Hned na začátek je potřeba si odpovědět, kde bude trouba umístěna – a myslete především na své pohodlí. Doporučujeme proto zvolit troubu vestavnou, ideálně máte-li prostor na kuchyňské lince, nechte ji posadit na její úroveň. Ubyde vám sklánění, ohýbání se k plechům a v řadě případů i drobných nehod a popálení při manipulaci – o bezpečnosti nejmenších nemluvě. Vyplatí se ale určitě dbát na to, abyste měli vedle trouby dostatečně široký prostor na odkládání plechů, zapékacích nádob nebo forem, zhruba 60 cm by mělo stačit. Pokud máte ale nedostatek místa a trouba zvlášť na úrovni linky se vám nevejde, můžete vždy zvolit i vestavnou troubu kombinovanou se sporákem. Klasikou, jaká je stále praktická, jsou pak volně stojící trouby kombinované se sporákem. A co se rozměrů týká, volte objem podle počtu členů v domácnosti – standardní jsou trouby o objemu 50–70 litrů.

Pečení za pomoci plynu

Od pečení pomocí plynu se v současnosti spíše ustupuje, a to nejen z „bezpečnostních“ důvodů, kdy se řada domácností obává plápolajícího plamínku. Jedním velkým proti je nerovnoměrné vedení tepla, volit se dá z jedné, nebo druhé strany, nebo z obou zároveň. Problém při pečení v plynové troubě vznikne při nastavování teploty – na spotřebiči neexistuje přesné určení teploty, proto se spíše odhaduje, jaká zhruba teplota uvnitř panuje. Vedle nižší pořizovací ceny může být ale kladem, že plynová trouba vytváří vlhčí prostředí pro pečení, a tak se tolik nemusíte obávat vysušení různých druhů mas.

Snadné elektrické pečení

Co vám jednoznačně ulehčí život, je pečení v elektrické troubě. Na okraj je velkým benefitem přehledný displej s přesnou regulací teploty, některé spotřebiče zvládnou vykouzlit i teploty jen kolem 30 °C a na druhé straně jim nedělají problém ani extrémní cifry jako 300 °C. Ohledně kategorie elektrického pečení si můžete vybrat mezi třemi poddruhy – klasické trouby, parní a horkovzdušné. Klasická elektrická trouba je z principu podobná pečení na plynu, omezuje se jen na horní nebo spodní ohřev. V případě parní trouby jde z logiky věci o zdravější přípravu pomocí páry. Favoritem tady ale stále zůstává horkovzdušná trouba, díky níž dostanete stejné teplo v celém prostoru a tím na konci i rovnoměrně propečené jídlo.

Důležité maličkosti

Ani u horkovzdušné trouby ale rozdělení nekončí, i tady máte na výběr – standardně nabízený typ s ventilátorem, nebo dražší typ s kruhovým topným tělesem (ještě o stupeň preciznější kontrola teploty a rychlejší pečení). Podstatné je projít si počet a varianty pečicích programů. Zde nesejde ani tak na nejvyšším počtu programů jako na tom, které nejvíce využijete. Například pokud si denně přihříváte jídla v mikrovlnné troubě, hledejte varianty schopné mikrovlnného ohřevu. Obdobně pokud víte, že často rozmrazujete nebo grilujete, bude podstatný program na rozmrazování nebo gril.

Co usnadní pečení?

Dnešní trouby vám ale mohou nabídnout i mnohem sofistikovanější technologie, než jsou výše zmíněné funkce. Skvělé výsledky a úsporu času i energie nabízí 3D pečení, kdy můžete v troubě péct i tři jídla naráz, aniž by se smíchaly jejich chutě. Pokud rádi ve velkém připravujete pečená masa, královsky oceníte vestavěnou teplotní sondu, tu zapíchnete do masa a přístroj sám po detekování vámi nastavené teploty uvnitř troubu vypne. Další praktickou funkcí je udržování teploty uvnitř trouby po pečení, kdy se nestane, že jídlo je studené nebo vysušené, nadto tuto funkci využijete i při nahřívání talířů.

Na co nezapomenout

Osvětlení trouby, abyste mohli kdykoli kontrolovat své výtvory, aniž byste otevírali dvířka a upouštěli horký vzduch, je nasnadě. Co posune váš komfort při vaření o stupeň výše, jsou pak teleskopické výsuvy, na něž ukládáte plechy. Nehrozí tak vypadnutí plechu nebo nádoby. Velkým pozitivem je pak i pomalý, brzdný systém dovírání dvířek.

Závěrečné čištění

Na konci každého pečení je ale také čištění, proto se zaměřte i na tuto funkci. Trouby s pyrolytickým čištěním v pohodě dosáhnou teplot až 500 °C, nečistoty uvnitř se tak spálí na popel, který poté setřete ze spodku trouby. V případě volby takové trouby nezapomeňte zkontrolovat zajištění chlazení nebo izolaci dvířek bezpečnostním sklem – kvůli riziku popálení přes tenké sklo. Katalytické čištění funguje na principu samočištění pomocí smaltového povrchu trouby. Ten vsákne mastnotu a nečistoty a postupně je rozpouští a odpařuje. Variantou třetí je takzvaný Aquaclean, čištění vodní párou. Do hlubokého plechu napustíte vodu, spustíte čištění a nečistoty snadno setřete hadříkem.