Jak a čím rozdělit bytový prostor
1. 2. 2019

Jak a čím rozdělit bytový prostor

Dělící příčky, paravány a japonské posuvné stěny dokážou v interiéru často divy. Vzhledem k široké škále jejich provedení je lze využít nejen ve velkometrážních bytech, ale i v garsonkách nebo jednopokojových bytech.

Dělící příčky často zastoupí i funkci posuvných dveří nebo převlékacích paravánů. V určitých částech bytu dokážou výrazně posílit pocit soukromí a klidu, nebo příjemně zastínit spací plochu, nebo zabránit zbytečnému průvanu. Stavební zásahy v bytě nemusí být vždy možné anebo účelné. Zvláště v případě, že potřebujeme v bytě oddělit jen část prostoru, ať už opticky, nebo funkčně, často si vystačíme bez další zdi či sádrokartonu. Nabízí se nám totiž mnohem snazší řešení, využít některou z odlehčených variant dělících příček.  Dělící stěna s geometrickým vzorem

Pestrost materiálů zajistí kvalitní výběr

Současným hitem jsou barevné plastové dělící stěny. Často není žádoucí, aby oddělovaný prostor zůstal opticky uzavřený.  Zvláště v malých bytech a místnostech, by to mohlo způsobovat pocit stísněnosti. Velkou roli při výběru dělící stěny bude tedy hrát její materiál, způsob provedení, ale i barva. Sklo se vzorem nebo sklo s matnou fólií, sklo odlehčené, grafosklo s motivem, jaký se vám líbí, nebo s motivem vlastní fotografie je dobré pro místnosti s nedostatkem denního světla. Sklo nezabrání pronikání světla, ale zároveň může prokázat velmi dobrou službu, zvukově odizolovat část prostoru.

Plasty a kompozity jistě zaujmou širokým spektrem vzorů i barev. Budou ideální volbou pro moderní i retro prostory. Zajistí průzvučnost i průhlednost oddělovaných částí, ale zároveň mohou fungovat jako jakýsi předěl mezi jednotlivými částmi garsonek anebo i velkých bytů.

Ve stylové knihovně, kde je umístěno pohodlné křeslo pro čtení i pro odpočinek, bychom měli dát přednost klasickému způsobu oddělení prostoru. Zde bude na místě využít dřevo anebo květinovou stěnu.    

Lanová stěna v kombinaci s rostlinami působí velmi přirozeně.

Materiály se dají pochopitelně i kombinovat. Častou volbou je sklo v kombinaci s kovem.

Skleněná dělící stěna propustí dostatek světla.

Co lze oddělit či přepažit

  • Oddělit lůžkovou část od ostatního prostoru může například posuvná příčka. Zabere velmi málo prostoru, a tak je její pomoc zvláště v malém bytě velmi vítaná.
  • Zádveří od další části bytu vyžaduje naprosto strohé a funkční řešení. Je dobré mít tam příčku už proto, aby na vás do místnosti netáhlo, otevře-li někdo vchodové dveře.

Exotická dřeva se hodí do klasických bytů.

  • Kuchyňský kout od jídelního lze oddělit mnoha způsoby a mohou být i velmi kreativní a originální. S tímto prostorem se vyplatí si vyhrát.
  • Pro oddělení knihovny od obývacího pokoje využijte například exotické dřevo, působí stylově.
  • Rozdělení dětského pokojíku na části si mohou vyžádat i samy děti. Každé z nich chce mít nějaký ten prostor jen a jen pro sebe, tak proč jim nevyhovět.

Někdy k vytvoření soukromí dobře poslouží vhodně zvolený závěs.

  • Zatemnění spací plochy je velmi důležité.  Klidný spánek ve tmě a tichu je pro každého z nás vzpruhou. A když to nejde jinak, je třeba zajistit klidný kout například zatemňujícím závěsem, nebo dělící příčkou. Tento ošemetný problém jistě dobře znají všichni obyvatelé garsonek.  
  • Šatnu od ložnice lze oddělit obvykle velmi snadno. Kromě japonských posuvných stěn se k tomuto účelu skvěle hodí velkoformátové posuvné dveře v subtilním hliníkovém rámu.

Textilní paraván je rychle připraven k použití.

  • Pracovnu od obývacího pokoje můžete oddělit například pojízdným paravánem nebo mobilní stěnou. Kdykoli je třeba, odstraníte ji velmi snadno.
  • Oddělit úložný prostor od obytného prostoru vyžaduje specifické řešení. Chce to docílit ztíženého výhledu do prostor, které mají zůstat skryty.  

Autor Zuzana Bohdalová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: třimínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS