Kam umístit stropní svítidla, stojací lampy a jiné osvětlení
5. 1. 2016

Kam umístit stropní svítidla, stojací lampy a jiné osvětlení

V mnoha místnostech domácností zůstává hlavním zdrojem umělého světla lustr uprostřed stropu. Přitom požadavky na osvětlení různých prostor se liší a kombinace různých svítidel dokážou podpořit útulnost bytu.

Odkládáte po chvilce knížku, protože vás při čtení bolí oči? Nebo si dokonce pro přepnutí televizních programů na ovladači berete baterku? Pak jistě tušíte, že je něco špatně a že je třeba změnit světelné vybavení místnosti.

Vezměme to však postupně, začněme za dveřmi: 

Předsíň a chodba

Tady bývá zvykem naposledy před odchodem kontrolovat své oblečení a vzhled. Odborníci doporučují počítat zhruba 10−15 W na každý metr čtvereční. Neznamená to však osvětlit šestimetrovou chodbu jedním stowattovým světelným zdrojem uprostřed stropu. Lepší je zvolit tři nebo čtyři svítidla s menší intenzitou, která osvítí prostor rovnoměrně a příjemněji.

Je-li v chodbě skříň na kabáty nebo botník, mělo by správně umístěný zdroj světla usnadnit používání nábytku. Nejvhodnější jsou stropní nebo bodová svítidla.

Problematické mohou být starší typy úsporných zářivek, kterým chvilku trvá, než dosáhnou plného jasu.

osvětlení předsíně

Pro krátké svícení v místnstech, jako jsou toalety či předsíně, se hodí svítidla s halogenovými žárovkami. Mají až třikrát delší životnost než klasické žárovky a až o polovinu nižší spotřebu.

Halogenové žárovky jsou malé a lze je navíc osadit do reflektorů, které můžete natáčet a osvětlovat tak, co potřebujete. Také mají stejnou barvu světla jako klasické žárovky.

i

Kolik světla je kde třeba

Předsíň a chodba 10–15 W/m2
Obývací pokoj 20 W/m2
Kuchyň 30–40 W/m2

Zvolíte-li systém s napájením 12 nebo 24 V, musíte vyřešit, kam umístíte transformátor, který by měl být kvůli odporu vodičů co nejblíže žárovkám.

Vhodnější jsou tedy halogenová světla pro 230 V.

Obývací pokoj

Pro obývací pokoj odborníci doporučují počítat s výkonem 20 W na metr čtvereční. To znamená, že součet zdrojů světla pro místnost o rozloze 15 m2 by měl být 300 W.

V úvahu je třeba brát i barvu stěn a nábytku. Čím jsou tmavší, tím více pohltí světla a tím méně ho v místnosti zůstane pro světelnou pohodu.

lustr v obývacím pokoji

Klasický závěsný lustr jako hlavní světlo v obýváku postupně nahrazují takzvané lištové či lankové systémy, kdy je na jedné liště instalováno několik světelných zdrojů. K jejich výhodám patří i možnost umístit je až těsně pod strop, aby neubíraly prostor pod ním. Jednotlivá světla jsou otočná, takže lze nasvítit více míst v prostoru, navíc se toto nasvícení dá kdykoliv změnit.

  • Výhodou je i to, že světlo nemusí být jen tam, kde se na stropě nachází vývod elektřiny, protože dvou až třímetrové lišty obslouží daleko větší plochu.
i

V místnosti by rozhodně neměla zářit jen obrazovka, protože kontrast tmy a ostrého světla unavuje oči i hlavu. Mohou se dostavit i bolesti, podráždění spojivek i zhoršení zraku.

Součástí obýváku by měla být i stojací lampa, kterou opět využijeme při čtení knih, časopisů i televizního programu. Pokud se ji právě chystáte kupovat, zvolte tu se stmívačem, jenž umožňuje regulovat intenzitu světla. Jiné osvětlení totiž potřebujete při čtení a jiné – méně intenzivní – při sledování televize.

