Kolik doopravdy potřebujeme kuchyňských nožů?
8. 11. 2018

Kolik doopravdy potřebujeme kuchyňských nožů?

Nůž je v kuchyni vaší prodlouženou rukou, bez které se neobejdete. Abyste si tupým nožem za pár korun neuřízli prsty (a ostudu), je potřeba trochu zainvestovat. Základní nože vám vydrží mnoho let a urychlí a usnadní vám práci v kuchyni. A není pravdou, že si musíte kupovat objemné sestavy desítek nožů. Kolik jich tedy budete reálně potřebovat?

Pro začátek vám ulehčíme rozhodování, co se týká materiálů – chtějte výhradně nerezovou ocel, která se osvědčila. Slitina železa s příměsemi dalších látek se vám odmění ostrostí a nebude tolik podléhat tupění a korozi. Pozor, neznamená to, že nože z nerezové oceli nikdy nezreznou! Ani ten nejlepší nůž při nevhodném zacházení nevydrží skvělý. Platí tady pár jednoduchých pravidel:

  • Nůž nikdy nevystavujte mytí agresivními prostředky v myčce, ani ho nenechávejte ve dřezu.
  • Bezprostředně po krájení jej omyjte pod proudem tekoucí vody a ihned osušte utěrkou.
  • Pro krájení používejte vždy dřevěné nebo plastové prkénko.
  • Nože neskladujte volně v šuplíku. Pořiďte speciální dřevěný stojan neboli blok či magnetický držák na zeď.
  • Pravidelně se starejte o ostří, a to výhradně pomocí ocílky, brouskem spíš nůž ztupíte.
  • Aspoň jednou ročně nože odneste nožíři, který je odborně nabrousí.

Lisované versus kované

Stačí vám čtyři nože, které seženete za necelých 1500 korun.

Při výběru nožů se zaměřte i na jejich váhu, respektive jakým způsobem jsou vyrobené. V zásadě rozlišujeme těžší odolnější kované a lehčí lisované nože. Kované nože se vyrábějí s vysokým podílem ruční práce, zhutňují se a formují do požadovaných tvarů, a proto si dlouho drží ostří. V průběhu kování se vytvoří mezi rukojetí a ostřím krček, který jednak ochrání vaše prsty a stojí za perfektním vyvážením celého nože. Naproti tomu při výrobě lisovaných či ražených nožů se ocel vylisuje a z ní se vyrazí konkrétní tvary nožů. Poznáte je tak, že ostří neprochází celou rukojetí, je pouze uchycené za krčkem, bezespárově. Neznamená to ale, že jsou méně kvalitní. Jejich výhoda spočívá v jejich malé váze a tenké čepeli, nemusíte se tak bát mozolů a bolavé ruky ani po delším krájení. Při výběru se proto zamyslete, který se vám lépe drží a jak dlouho s ním budete průměrně pracovat.

Čtyři základní nože:

Kuchařský nůž

Nůž šéfkuchaře budete v ruce držet každý den.

Každodenní záležitost, na které nedoporučujeme šetřit, je takzvaný „chef’s knife“, nůž šéfkuchaře. Jde o univerzální nástroj, pomocí něhož zpracujete většinu potravin, které vám přijdou pod ruku. Má široké ostří, které zachovávají dostatečnou vzdálenost mezi prsty svírajícími rukojeť a prkénkem. Pomocí takto širokého ostří získáte hladký a úhledný řez – ze syrového ovoce, zeleniny a masa vám tak nebudou unikat cenné šťávy. Ostrým kuchařským nožem lze nakrájet na tenké plátky i rajské jablko, nasekat pórek, okurku, nakrájet a naporcovat tvrdší druhy zeleniny, naporcovat maso nebo ryby, očistit a nasekat cibuli, stranou nože utřít česnek nebo nadrtit pepř. Špička čepele je lehce nadzvednutá, při správném kolébkovém krájení proto poskytuje cennou oporu. Pro začátek si zvolte střední velikosti, tedy zhruba 15 centimetrů, které seženete už za cca 600 korun.

Nůž na zeleninu

S menším nožem zvládnete všechny pečlivější práce.

Jakmile budete potřebovat nakrájet menší potraviny nebo budete chtít být preciznější, sáhnete po malém nožíku, kterému se říká nůž na zeleninu. Má kratší čepel a skvěle ho využijete na přesné krájení, nebo pokud nebudete chtít do ruky brát „velký nůž“. Délka čepele se většinou pohybuje kolem 8 centimetrů a vyjde vás na částku kolem 100 korun.

Tomatový nůž

Vroubkovaným nožem zvládnete nakrájet snadno celou řadu potravin.

Nebo rajčatový, jak je komu vlastní. Nožík opatřený vlnkovým ostřím si zachovává vysokou ostrost a výborně ho využijete nejen při porcování rajčat, ale i dalších měkkých, šťavnatých druhů ovoce a zeleniny, které nechcete rozmačkat. Čepel by měla být dlouhá cca 11 centimetrů, co se ceny týká, připravte si něco kolem stokoruny.

Nůž na pečivo

Nožem na pečivo ukrojíte třeba i těsto nebo meloun.

Správný dlouhý nůž s vroubkovaným ostřím využijete takřka denně. Hlavní využití najdete samozřejmě při krájení chleba a pečiva, kdy se „dopilujete“ přes kůrku k nadýchané střídce, kterou nemusíte mačkat. Tady ale praktičnost nože na pečivo nekončí. Pomocí něj můžete nakrájet těsto, oddělovat koláče od plechu, ale i překrojit meloun nebo ananas. Dlouhý nůž s 21centimetrovou čepelí vás bude stát zhruba 600 korun.

Autor Adéla Rusňáková.

Reagovat na
Hlouposti [Jakub, 8. 11. 2018, 22:47]

Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvaplustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

nůž

(Hana), 29. 1. 2019, 15:26

Děkuji za doporučení, mrknu se na ně a nějaký snad vybereme

Nůž

(Katka), 28. 1. 2019, 09:59

z vlastní zkušenosti ti můžu doporučit dellinger, mají velký výber kvalitních nožů a seženeš i sady.

nůž

(Hana), 25. 1. 2019, 21:48

Jakou značku doporučíš?

Nože

(Katka), 21. 1. 2019, 13:59

Určitě vybereš a nemusí být extra drahý

nože

(Hana), 16. 1. 2019, 15:34

Co to jsou dražší nože? Chtěla bych jeden universální do kuchyně koupit manželovi k narozeninám, ale vůbec nevím, jak poznám dobrý nůž...?

Nože

(Katka), 14. 1. 2019, 17:20

Mám dva dražší kvalitní nože. Jeden velký a jeden malý. Naprosto dostačující.

Nůž na pečivo

(VWPsQNux~8ADZYsXVt%o1YSStert43a6Kvm.h74Vl), 11. 11. 2018, 12:57

600 korun - není to nějaké přehnané ? Kdo na to má ?

Plastové prkénko ničí ostří!

(havlae), 9. 11. 2018, 17:18

Plastové prkénko ničí ostří!

Hlouposti

(Jakub), 8. 11. 2018, 22:47

Tak paní Adéla Rusňáková možná nůž brouskem akorát tupí, ale normální člověk ho brouskem brousí (proto se to také jmenuje brousek, kdyby tomu bylo jinak, jmenovalo by se to tupič). A zjevně neví, k čemu slouží ocílka - k broušení totiž ne (od toho je zmíněný brousek). Ocílka rovná zvlnění ostří. Její delší používání bez používání brousku mění úhel ostří na tupější - tedy zhorší se schopnost krájet, takže šmidlat nůž rok jen ocílkou, no darmo mluvit, to si tak překrojí hamburg z obchodu. Pokud máte dobře nabroušený nůž (brouskem! + přerovnaný ocílkou), tak nepotřebujete žádný nesmysl jako "tomatový nůž" (ten bude asi vyrobený z tomat). Zkrátka používat hlavu, dát věcem trochu péče a neskákat na nesmysly je základ i v tomto případě.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS