Jak připravit byt k prodeji?
3. 8. 2017

Jak připravit byt k prodeji?

Nepodceňujte přípravu bytu před jeho prodejem. Smiřte se s tím, že bez velkého úklidu to nepůjde a zbavte se všech osobních věcí. Zkrátka a dobře nalákejte k prodeji svého bytu perfektně připraveným interiérem. Máte šanci nejen rychleji prodat, ale i více vydělat.

Přeplněné prostory byt opticky zmenšují

Pěkně připravený interiér udělá na kupující jistě dobrý dojem. Jak toho ovšem dosáhnout a připravit svůj byt na takovou událost co nejlépe? Ať už pořizujete fotky svého bytu do inzerce anebo čekáte na zájemce k prohlídce vašeho bytu osobně, postupujte v obou případech stejně. Za všech okolností mějte na paměti důležitou věc, a to, že mnoho věcí na malém prostoru dělá místnosti menší, než ve skutečnosti jsou. 

Celý byt důkladně ukliďte.

Razantně se zbavte zbytečností

Ještě než se vrhnete na úklid bytu, zbavte se všech zbytečností. Jednak si tím ušetříte úklid a zároveň se tímto krokem připravíte částečně i na stěhování, které vás stejně čeká. Nashromáždili jste za roky bydlení na stejném místě spousty věcí a teď nevíte co s nimi? Proberte především šatníky, zcela jistě zjistíte, že jsou plné věcí, které jste už řádku let na sebe ani neoblékli. Takových oděvů se prostě zbavte. Stejně to udělejte i s obuví ve všech vašich botnících. Hned potom se pusťte do vybavení kuchyně. Tam bude jistě situace podobná. Všechny věci, které s sebou nechcete brát do nového bytu, zlikvidujte, případně rozdejte.

Dokonalý úklid kuchyně a sanitárních prostor

Na úklidu koupelny si dejte opravdu záležet.Koupelnu, toaletu a rovněž kuchyň zkoumají zájemci o nové bydlení zpravidla nejkritičtěji. Všechny věci, které jsou tu na poličkách, okénkách a ve výklencích shrňte dolů. Nepotřebné vyhoďte a zbytek uschovejte do krabic. Uvolněné prostory dokonale vyčistěte. Zcela jistě bude třeba provést určité dílčí opravy. Případně se bude muset i vymalovat. Zvláště, používají-li koupelnu či WC kuřáci, bude nezbytné zde vymalovat. Potenciální kupce by nepořádek či zápach jen odradil.

Co může způsobit pokles ceny vašeho bytu?

Důkladné vyčištění si zaslouží spáry mezi obklady.I když jste přesvědčeni, že jste udělali pro zvelebení svého bytu před prodejem maximum, vždy je co vylepšit. Znovu si projděte celý byt a snažte se na interiér podívat nestranným pohledem. Představte si, co by odradilo od nákupu bytu vás. Doporučujeme také projít si na internetu fotografie bytů určených k prodeji a zhodnotit, zda je váš byt připraven lépe či nikoli. Srovnat stav vašeho bytu můžete i s bytem, který plánujete koupit vy. Nepřecházejte zažloutlé spáry v koupelně mávnutím ruky. Nepodceňujte ani čistotu dveří, klik a jejich okolí. I tyto zdánlivé maličkosti mohou způsobit pokles ceny vašeho bytu.  

Jak mají vypadat jednotlivé místnosti?

Ve všech místnostech by měla být umytá okna i dveře.

  • Dokonale vyleštěná okna umocní příjemný dojem z navštíveného bytu.Kuchyň - v kuchyni nesmí zůstat žádné neumyté nádobí. Linka i stůl musí být čisté a prázdné. Uschovejte i varnou konvici, toustovač a mixér. Očistěte lednici a sundejte z ní všechno, co na ni nepatří. Na stole můžete mít kytici čerstvě řezaných květin.
  • Obývací pokoj - nikde nenechávejte rodinné fotografie, ani suvenýry či jiné osobní věci. Koberce musí být vyčištěné, závěsy rozhrnuté. Knihy nechejte vystavené. Zůstat mohou i pěkné ukládací sety a boxy. Ze stěn sundejte kalendáře. Díry ve zdech začistěte a opravte. Hračky vašich dětí mají své místo výhradně v dětském pokoji. Ponechané dekorativní předměty vystavte spíše ve skupinkách. Působí tak lépe a uspořádaně.  
  • Ložnice - přikrývky a polštáře budou působit útulně. Měl by na nich být přehoz a vše musí být pochopitelně čisté a voňavé. Zkontrolujte i pokojové rostliny. Nezdravé, usychající a zaprášené nevypadají dobře. Osprchujte je a ty nevzhledné vyměňte za nové. Jednoduchá paleta barev pomůže s dobrým dojmem.
  • Předsíň - ukliďte kabáty, saka a vše co visí na věšácích. Boty mohou zůstat pouze uzavřené v botníku, jinak ne. Vyčistěte zrcadlo a zbavte se všeho, co v předsíni překáží. V této místnosti máme tendence kumulovat spoustu nadbytečných věcí.
  • Dětský pokoj - na rozdíl od jiných místností může dětský pokoj vypadat hravě. Měl by působit vesele a mladě, což znamená, že jsou tu tolerovány zářivé barvy a jejich kombinace. Musí být bezpodmínečně uklizeno.
  • Koupelna - zářivá čistota je její i vaše nejlepší vizitka. Nemusí chybět trocha dekorativní zeleně. Ručníky a mýdlo má být čisté a voňavé.

S úklidem nezapomeňte ani na balkón či lodžii. Rozhodně by zde nemělo viset prádlo.

Někdy se vyplatí uklidit i koberec.

Těsně před prohlídkou  

Nastal den D a vy čekáte prvního zájemce o váš byt k prodeji. V tu chvíli rozhrňte závěsy, vytáhněte rolety, rozsvíťte světla a důkladně vyvětrejte. Prosvětlený byt bude vypadat větší, než je a nikdy nevíte, jestli potenciální kupec není alergický na zápach fritovacího oleje či na srst morčat. A tím jsme se dostali až k domácím mazlíčkům.

Kam s domácími mazlíčky?

Ne každý domácí zvířata miluje.V bytě by tou dobou neměli být žádní domácí mazlíčci, ať už se jedná o křečky, kočky nebo psa. Zmizet by v průběhu prohlídky bytu měly i veškeré stopy po mazlíčcích jako například klec pro papouška, miska s krmením a vodou pro psa anebo hračky vaší kočky.

Nemáte čas? Zkuste home staging

Pokud vás uklízení nebaví a nebo nemáte čas se přípravě bytu na prodej věnovat, můžete využít služeb profesionálů. Služba zvaná Home staging je vlastně profesionální přípravou nemovitosti na prodej nebo pronájem. 

Prostor zbavený vašich osobních věcí, fotografií a vzpomínkových předmětů bude sice poněkud odosobněný, ale to zároveň znamená, že se vám bude lépe předvádět potenciálním kupcům. Kvalitně připravený byt se prodává nejen dráž, ale také rychleji.

Autor Zuzana Bohdalová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmplusdevět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

díky moc

(Radek), 17. 2. 2018, 05:01

Mockrát vám děkuji za super rady. Právě se chystám prodávat byt a určitě je využiji. Naštěstí jsem si ho už někdy před rokem nechal celý zařídit od http://www.pwinterier.cz/ takže si myslím, že prodat ho nebude vůbec žádný problém. :)

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2018. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2018 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS