PVC: dobré a levné řešení

Dnešní výrobní technologie dodávají podlahovým krytinám z polymerovaného vinylchloridu výrazné přednosti:

  • patrnou měkkost,
  • zajímavý a různorodý vzhled v desítkách odstínů a dezénů včetně věrohodné imitace dřeva a dalších materiálů, jako je kámen či keramické dlažby.
  • Oblíbené jsou rovněž jednobarevné krytiny.

Moderní výroba PVC se obejde bez obávaných změkčovadel — ftalátů, které odborníci podezřívají mj. z rakovinotvorných účinků. Základem nových měkčených PVC je skelné rouno, které krytině vedle jiných vlastností dodává rozměrovou stálost a trvanlivost. Čím je toto rouno hustší, tím je podlaha kvalitnější.

Na rouno se nanáší vrstva polyvinylchloridu, čímž vznikne plocha pro tištění vzoru. K tomu se používají zdravotně nezávadné a ekologické, vodou ředitelné barvy. Povrch podlahy pak tvoří průhledná nášlapná vrstva, která chrání krytinu před poškozením.

Aby bylo PVC měkké a příjemné na dotyk i při chůzi, zespoda se na ně ještě nanáší mechanická pěna.

K výhodám takového materiálu patří příznivá cena i fakt, že se prodává v rolích, což zjednodušuje, zrychluje a tím i zlevňuje jeho pokládku.

Přírodní linoleum

Ačkoliv se PVC často říká lino, opravdové linoleum je zcela jiná krytina.

Jde o čistě přírodní materiál, který se vyrábí z dřevité moučky, pryskyřice a lněného oleje. Linoleum je velmi odolné a jeho cena může být i několikanásobně vyšší než PVC.

Linoleum se prodává pod značkami Marmoleum, Artoleum, Marmorette, Linosom aj.

Koberce

Celoplošné koberce lidé kupují méně. Mnozí dávají přednost kusovým, kterými doplňují zpravidla laminátové nebo dřevěné podlahy. Přitom mnozí odborníci tvrdí, že například do ložnice jsou koberce ideální volbou. Co může být příjemnějšího, než ráno šlápnout bosou nohou na měkký koberec?

Moderní koberec je vhodný i do dětského pokoje. Kvalitním vysavačem lze z něj pravidelně odstraňovat prach, který vlákna na sebe vážou, a tak snižují prašnost prostředí.

Někteří lékaři dokonce pokládají koberec pro děti za lepší řešení než před lety tolik doporučovaná laminátovou podlahu s kusovým kobercem. Pokud totiž laminát každý den nezametete nebo nevytřete, vytvoří se na ní chuchvalce, které dokážou škodit více než prach vázaný v koberci až do vysátí.

U laminátu myslete na sousedy

Spousta lidí si oblíbila laminátové podlahy. Imitace dřeva, nabídka barev a vzorů a příznivé ceny těchto krytin lákají. Ty levnější lze často pořídit za stejné peníze jako PVC. Někdy se podlaze z laminátových dílců říká plovoucí, lidově plovoučka, a to podle způsobu pokládky.

Ovšem ne všude je laminát nejlepším řešením, čím pokrýt podlahu.

Laminátová podlaha se skládá z několika vrstev, základem je materiál, který se vyrábí z dřevěných zbytků lisováním na požadovanou tloušťku.

Podle typu výroby se krytina dělí na vysoko- a nízkotlaký laminát. Ten první je samozřejmě lepší, podlaha je nejen vyšší, ale také je odolnější a déle vydrží.

Dřevité jádro kryje tapeta se vzorem, který může být prakticky jakýkoliv včetně imitací dřeva, kamene a dalších materiálů.

Laminátová vrstva může být jak hladká, také mírně zdrsněná, čímž zvláště u dezénu dřeva více připomíná strukturu napodobeného materiálu.

Na povrchu krytinu uzavírá vrstva laminátu, která jí dodává vysokou odolnost vůči mechanickému poškození a brání vodě, aby se dostala do jádra lamely.

Plovoucí způsob pokládky je sice rychlý, ale je třeba myslet na kročejový hluk. Ten je nevýhodou laminátové krytiny. Zejména u levnějších typů totiž chybí jakákoliv protihluková izolace. Ovšem zejména v bytech panelových domů ani vrstva na jednotlivých lamelách od výrobce nestačí a je třeba přidat ještě další vrstvu protihlukové izolace, což podlahu prodraží.

Protihlukovou izolaci je nutné správně položit, to znamená odizolovat i stěny, jinak se bude hluk přenášet jejich prostřednictvím.

Kdo protihluková opatření zanedbá nebo odbyde, připraví sousedy v nižším podlaží o klid a pocit soukromí.

Korek čeká na docenění

Korkové podlahy jsou ryze přírodní, vyrábějí se z vnější části kůry dubu korkového. Existují dva typy:

  • buď můžete zvolit klasické dlaždice, které se k podkladu lepí,
  • nebo si lze pořídit korek i ve formě plovoucí podlahy.

Korkové dlaždice se vyrábějí jak v přírodní barevnosti, tak barvené, ze kterých se dají na podlaze vytvářet zajímavé obrazce. Jsou velmi příjemné na dotyk a lze po nich chodit i naboso, navíc výborně tlumí hluk. Stejné vlastnosti pak mají korkové plovoucí podlahy, které se kromě toho i velmi rychle pokládají.

K nevýhodám korku patří malá mechanická odolnost. Doporučují se proto třeba do ložnic či do dětských pokojů, kde nejsou tak namáhané. V chodbě je dokážou zničit kamínky nebo písek z podrážek. Zvířecí drápky představují nebezpečí vždy. Je sice pravda, že odolnost korku lze zvýšit nátěry, ale ne dokonale.

Podobně jako u dřeva je po letech třeba povrchovou úpravu obnovit, což lze považovat za poměrně velkou nevýhodu.

Důležité je, že korek musí být vždy ošetřen buď lakem, olejem nebo voskem. A to i tehdy, když si v obchodě kupujete podlahu přírodní bez jakéhokoli ošetření. Vyjdou sice nejlevněji, ale máte s nimi více práce. Natřít si je totiž musíte po položení sami.

Minusem korku je i to, že na slunci ztrácí barvu. Když po čase třeba posunete skříňku, zjistíte, že je pod ní jiný odstín a že to nelze odstranit ani novým přelakováním nezastavěné plochy.

Nezničitelná dlažba

Podlaha na doživotí — toto označení dokonale padne na keramickou dlažbu. Ta navíc v posledních letech prošla velkou proměnou a z tradičních chodeb, kuchyní a koupelen se rozšiřuje i do hal, pracoven, obývacích pokojů či ložnic.

Keramická dlažba dobře odolává vlhkosti a mechanickému poškození a je ideální pro kombinaci s podlahovým topením.

Současná dlažba dokáže vzorem dokonale napodobit dřevěná prkna, pravou kůži nebo třeba kámen. Široká je rovněž nabídka různých barev a vzorů, současným trendem jsou například metalické, tedy kovově lesklé povrchy, a to přesně v duchu čím výraznější, tím lepší.

Proměnou prošla i velikost – za standard se dnes považují rozměry 45x45 cm nebo 60x30 cm, ovšem setkat se můžete i s velikostí 120x30 cm nebo 120x20 cm, a to především u imitace dřevěných prken. K dostání jsou i dlaždice rozměrů 120x60 cm a dokonce 120x300 cm.

Dřevo: klasika, nebo luxus?

Dřevěné podlahy patří k těm nejdražším, ale mnozí je stále považují za klasiku a nedají na ně dopustit. I tyto podlahy však prošly určitým vývojem, takže například klasickým parketám, které bylo nutné pracně skládat jednu vedle druhé, dnes konkurují plovoucí dřevěné podlahy sestávající z větších celků.

Takzvaný masiv, tedy podlahová prkna nebo desky, které se pevně lepí k podkladu a které jsou vyrobeny z jednoho kusu dřeva nebo z lepeného dřeva, lze bez problému v případě poškození zbrousit a znova natřít. Životnost takové podlahy se pak pohybuje v desítkách let.

Plovoucí dřevěná podlaha je o něco levnější, ale zbrousit ji lze jen do určité míry, záleží na síle vrchní vrstvy. Proto je i životnost takové podlahy kratší. Pokud si dřevěnou podlahu položíte sami, ušetříte docela významnou částku.

Mezi cenově dostupné dřevěné podlahy patří i palubky, které si nacházejí místo nejen v chalupách, ale také v rodinných domech a v bytech. Bývají samozřejmě opracovány a ošetřeny tak, že je můžete bez problémů vytírat.

Výhody a nevýhody různých materiálů

Podlahovina

+

PVC

Levný, na omak měkký materiál, velká nabídka barev a vzorů. Horší mechanická odolnost.

Celoplošný koberec

Levný, teplý a příjemný na omak. Složitější údržba, nevhodný pro alergiky a astmatiky.

Dlažba

Cenově velmi přijatelná, ideální ve spojení s podlahovým topením, téměř nezničitelná. Studená a tvrdá.

Laminát

Cenově velmi přijatelný, vysoce odolný, jednoduchá a rychlá pokládka. Studený a velmi hlučný.

Korek

Cenově dostupný, teplý a příjemný na omak. Náchylnější na mechanické poškození, na světle bledne.

Dřevo

Přírodní materiál příjemný na dotek, lze ho několikrát zbrousit a opravit, u masivních podlah a parket téměř neomezená životnost. Patří mezi ty dražší.