Také proto bývají tak často rekonstruovány panelákové koupelny. Přestavba ovšem není levná. Přestože jde o nevelký prostor, investora stojí kolem 80 000, ale spíše nad 100 000 Kč — tedy pokud není profesí zedník, obkladač, instalatér a elektrikář, nebo pokud nemá tyto profese v rodině. I v takovém případě je ovšem třeba pořídit projektovou dokumentaci, někdy bývá nezbytný i statický výpočet. Vždy je nutná revizní zkouška či další doklady či certifikáty a ty může vydat jen odborník s příslušným oprávněním.

Při plánování rekonstrukce se vyplatí počítat přibližně se dvěma měsíci, než seženete potřebné podklady i případný souhlas příslušného stavebního úřadu. Přesné informace získáte právě na něm, výklad „pravidel“ totiž nebývá stejný.

Pro úřad budete potřebovat projekt od autorizovaného inženýra či stavaře, případně i statický posudek a zejména pak souhlas vlastníka domu, například bytového družstva. Po dokončení stavby je nutná kolaudace, řízení vypisuje stavební úřad, jehož pracovník přijde osobně koupelnu zkontrolovat a poté vydá kolaudační rozhodnutí.

Užitečné rady pro rekonstrukci

  • Upozorněte předem sousedy oznámením na nástěnce, předejdete nepříjemným sporům, snažte se zvolit vhodný termín.
  • Před zahájením stavby zajistěte ostatní místnosti proti prachu.
  • Vytvořte si prostor pro uložení stavebního materiálu i manipulační prostor pro realizaci prací, odstraňte v bytě vše zbytečné

První se řeší dispozice

Předem si musíme dobře rozmyslet dispoziční řešení, které vůbec nemusí kopírovat to původní. Ba naopak. Stále častěji se objevuje sprchový kout namísto vany nebo jako doplněk k ní a pak se většinou nevyhnete zvětšení plochy koupelny. Pro vícečlenné domácnosti jsou příjemná dvě umyvadla.

Pokud nezůstane místo pro sprchový kout, vybírejte alespoň vanu, která je navržena pro sprchování a má dostatečně velkou rovnou plochu dna. Před závěsem dejte přednost vanové zástěně, ale na ty levné za cenu do 2000 Kč raději zapomeňte, protože za dva či tři roky jsou na vyhození a v konečném důsledku se tak prodraží.

První volbou do stísněného prostoru panelákové koupelny může být malá vana, ta ale bývá vyšší, tudíž vstup do ní a výstup z ní jsou mnohem obtížnější. Ve vyšším věku to tedy není vhodné řešení. Nepsané pravidlo totiž zní: Pokud předěláváte koupelnu a je vám více než 50 let, plánujte tak, jako kdyby vám bylo 70 roků. Těžko lze předpokládat, že se ve vyšším věku ještě pustíte do výrazné rekonstrukce.

Při plánování dispozice nezapomeňte na platné předpisy:

  • Koupelnu a WC lze spojit pouze v bytě o velikosti do dvou obytných místností (typické je 2+kk). Přitom kuchyně s půdorysem větším než 12 m² se počítá jako obytná!
  • Mezi WC a obytnou místností musí být dvoje dveře!
  • Je také nezbytné zachovat přístup do instalační šachty (revizní dvířka na WC) pro případné opravy čí výměny stoupaček.
  • U dveří počítejte se změnou předepsané šířky, jež musí být minimálně 70 cm (bytová jádra mívala většinou 60 cm).

Pokud je to ale možné, dopřejte si dveře široké 80 cm. Existují i speciální dveře do vlhkého prostředí.

Koupelna a centimetry

Minimální rozměry WC: šířka 900 mm, délka 1200 mm, v případě umývátka délka 1350 mm (pozor, při otevírání dveří dovnitř musí být délka min. 1550 mm)

Dveře do koupelny a na WC musí mít šířku nejméně 700 mm.

Vzdálenost mezi předním okrajem záchodové mísy a protilehlou stěnou nebo topným tělesem má být nejméně 500 mm.

Průchod mezi vanou nebo umyvadlem a stěnou nebo topným tělesem se doporučuje nejméně 650 mm, vzdálenost mezi stěnou a osou umyvadla nebo stěnou a osou záchodové mísy 450 mm.

Manipulační prostor pro vstup do sprchového koutu je minimálně 700 mm, před pračkou alespoň 900 mm.

