. Velmi výrazně budou působit červené dekorace na podkladu tmavě zeleného jehličí. Klidnější variantou bude výzdoba v severském či skandinávském stylu. Pro tuto příležitost se hodí nejrůzněji vyzdobené nádoby pomocí techniky vypichování. U vchodu ale může stát i nazdobená miniatura vánočního stromku.

Truhlík na okně

Podobně můžete využít prostor na okně a vyzdobit okenní parapet vypichovaným vánočním truhlíkem. K jeho dekorování jako základ dobře poslouží chvojí, miniaturní stromečky v květináčích, jmelí nebo větvičky břízy. Základ pak doplňte většími šiškami, hvězdami vytvořenými z vrbového proutí nebo baňkami napíchnutými na špejlích.

Girlanda na zábradlí schodiště nebo okolo dveří

Vyzkoušejte například zcela finančně nenáročnou girladu vytvořenou ze šišek a jedlového nebo borovicového chvojí. Šišky jednoduše vzájemně spojíte drátkem a mezi ně můžete vždy po určité vzdálenosti vkládat například červené vánoční kouličky nebo mašli ve vánočním ladění. Zvolte raději plastové baňky než křehké foukané, plastové jsou přece jen o dost odolnější.

Venkovní stromek nazdobte jedlými ozdobičkami pro přezimující ptactvo

I zpěvné ptactvo, které u nás přezimuje, si zaslouží mít hojné a chutné Vánoce. Připravte mu něco dobrého na zub. Kromě klasických lojových koulí nebo šišek plněných slunečnicovými semeny zkuste ještě něco dekorativnějšího. Odlévejte tvary do formiček na cukroví a udělejte každou jinou. Pěkně je pak rozvěšte na některý ze stromků před domem a ptáci si už k těmto dobrotám najdou cestu sami.

A pohádkové Vánoce mohou začít už i na vaší na zahradě!