Dobrou zprávou je, že je možné stmívat už i některé úsporné zářivky. Právě do obývacích pokojů jsou totiž kvalitní úsporné zářivky ideální. Dokážou oproti někdejším klasickým žárovkám ušetřit až 80 % energie.

Ložnice

Osvětlení ložnice mívá velmi individuální, odlišná řešení, které často zohleďnuje další účely místnosti. Slouží-li ložnice pouze ke spaní, stačí prostor osvětlit jedním centrálním světlem a stojacími či závěsnými lampičkami u postelí.

ložnice se stolními lampičkami

i

Kdo má v ložnici šatní skříně a prádelníky, nebo dokonce pracovní stůl, měl by místnost vybavit dalšími svítidly vhodnými pro ten který účel.

Běžně stačí v ložnici 15–20 W výkonu na m2, přičemž je opět lepší zvolit stropní, lištové či lankové světlo než zavěšený lustr, který by nad postelí nebo v prostoru překážel.

V ložnici se však vyplatí investovat nějakou tu korunu navíc do úprav, které umožní ovládat světlo přímo z postele. Možnosti jsou dvě. Pokud světlo teprve plánujeme, lze umístit vypínač nejen ke dveřím, ale další, propojené − tzv. schodišťové − také k posteli, a to třeba dva po obou stranách. Vypínači rozsvítíme nebo zhasneme podobně jako na chodbě či u všech dveří v předsíni.

Druhou možností, která nevyžaduje žádné stavební úpravy, je dálkové ovládání světla. K tomu je zapotřebí zhruba za 1000 až 1500 Kč zakoupit speciální sadu, jejíž přijímací a vypínací část se zapojuje do obvodu u světelného zdroje či k vypínači a přenosným ovladačem pak světlo řídíme. Dálkovým ovládáním lze spouštět jakékoli světelné zdroje.

Dětský pokoj

Dětský pokoj patří z hlediska osvětlení ke komplikovanějším místnostem, neboť dětem zpravidla slouží jako ložnice, obývák, pracovna i šatna. A každá z těchto činností potřebuje vlastní světlo. Vhodné je proto zvolit jedno centrální, nejlépe lištové nebo lanové světlo, které lze namířit jak do prostoru, tak třeba na postel nebo šatní skříň.

lampička ve tvaru květiny do dětského pokoje

Každé dítě by mělo mít minimálně dvě lampičky: jednu na pracovním stole, druhou u postele na čtení. Na psacím stole lampičku umístíme tak, aby si dítě při práci nestínilo, tedy aby pravákům přicházelo světlo zleva, levákům zprava.

i

Nízká intenzita speciálního nočního osvětlení navíc nijak nesnižuje kvalitu spánku, což naopak nelze tvrdit o výkonnějších zdrojích světla.

Nejen proto, aby by se děti nemusely třeba cestou na záchod v noci pohybovat v naprosté tmě, můžeme nainstalovat noční svítidla, která vydávají jen 1,5 luxu (jen pro porovnání, doporučená intenzita světla pro obývací pokoje je 250 luxů).

Mají velmi nízkou spotřebu a mohou proto svítit po celou noc. Jejich cena se pohybuje od padesátikoruny výš a některá jsou konstruovaná tak, aby je bylo možné zasunout do zásuvky, čímž vytvoří orientační body.

Kuchyň

Kuchyň bývá zpravidla spojená s jídelnou nebo aspoň jídelním koutem − a v něm má oprávnění klasický závěsný lustr. Umístíme ho nad střed jídelního stolu tak, abychom dobře viděli, co právě máme na talíři. Ideální jsou takzvané stahovačky, u kterých lze nastavit různou výšku. Při jídle mohou být co nejníže, po něm se mohou vytáhnout ke stropu.

osvětlení kuchyně

Druhým důležitým centrem jídelny je kuchyňská linka a pracovní plocha. I tady je třeba mít dostatek světla − doporučený výkon pro kuchyň se pohybuje mezi 30 až 40 W na m2.

Nejčastěji se světlo umisťuje pod spodní skříňky, přičemž se volí klasické lineární zářivky. Není třeba se při tom bát bakelitových krytů o velikosti 10x10 cm a různé délce. Dnešní úzké zářivkové trubice s průměrem do dvou centimetrů dovolují, aby svítidla pod skříňkami prakticky nebyla vidět. 

Jenže co dělat, když jsme horní skřínky zrušili, nebo jsme naopak na zadní stěnu umístili police a světlo se sem nevejde? Podobně jako v chodbě může pomoci několik bodových světel umístěných u stropu tak, abychom během přípravy pokrmů nestínili světlo vlastní postavou.

moderní světlo s LED diodami

Nejen do stropních svítidel v kuchyni jsou jako zdroje světla ideální LED diody, o kterých se tvrdí, že jednou nahradí nejen klasické žárovky, ale i úsporné zářivky.

Kvalitní diodové zdroje světla mají týž tvar jako žárovky či úsporné zářivky, ale jsou ještě úspornější. Mohou být také osázeny diodami různých barev, takže není problém navodit si správnou atmosféru nejen žlutým, ale třeba i zeleným, červeným nebo modrým světlem. Nevýhodou bývá vyšší cena.

Koupelna

Prostor koupelny je specifický především proto, že spojení vody a elektřiny je životu nebezpečné. Kvůli tomu existují i speciální předpisy na instalaci svítidel a zásuvek v koupelně. Norma stanoví, že osvětlení, které se nachází v prostoru vany nebo sprchy a 60 cm od nich, musí mít ochranné krytí minimálně IP 44, odborníci dokonce doporučují IP 65. Vzdálenějším světlům pak stačí krytí IP 23.

světla v koupelně

i

Nejlépe chrání světlo s parametry IP 68, které je vhodné i pro trvalé ponoření do vody. Používá se třeba do bazénů, ale v koupelně je lze nainstalovat například do podlahy sprchového koutu.

První číslice označuje, jak hodně jste chráněni, když se světla dotknete, druhá pak, jak je světlo chráněno proti vniknutí vody. V obou případech platí, že čím je číslo vyšší, tím je vyšší i ochrana.

Důležitá je nejen bezpečnost světel, ale také jejich dostatečné množství, čili jedno světlo uprostřed stropu a další nad zrcadlem. Zpravidla tento problém vyřeší výrobci zrcadel nebo koupelnových skříněk, kteří do nich světla přímo zabudovávají. Ale například u dvojitého umyvadla je vhodné počítat se dvěma světly ovládanými vypínači nezávisle na sobě.

Foto archiv firem

Pro Receptář Magdaléna Krajmerová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvamínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Světla

(Hana), 6. 8. 2018, 18:34

Zdravím, skvělý článek! nějak mi přijde, že v poslední době neexistuje na internetu článek, ze kterého bych se něco dozvěděla.

osvětlení

(VWPsQNuEWkGs4Z4Vj7aPZYTw), 14. 3. 2017, 10:28

Dobrý den, my si s manželem nechali postavit domeček a pak hledali jak nejlépe vyřešit vnitřní prostor. (položení nábytku, dostatečné osvětlení...) Nakonec jsem poslechla rady kamarádky a nechala si pozvat experta, aby mi poradil jaké světlo se kam hodí. Hledala jsem pak na internetu a narazila na osvetleni-daylight.cz, nejsem moc typ, co by nakupoval na internetu, ale díky ceně jsem si opravdu objednala - jak do pokojíčku lust MAYA s květinami, tak do koupelny Fiala i led do zahrady. Nějaké lustry jsme měli z předchozího bytu. Domek máme doplněn bodovkami.

