Rodina je početná, má hodně věcí a byt je malý. Co dělat, aby se doma žilo spokojeně a každý člen domácnosti nebyl zavalen oblečením, knížkami, sportovními potřebami, zkrátka vším, co se vám zdá nezbytné a do bytu se musí nějak vejít. Využijte všechny možnosti vašeho bydlení a vyřešte tento problém s elegancí.

Police, skříně a zase police

Už při samotném zařizování bytu myslete na nezbytné skříně a police. Nejlepším řešením je prostor využít maximálně, skříní zaplnit celou stěnu od podlahy po strop a zamezit tak vzniku mrtvého prostoru. Dejte však pozor, nezahlťte malý pokoj skříněmi, velmi by se tak zmenšil a působil by stísněně. V tomto případě jedna stěna zastavěná skříní bohatě postačí. Pokud budou její stěny z vnějšku tvořeny zrcadly nebo dveřmi ve světlé barvě, celý prostor to odlehčí a opticky zvětší. Menší regály a poličky ale mohou zaplnit jakýkoliv kout, mezeru pod schodištěm nebo volný prostor pod nebo nad oknem. Velmi působivě také vypadají zapuštěné niky, do kterých lze umístit drobné předměty, rodinné fotografie a dekorace.

Nad hlavu i pod nohy

Zkuste pro věci vytvořit i další prostor. U stěn už není místo? Nevadí, zbývá strop nebo podlaha. Dovolí- li to dispozice vašeho bytu, vybudujte v jednom pokoji vyvýšenou

podlahu. Do těchto hůře přístupných prostor se hodí ukládat spíše sezónní věci, pro které nebude sahat tak často. Stejně tak se v bytech s vyšším stropem dají využít vestavěná patra. V ložnici se budou hodit na spaní, v chodbě nebo na záchodě se na místo pod stropem dají odkládat boxy a krabice s věcmi, na které jinde už nezbylo místo. Na stěny v chodbě lze s rozmyslem rozvěsit rozměrnější předměty, například jízdní kola nebo složený kočárek. Ale ani tady se fantazii meze nekladou. Je váš partner vášnivým cyklistou? Zavěste jeho stroj nad čelo manželské postele místo manželské fotografie.

Využít každý kout

Spoustu věcí pojmou dřevěné regály, barevné papírové i plastové boxy a látkové krabice. Umístěte je do spižíren, zádveřních prostor, vyplňte s nimi hluchá místa na skříních, pod televizním stolkem nebo v koupelnové skříňce.

Na vnitřní stranu dveří zavěste kapsářové pořadače, hodí se na uložení bot a doplňků. Na trhu jsou i speciální postele s využitým místem v jejím čele a s pojezdnými šuplíky pod ní, případně lůžka vyklápěcí nebo skládací. Vlastníte-li klasickou postel, prostor pod ní se dá osadit kontejnery na kolečkách a pojezdnými šuplíky, s nimiž lze snadno manipulovat. Sem se lehce naskládají lůžkoviny, ložní prádlo, ručníky a další bytové textilie. Přestože volné místo pod postelí láká, myslete také na to, že lůžko by mělo od spodu větrat a není proto dobré ho neprodyšně uzavřít.

Bydlení v malém bytě má svá omezení, ale nic není ztraceno. Promyslete řádně styl a rozestavění nábytku, použité barvy i správná dispoziční řešení. Jak na zařízení malého bytu?

A hlavně myslete na to, že věci jsou tu od toho, abychom je používali a ne, aby nás zahltily. Nakupujte s rozmyslem, starší kousky pravidelně třiďte a vyřazujte, ty použitelné pošlete dál do bazaru nebo charitativních obchodů.