Koberce dostávají v domácnosti dost zabrat. Vyrábějí se však z odolných materiálů, které si při pravidelné péči udrží dlouho pěkný vzhled. Jak na čištění koberců a čím si práci ulehčíte?

Jen luxování nestačí

Je jasné, že každý povrch v domácnosti je potřeba pravidelně čistit. Mezi hlavní pomocníky při úklidu patří jednoznačně vysavač.

Klasické vysávání prováděné dle potřeby pokaždé koberec oživí, nadzvedne a načechrá jeho vlas, zbaví ho nečistot a roztočů. Jednou za čas však koberci dopřejte pořádnější hloubkové čištění, na které si buď pozvete specializovanou firmu, nebo se vrhnete do úklidu v domácích podmínkách sami.

Zvolit můžete mokré vysávání, čištění vodou je účinné a jde do hloubky. Nejdřív koberec vyčistěte pomocí mýdlové vody. Vyhněte se velkému množství vody, koberec by po údržbě měl zůstat pouze vlhký, nikoli promočený. Koberec nechte důkladně proschnout a vysajte. Použít se dají i speciální tepovací přípravky z drogerie, vytvářející hustou pěnu, která se do koberce zapracovává, nechá působit a po vyschnutí i se špínou vyluxuje. Je potřeba zdůraznit, že mokrému způsobu čištění se vyhněte, pokud vlastníte drahý koberec z přírodních materiálů, například vlněný. Ale i u ostatních typů koberců nejprve zkuste vyčistit jen malý kousek a vyzkoušejte, jak na daný přípravek reaguje.

Suché čištění a jeho výhody

Čištění mokrou cestou však vyřadí koberec z provozu na několik hodin, někdy i dní. Koberec musí totiž důkladně proschnout, jinak se mohou objevit plísně, nepříjemný zápach a poškození koberce. Stejně tak ho nelze zatížit nábytkem.

Variantou je proto suché čištění koberce. Přípravky na bázi suché pěny mají velkou schopnost absorbovat nečistoty z koberce, jsou šetrné a neničí vlákna, silně zašpiněné koberce přitom můžeme ošetřit několikrát za sebou a dají se použít i lokálně na odstraňování skvrn. Koberec nejdříve důkladně vyluxujte a po celé ploše rozsypte zvolený přípravek. V některých případech zapracujte kartáčem, vždy postupujte podle návodu na obalu čistidla. Po uplynutí doby působení koberec opět vyluxujte a ihned po čištění je možné ho znovu používat.

Domácí zlepšováky

V zimním období je pak velmi účinným způsobem čištění na sněhu. Koberce rozložte na čistý sníh lícem dolů, nechte hodinku ležet a následně pořádně vyklepejte. Zbavíte ho nečistot a koberec bude zářit jako nový.

K rozjasnění zašlých barev a odstranění nepříjemných pachů z koberce lze využít i jedlou sodu. Poprašte jí povrch koberce, nechte působit nejlépe přes noc a důkladně vysajte. Takto odstraníte i nepříjemný zápach. Barvy rozzáříte i pomocí octa, po vyčištění celý koberec vytřete octovou vodou. Podobně poslouží i kysané zelí. Nechte ho důkladně okapat, poházejte po koberci, zameťte a vysajte vysavačem, barvy zase ožijí.

Špínu a nečistoty z koberce dostanete pomocí soli. Nasypte ji na koberec a po patnácti minutách vyluxujte.

Jak na skvrny?

  • Na mastné skvrny použijte jedlou sodu.
  • Skvrny od krve navlhčete studenou vodou a následně otírejte roztokem čpavku.
  • Žvýkačku nechte ztvrdnou pomocí ledu a vydrolte.
  • Na vosk platí kuchyňská utěrka a žehlička.
  • Na těžko odstranitelné skvrny zkuste prostředek na čištění oken nebo směs benzínu a čpavku. Dobře funguje také prací prášek.