Nádoby pro pokojové rostliny: z pálené hlíny, keramiky nebo plastu?
20. 1. 2019

Nádoby pro pokojové rostliny: z pálené hlíny, keramiky nebo plastu?

Barva a tvar květináče může učinit rostlinu ještě přitažlivější. Materiálů, ze kterých mohou být vyrobeny, je mnoho – jak mají výhody a nevýhody pro vzhled interiéru i pro rostliny samotné?

Pěstebních nádob je na trhu nepřeberné množství. Kromě správné velikosti (většině rostlin stačí každoročně o číslo větší nádoba) je důležitý i tvar a materiál. Ten má nejen vliv na vzhled interiéru, ale i na rostliny samotné.

Hliněné květináče lze snadno zdobit

Hliněná klasika

Pálená hlína je osvědčený materiál, který se neokouká a nepodléhá módním vlnám. Příjemná barva ladí s rostlinami i většinou interiérů, ale lze ji s pomocí barev a štětce snadno změnit, nebo nádoby dle libosti ozdobit. Se štětcem tupovacím nebo za pomoci kartáčku a houby vznikají i oblíbené kombinace více tónů a patina. Výhodou hlíny je, že částečně propouští vlhkost, proto je ideální pro suchomilné rostliny. I pro ostatní slouží do jisté míry jako pojistka proti přemokření a uhnívání kořenů (i když pokud budeme zalévat příliš hojně, utopit je můžeme i v hliněné nádobě).

Glazované květináče ruční výroby jsou dekorací samy o sobě

Keramika s glazurou či kamenina vodní páry nepropouští, může být však velmi atraktivní – mnoho šikovných keramiků vyrábí i nádoby pro pěstování rostlin (měly by být vždy opatřeny drenážním otvorem na dně pro odtok přebytečné vody).

Tvárný plast

Pohledné a zajímavé nádoby lze dnes pořídit i v plastu či laminátu. Často jim sluší spíše střídmý design, nežli nádpodoba jiných materiálů. Výhodou je velká variabilita tvarů a barev, lehkost, odolnost vůči rozbití. Vodní páry plast nepropouští, zato však můžeme zvolit nádoby dvouplášťové, samozavlažovací, které správné dávkování vláhy usnadní. K dostání jsou i typy pro zavěšení, což je pro splývavé rostliny velmi efektním řešením.

Plastovým nádobám sluší jednoduchost

Kov, dřevo či proutí je materiál vhodný spíše na ozdobné obaly pro květináče. Do větších obalů můžeme vložit i více rostlin v samostatných pěstebních nádobách, svrchu je zakrýt mulčem a vytvořit tak působivé skupinky, které si navíc snáze vytvářejí příznivé mikroklima. Takový postup je vhodnější nežli skutečné sesazování do větších nádob, kvůli následnému přesazování rostlin i další péči.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: sedmplusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS