Výrobci nás přesvědčují o tom, že nové spotřebiče jsou velice úsporné a nejlepší cestou jak ušetřit je koupit si nový přístroj. Snížit provozní náklady na lednici však jde i jinak.

Draze ušetřit

Při nákupu nového spotřebiče se zákazník řídí energetickým štítkem, který označuje energetickou náročnost. Pro chladničky se rozlišuje energetická třída A+++ až D, přičemž A+++ označuje nejúspornější spotřebič. Na přístroji by měla být rovněž uvedená odhadovaná roční spotřeba energie v kWh, aby si zákazník dovedl udělat představu o nákladech na provoz vybraného přístroje.

Pokud vlastníte ledničku staršího data výroby, už jste jistě zvažovali její výměnu za novější model s nižší spotřebou energie. Pravdou je, že náklady na provoz s novějšími výrobky klesají, často velmi znatelně. Prodejci nabízejí nejnovější výrobky a ohánějí se jak úsporou peněz, tak i ekologickým dopadem nadměrné spotřeby energie. Bohužel, snaha výrobců a prodejců není vedena touhou po úspoře energie, primární zájem mají na zkrácení životního cyklu a rychlejší obměně lednic.

Jinými slovy, nový spotřebič je úspornější než stávající třeba deset let starý, ale je nutné se zamyslet nad tím, za jak dlouho se investice vrátí díky nižší spotřebě elektrické energie. Snadno se může stát, že tato doba výrazně překračuje životnost nového spotřebiče. A další věc, uvědomělý spotřebitel nemyslí jen na svoji kapsu, ale přemýšlí i o energii a surovinách, které bylo nutno vynaložit na výrobu nového přístroje a likvidaci starého.

Zásady, které pomáhají

V případě lednic platí pár obecných zásad, kterých je třeba se držet, a snadno docílíte nižší spotřeby elektrické energie, aniž by bylo nutné hned investovat do nového spotřebiče. Platí, že lednice by měla být v domácnosti umístěna tak, aby nebyla v blízkosti topných těles, spotřebičů vyzařujících teplo nebo na místě, kam svítí přímo slunce. Základní podmínkou správného fungování je dobré proudění vzduchu kolem přístroje (většinou je v návodu uvedeno, jak daleko od zdi lednici postavit, nejčastěji se jedná o 2-5 cm). Při instalaci lednice též počítejte s prostorem asi 2 cm na bocích lednice. Důležitý je rovný povrch, na kterém lednice stojí, pokud bude stát nakřivo, dveře nemusí dobře těsnit a dojde ke zbytečným únikům. Těsnící pásku ve dveřích také pravidelně kontrolujte a v případě potřeby vyměňte.

Jak ušetřit ještě více

Největší dopad na spotřebu má způsob užívání lednice.

Pokud byste změřili průměrnou spotřebu energie ve vaší lednici za 24 hodin, dojdete k zajímavým údajům. Zatímco nový spotřebič oproti přístroji deset let starému přinese úsporu energie nižší cca o 10%, velký nákup případně hrnec polévky nedostatečně vychlazený vám 24 hodinovou spotřebu zvýší 2-3x. Lednice pochopitelně musí odebrat teplo z potravin, které jsou do ní vloženy.

Všechny potraviny, které do lednice vkládáte by měly mít maximálně pokojovou teplotu. Dále nenechávat chladničku otevřenou dlouho, ani ji příliš často neotvírejte. Není také od věci zadní stěnu lednice čas od času zbavit prachu vysavačem, vrstva prachu nastřádaná za několik měsíců funguje jako tepelný izolátor a snižuje účinnost spotřebiče. Berte ohled i na nastavení teploty uvnitř lednice. Pro běžný provoz postačí vnitřní teplota v lednici nastavená na +5 °C, každý stupeň navíc zvyšuje spotřebu. Stejně tak vám účet za energii navýší zbytečně vyhřátý pokoj, ve kterém se lednice nachází.

  • Tip: Chcete si změřit, kolik energie opravdu spotřebováváte? Pořiďte si wattmetr, měřič spotřeby elektrické energie. Pořizovací cena začíná na dvou stokorunách.