Aby úroda, skladovaná ve sklepě, vydržela co nejdéle kvalitní a nekazila se, je kromě teploty velmi důležité i cirkulace vzduchu. Nezbytný je přívod čerstvého vzduchu, ideální jsou malá okénka nebo větrací otvory, které regulujeme podle teploty. Ovšem důležitý je pohyb vzduchu i mezi ovocem nebo zeleninou (které však neskladujeme společně). Proto mohou být místo klasických polic výhodnější pouze jejich konstrukce bez výplně. Lísky nebo přepravky s úrodou položíme do jednotlivých pater, přičemž jejich perforovaná dna budou stále volná. Konstrukce může být postavena z lešení, nebo svařená na míru. Dřevěná je méně vhodná, ve vlhkém sklepě bude podléhat zkáze. Přepravky je sice možné v nouzi stavět přímo na sebe, ale kontrola úrody v nich uskladněné je pak velmi obtížná – a včasné odstraňování plísní napadených plodů je velmi důležité. Skladujeme je nejlépe jen v jedné nebo dvou vrstvách, opět kvůli snazší kontrole i cirkulaci vzduchu.

Za teplého podzimu větráme především v noci. Skladovanému ovoci, bramborám i

kořenové zelenině svědčí teplota 1-5 °C. Když stoupne nad 6 °C, kazí se mnohem rychleji. Vlhkost vzduchu je ideální nad 80 %. Zvýšit ji můžeme pokropením podlahy.

Mezi užitečné vybavení sklepa patří i elektroakustické plašiče hlodavců. Když holé, zvláště pak kamenné stěny odrážejí a násobí zvuk, stávají se odpuzovače účinnějšími. Přinejmenším zabrání trvalému osídlení sklepa, který je jinak pro myši a potkany ideálním domovem a spíží v jednom.

Když jeden sklep nestačí

Ovoce vylučuje etylén, plyn urychlující zrání, a proto bychom v jeho blízkosti neměli skladovat zeleninu – rychleji pak ztrácí na čerstvosti. Pokud máme jen jeden sklep, a přitom štědrou úrodu ovoce i zeleniny, vyplatí se vybudovat přepážku. V obou vzniklých odděleních musíme zachovat možnost větrání.

Foto: autorka