Připojovací potrubí kanalizace musí mít max. délku 4 m a sklon nejméně 3 %.

Sprchový kout by měl mít rozměry alespoň 900x900 mm, u menších dochází k nepříjemnému kontaktu s armaturou, pak je naprosto nezbytná termostatická baterie.

V koupelně má být alespoň jedna elektrická zásuvka s ochranným kontaktem, a to vedle zrcadla ve výšce 1,3 m.

Vanu s klasickou šířkou nedávejte těsně ke zdi, nechte odstup alespoň 100 mm, abyste při sprchování vestoje nenaráželi lokty do zdi

Pro výstup z vany potřebujete minimálně 55 cm.

Teplota v koupelně má být 24 °C (pro WC stačí 18 °C).

Zařízení koupelny

Současná nabídka je bohatá. Vyplatí se nešetřit na zařízeních, která jsou zabudovaná: rozvody, obezděná vana či závěsný klozet (ten musí mít spodní hranu minimálně 7 cm nad podlahou kvůli vytírání). Závěsný klozet je skvělý v tom, že může být umístěný výše, což ocení vyšší lidé či senioři.

Plusem je snadná údržba i tiché napouštění vody, takže v noci nikoho nerušíte! Předstěnové systémy jsou cenově přijatelné.

Kvalitní baterie bývají sice dražší, zato déle vydrží a mohou přinést i úsporu vody, což platí zejména o termostatických armaturách.

Při výběru obkladů a dlažby je vhodné použít velkoformátové dlaždice ve světlých odstínech (pokud nezvolíte jiné řešení, třeba omyvatelnou stěrku). Vyhněte se však listelám; nejen že se už příliš „nenosí“, ale ještě navýší cenu obkladu klidně na dvojnásobek! Stojí–li obklad třeba 300 Kč za m², zaplatíte za jedinou listelu či dlaždici s dekorem klidně tutéž cenu!

Pro případné oživení je lepší doplnit světlý obklad třeba barevně výrazným pruhem obkladaček ve stejném formátu. Výrobci nabízejí nové série právě v tomto duchu. Většina prodejců nabízí i vytvoření tzv. kladečského plánu, doporučená rezerva při nákupu obkladů by měla být 10 až 15 %. Po dokončení se zbytků obkladů nezbavujte, nikdy nevíte, kdy je budete potřebovat.

Je vhodné mít předem promyšlený každý detail, včetně svítidel, zrcadla, vytápění koupelny, větráku, vypínačů a zásuvek, háčků nebo skříněk. Do malých prostor se vždy vyplatí použít závěsné prvky — koupelnu opticky zvětší a při vytírání nepoškodíte sokly.

Materiály na rekonstrukci

Jádro lze ponechat a stěny obložit sádrokartonem do vlhkých prostor. Práce je rychlá, ale zmenší se prostor, dispozici nelze změnit, je to tedy spíše provizorní řešení.

Tvárnice Ytong či Hebel zajišťují lepší zvukovou izolaci, snadné vedení nových rozvodů. Podobně fungují i nově používané sádrovláknité desky Fermacell, pro které se používají ocelové profily RdBx (Lindab), vhodné i pro sádrokartonové desky. Protože jsou profily teleskopické, nemusíte je řezat či jinak upravovat.

Finanční rezerva

U rozpočtu počítejte s rezervou asi 15 až 20 %. Nikdy totiž netušíte, co se objeví po vybourání umakartového jádra.

Jak vybrat firmu

Oslovte dvě až tři firmy a požádejte je o rozpočet a další podrobnosti, pak vybírejte. Pozor: Nejnižší cena nemusí být nejlepší! Jděte se také podívat na realizované koupelny, poznáte hlavně kvalitu obkladače. Rovněž je nutné přihlédnout k záruce, kterou firma na své práce poskytuje.

Smlouva v písemné podobě musí mít pevně stanovený termín, cenu i sankce za nedodržení. Počítejte s dobou 7 až 10 dní, pro mokré procesy je delší doba rozhodně lepší! Důsledně kontrolujte revizní zprávy: Tlaková zkouška vody, revizní zpráva elektro, případně plynu, nebo potvrzení o likvidaci suti jsou nejen dokladem o tom, že stavba je provedena v souladu s předpisy, ale slouží i jako podklad ke kolaudačnímu řízení.

Foto Rako a Ravak