Pěstebních nádob je na trhu nepřeberné množství. Kromě správné velikosti (většině rostlin stačí každoročně o číslo větší nádoba) je důležitý i tvar a materiál. Ten má nejen vliv na vzhled interiéru, ale i na rostliny samotné.

Hliněná klasika

Pálená hlína je osvědčený materiál, který se neokouká a nepodléhá módním vlnám. Příjemná barva ladí s rostlinami i většinou interiérů, ale lze ji s pomocí barev a štětce snadno změnit, nebo nádoby dle libosti ozdobit. Se štětcem tupovacím nebo za pomoci kartáčku a houby vznikají i oblíbené kombinace více tónů a patina. Výhodou hlíny je, že částečně propouští vlhkost, proto je ideální pro suchomilné rostliny. I pro ostatní slouží do jisté míry jako pojistka proti přemokření a uhnívání kořenů (i když pokud budeme zalévat příliš hojně, utopit je můžeme i v hliněné nádobě).

Keramika s glazurou či kamenina vodní páry nepropouští, může být však velmi atraktivní – mnoho šikovných keramiků vyrábí i nádoby pro pěstování rostlin (měly by být vždy opatřeny drenážním otvorem na dně pro odtok přebytečné vody).

Tvárný plast

Pohledné a zajímavé nádoby lze dnes pořídit i v plastu či laminátu. Často jim sluší spíše střídmý design, nežli nádpodoba jiných materiálů. Výhodou je velká variabilita tvarů a barev, lehkost, odolnost vůči rozbití. Vodní páry plast nepropouští, zato však můžeme zvolit nádoby dvouplášťové, samozavlažovací, které správné dávkování vláhy usnadní. K dostání jsou i typy pro zavěšení, což je pro splývavé rostliny velmi efektním řešením.

Kov, dřevo či proutí je materiál vhodný spíše na ozdobné obaly pro květináče. Do větších obalů můžeme vložit i více rostlin v samostatných pěstebních nádobách, svrchu je zakrýt mulčem a vytvořit tak působivé skupinky, které si navíc snáze vytvářejí příznivé mikroklima. Takový postup je vhodnější nežli skutečné sesazování do větších nádob, kvůli následnému přesazování rostlin i další péči.