Ložnice a brzo koupelna

(Julie Dutá), 6. 1. 2017, 11:16

Koupelna je nádherně osvětlená. Moc děkuji za typy jak dobře osvětlit nejen koupelnu. Chci poděkovat i diskutujícím za dobré typy na obchody, kde se dá osvětlení koupit. Teď jsem dokončili rekonstrukci ložnice a pokojíku, který slouží jako šatna. Do šatny jsem použili toto světlo http://osvetleni-daylight.cz/dekorativni-stropni-svitidla/1231-sandor-4004353129704.html a do ložnice jsem ho dali také, zde však pomocí ovladače světlo tlumíme a hlavně si volíme spíše žluté nebo zelené. Na nočních stolcích však máme LED lampičky normální a to proto, aby jsem si při čtení knížek neničili oči.

Světlo do celého domu

(VWPsQNuv~8uEQmV6hUxkQMQz~nojeN4sI7bMQMvaVWR), 24. 8. 2016, 10:57

Krásný článek a velice za něj děkuji. My jsme dlouho přemýšleli co vše je potřeba nakoupit a to nejen do kuchyně nad bar, ale celkově do celého domu. Nakonec jsme koupili http://osvetleni-daylight.cz/dvojita-zavesna-svitidla/4917-infinity.html a jsme spokojeni, protože to nádherně osvětlí celý bar zhora. Do obývacího pokoje jsme umístili lustr a osm bodových světel, které mají stejný tvar jako závěsné světlo nad barem. Vše vypadá dobře a každý z našich hostů se vždy baví nad naším sladěním všech světel v domečku.

výška světla nad barpultem

(VWPsQNuz-epy.YsVVt%jEKC7~brjFm4Umbm~g), 12. 1. 2016, 06:48

Jak vysoko od stropu má být světlo nad bar pultem v kuchyni.
Mám dřevěnou desku ve které jsou umístěna tři bodové světla,, která je připevněná na čtyřech nerezových tyčích o délce 40 cm.
Zdá se mi to hodně nízko, prosím o sdělení, jak od stropu má být
světelná deska umístěna.Děkuji

RE: výška světla nad barpultem

(Kuba), 12. 1. 2016, 09:58

Záleží na výšce stropu, možná i na výšce barového pultu, případně na výšce židlí u něj. Zavěšení 40 cm pod stropem nebývá neobvyklé. Důležité je, aby ani vysoký člověk o desku nezavadil nebo osvětlení příliš nezastínil.

LED diodové žiarovky.

(VWPsQNuEWkvk4YSSAdmMFYqTVvcjKn4Vj7aPZYTw), 11. 1. 2016, 16:08

Sme na Slovensku. Keď začali predávať ledkové žiarovky, mali životnosť 100 tisíc hodín. Potom 80 000, 50 000 a dnes už 35 000 i 25 000 hodín. Cena vysoká a životnosť sa priblíži k žiarivkám.

RE: LED diodové žiarovky.

(GnMk4Z4UHIEy134uM7N_5f4uK7N_), 2. 8. 2016, 13:20

:-) To oni životnost ledků 100 tisíc hodin uvádějí pořád https://www.ledsviti.cz/informace-o-led-osvetleni/vyhody-led-osvetleni/ Ale jde prý o to, že tak dlouho nevydrží zdroje. A proto jsou pak ty životnosti u konkrétních svítidel nižší - těch 30 nebo 50 tisíc. Ale to je pořád skvělé.

Svítidla do chodby a předsíně

(Anna), 28. 5. 2014, 09:55

Dobrý den, článek je velmi pěkný. Jen mi tam chyběla zmínka o možnosti světlovodů. My je doma máme v chodbě. Nechávali jsme si je dělat minulé léto. A zatím jsme s nimi velmi spokojeni, jsou praktické a vypadají také moc pěkně.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS