Myčka versus dřez: Co se víc vyplatí?
28. 7. 2017

Myčka versus dřez: Co se víc vyplatí?

Naskládat nádobí do myčky a zmáčknout knoflík je pohodlnější, než trávit čas poobědní siesty s rukama ve dřezu. Jak je na tom ale myčka z pohledu vaší peněženky? Kdo ušetří víc vody – vy, anebo stroj? A vyplatí se tato úspora vzhledem ke spotřebované elektřině?

V jednom ohledu lze mít jasno rovnou. Myčka šetří čas. Mnoho z nás však zajímají další ukazatele. Je možné, aby bylo mytí v myčce levnější, než drhnutí talířů ve dřezu? A je tu i ekonomicko-ekologický pohled: Kdo má větší spotřebu vody? Předem si řekněme, že přesná, plošně aplikovatelná čísla, nelze uvést. U myčky záleží na typu, u nás zase na způsobu, jak nádobí myjeme. A jsou tu i odlišné ceny energií. Tyto faktory ale můžeme zprůměrovat a dobrat se výsledku, který nám dobře odpoví na otázku, co se víc vyplatí.Myčka spoří, ekologii pomůžete i využitím tablet či mycích přípravků, které tolik nezatěžují přírodu.

Tekoucí voda? Hýření se zdroji...

Pokud myjete nádobí pod tekoucí vodou, o výhodnosti myčky nebude pochyb. Důležité je myčku pouštět ve chvíli, kdy je plná, pak se vyplácí. Mytím pod proudem vody pustíte do odpadu v případě, že myjete pod malým pramínkem a rychle, kolem 12 až 20 litrů vody, pokud pustíte kohout takřka na plno, jste v průměru na cifrách kolem 20 až 30 litrů vody. A najdou se i extrémisté, kteří si během mytí nádobí skočí pustit další díl seriálu, aniž by kohout zavřeli, párkrát se otočí, zamyslí, a jejich spotřeba dosáhne závratných 40 litrů na jedno mytí. Ještě dodejme, že oněch 12 litrů zvládá jen maličké procento šetřících a nádobí navíc nesmí být nějak špinavé.

Jak mýt úsporně nádobí? Ideální je mít dvojdřez. Zbytky jídla seškrábněte do koše, je-li nádobí zaschlé, dejte jej nejdřív odmočit. Mytí začínáme skleničkami, přes talíře až po hrnce. Nádobí oplachujeme ve dřezu se studenou vodou.

Stará myčka tolik neuspoří 

Věřili byste, že někteří lidé nechají protéct při mytí nádobí i 40 litrů vody? Naštěstí jsou v menšině...Pokud si kupujete novou myčku, měla by být v běžně dostupné kategorii A+++. Úspora je díky této energetické třídě znatelná. Spotřeba vody na cyklus se může mírně lišit, myčka široká 45 centimetrů obvykle potřebuje 10 až 11 litrů na jeden cyklus, 60centimetrová o litr až dva více. Z tohoto jednoduchého porovnání začíná být jasné, že úspora vody v drtivé většině případů je. Na druhou stranu, tablety do myčky jsou dražší, než jar. I tak jsme ale stále v plusu. Jak jsme na tom s elektřinou? Provoz nové myčky nás vyjde v průměru na částku kolem 1000 korun ročně (předpokládejme, že myčku nezapneme vícekrát, než jednou za den). U starých myček se částka může vyšplhat bezmála i na dvojnásobek. Tam je už úspora diskutabilní. U nových kusů se stále vzhledem k nutnosti ohřevu vody i pro ruční mytí vyplatí.

Ne všem se vyplatí...Myčku pouštějte jen je-li plná. Pro jednočlennou či dvojčlennou domácnost, kde se moc nevyvařuje, nemá příliš smysl...

Nelze si ale myslet, že myčkou uspoříme zároveň s časem i tisíce korun. Pro průměrnou, zdroji neplýtvající domácnost, půjde o úsporu kolem tisícovky, maximálně dvou tisíc ročně. Do ekonomických faktorů se totiž musí připočíst i cena myčky. Zvažme tu levnější, kolem 7 000 až 9 000 korun. Myčku samozřejmě můžete pořídit třeba i za 45 000 korun, ale s ohledem na pořizovací částku nemá v prvních letech provozu finanční návratnost. Důležitým aspektem při rozhodování, zda myčku pořídit, je velikost domácnosti, respektive počet lidí, kteří v ní žijí. Jste jen jeden či dva a moc nevaříte? Pak se spíše vyplatí stále mytí v ruce. Jste rodina s dětmi? Pak je myčka dobrou investicí.

Autor Adriana Vojtíšková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: devětplustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

myčka

(VWPsQNuf0_nw934Vj7aPZYTw), 28. 7. 2017, 13:50

No myčku nechci z jednoho důvodu..šetři vodu,ale žere elektřinu a plus přípravky a cena myčky,tak mám zaplacenou vodu na pomývaní na 20let dopředu a to už musite koupit novou a tak dokola.Po omačce všechny talíře oplachovat hrnce doslova umyt a zbytek snad udělá myčka..to same po pečeni atd

RE: myčka

(VWPsQNue4enxQNs6JyvjFo), 28. 7. 2017, 21:46

...a prádlo taky perete na valše? Protože je to stejné jako s tou myčkou, co se týká nákladů na elektřinu, prací prostředky nebo koupi nové

RE: myčka

(aster), 29. 7. 2017, 07:05

Někoho prý takové věci baví - jako mýt nádobí apod. Mně se z toho sice ježí srst, ale budiž - jen nechápu, proč to rovnou nepřiznat a místo toho vymýšlet tisíce nesmyslných ptákovin na téma "jak se tím ušetří"...

RE: myčka

(aster), 28. 7. 2017, 18:05

No, já mám náročnou práci (i fyzicky) když to jde, vařím lehké teplé večeře - jsme dva a myčku naplníme za cca 3 dny. Jak píše Honza, nemusím nic předmývat ručně - max utřu to nejhorší papírovou utěrkou - stát denně po práci ještě u dřezu - to fakt ne, toho jsem si užila kdysi dost.

RE: myčka

(Honza), 28. 7. 2017, 17:14

Cenu neposuzuji, mýt nádobí mě zkrátka nebaví, nechto to dělat (stejně jako třeba prát ponožky v umyvadle či kýblu... Od toho je přeci pračka). Po omáčce nic předmývat nemusím, zvládne umýt i pekáč po pečení kuřete. Nemá problém ani s mlékovarem (v jiných krajích pískálkem). Zvládá i přischlé talíře, puding apod. Zatím jsem po dvou letech nenarazil na nic, co by myčka neumyla. Je na vás posoudit, jestli vám ten komfort za náklady na myčku stojí.

myčka

(VWPsQNu.-qGo879jVWPjEp~6Kx), 28. 7. 2017, 12:00

Jsme v domácnosti 2 staří lidé, ale bez myčky si to nedovedu představit

RE: myčka

(Lída), 31. 7. 2017, 14:24

Také jsme dva staří lidé - (přes 70) a myčku jsem si pořídila právě až na staré roky, z jednoho prostého důvodu. Nádobí už teď (bohužel) neumyji tak dobře jako myčka.

RE: myčka

(aster), 1. 8. 2017, 14:26

Koupili jsme myčku manželovým rodičům před 8 lety (tenkrát 70 a 79let) - nejdřív oba hudrovali, ale nakonec si máma zvykla a pak si pochvalovala, jak si sedne s knížkou a kamarádka myčka "pere" nádobí...je dobré používat tyto praktické vynálezy a věnovat čas příjemnějším věcem :)

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS