Jak na koupelnu bezpečnou pro seniory
9. 11. 2018

Jak na koupelnu bezpečnou pro seniory

Každý, kdo osobně pečuje nebo pečoval o blízkou osobu, která byla upoutána na lůžku anebo trpěla větším množstvím zdravotních obtíží, jistě ví, jak náročné je vykonat některé úkony, které jsou pro zdravé a mladé lidi naprostou samozřejmostí. Seniorům a nemocným lidem však může mnohé usnadnit dobře vybavený byt a hlavně koupelna, která musí být co nejbezpečnější, prostorná a ve všech směrech dobře dosažitelná.

Koupelna samotná je jedním z nejrizikovějších míst v bytě, navíc od určitého věku anebo s nějakým handicapem je její využívání ještě obtížnější. I když úraz v koupelně hrozí v každém věku, u méně pohyblivých seniorů je ještě mnohem pravděpodobnější. Proto je třeba vybavit jejich koupelnu nejrůznějšími podpůrnými prvky, které jim pomohou získat větší stabilitu a bezpečnost v kluzkém prostředí.

Podpůrné prvky do koupelen

S překonáváním různých překážek je třeba navíc zajistit v koupelně protiskluzové povrchy, pořídit madla, sedátka, snížit nebo naopak zvýšit pozici umyvadla a WC a uzpůsobit pro starší nebo handicapované osoby přístup do koupelny. Často musí projít změnou již vstupní dveře, které jsou pro průchod osob o holích nebo průjezd invalidního vozíku příliš úzké. Naštěstí je na našem trhu dostatek veškerých speciálních kompletů a sanitárního vybavení, a to včetně potřebného příslušenství do všech typů koupelen.

Pro seniory je vhodnější bezbariérový sprchový kout než vana.

Sprchový kout nebo vana

Sprchový koutPevná madla ve zdi jsou základem bezpečného pohybu ve sprše. bezpečnostní hledisko dává za pravdu všem, kteří se rozhodli vybavit koupelnu sprchovým koutem namísto vanou. Sprchový kout bez instalované sprchové vaničky umožňuje seniorům přístup k hygieně v mnohem snazší formě. Odpadává překonávání překážky v podobě vysoké boční stěny vany. Ve sprchovém koutě se dá nainstalovat některé z typizovaných sprchových sedátek. Některá sedátka jsou sklopná, jiná stabilní. Vždy by však měl sprchový kout zahrnovat i pevné, dostatečně dlouhé nástěnné madlo. Madla obecně patří k těm nejužitečnějším pomocníkům v koupelnách pro seniory a imobilní osoby a osoby s omezenou pohyblivostí.  

Vana s bezpečnostními prvky  - pochopitelně i do vany je možné zakoupit pro zlepšení pohodlí speciální sedátka. Často mají nastavitelnou výšku, povrch sedací plochy je neklouzavý a je opatřen otvory pro odtékání vody. Vhodnější jsou sedátka s opěrkou, která se dají pořídit také ve zdravotnických potřebách. U žádné vany by nemělo chybět nástěnné madlo a vhodnější je přidat ještě druhé madlo na vnější okraj vany pro bezpečnější výstup. Protiskluzová podložka by měla být samozřejmostí jak u vany, tak ve sprše. Existuje i speciální řada van, které lze opatřit odnímatelným čelním panelem. Senior tak má snadný vstup do vany, do níž se voda napustí až po vstupu a vypustí dříve, než se čelní panel kvůli výstupu z vany vyjme. K vaně je možné pořídit také stabilní pomocný schůdek opatřený gumovými podložkami zabraňujícími uklouznutí. Ten je konec konců možné uplatnit i kdekoli jinde v bytě.

Koupelna by měla být vybavena několika pevnými madly.

Důležitá je protiskluznost

O protiskluzných podložkách do vany a sprchy jsme se již zmínili. Tentokrát se zaměříme na protiskluznou podlahu v koupelně, která je nadmíru důležitá. Pro případy koupelen je vhodné zvolit dlaždice s deklarovanou vhodnou hodnotou protiskluznosti. Je třeba myslet i na to, že protiskluznost by měla zůstat dodržena i za vlhka.     

Vhodná výška WC

S vyšším věkem nabývá na významu i stabilnější sezení na WC a bezpečný dosed. U osob s problémy pohybového aparátu, což jsou vesměs senioři, bývá problém se zvedáním se z nízkého WC. Vhodná výška WC v takových případech činí 46 cm. Pro bezpečný dosed z invalidního vozíku je dobré opatřit WC sklopným nástěnným madlem. Díky němu se pak handicapovaná osoba obejde na WC obvykle i bez cizí pomoci. Hodit se mohou i klozetové mísy, které mají vybavení v podobě automatického sklápění prkénka.

Koupelna pro tělesně postižené musí být dostatečně prostorná.

Bezproblémový přístup k umyvadlu

V případě snížené mobility seniorů se vyplatí pořídit speciální umyvadlo s vykrojením, u něhož je manipulace s baterií nadmíru snadná. To ocení zvláště osoby se sníženou mobilitou. Nemusí se tak nad umyvadlo příliš naklánět anebo se nad něj natahovat. Ani zde by neměla chybět vhodná pevná madla. V ideálním případě jsou madla rovnou opatřena i věšákem na ručníky.

Vana nabízí také mnohá uspokojivá řešení.

Koupelnové programy pro seniory

Dobrá koupelnová studia mají ve svém sortimentu zahrnuty i programy pro seniory a handicapované osoby. Zde vám jistě rádi poradí ohledně bezpečnostních a speciálních podpůrných prvků do koupelen pro starší nebo nemocné osoby.  

Myslete i na zvonek

Ve sprše a v blízkosti vany jistě každý senior ocení také bezdrátový zvonek pro rychlé přivolání pomoci v případě, že dojde k nějaké nenadálé události, uklouznutí či úrazu.

Autor Zuzana Bohdalová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: třimínusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS