Plovoucí podlahy najdete téměř v každé domácnosti. Proč jsou tak oblíbené? Jsou pěkné, poměrně levné, snadno se pokládají a udržují. Přestože se vyrábějí z odolných materiálů, nevydrží zdaleka všechno. Přitom se stačí vyvarovat několika základních chyb a podlaha ve vašem bytě vydrží dlouho ve skvělé formě.

Rýhy a škrábance vzniknou snadno

Kamínky, písek, drobné nečistoty,

to vše si snadno nanesete na botách přímo do bytu. Přitom právě plovoucí podlahy jsou náchylné k poškrábaní a proto je nezbytné všechnu špínu pravidelně odstraňovat. K úklidu je nejvhodnější obyčejný smeták, případě vysavač. K luxování ale v žádném případě nepoužívejte vysavače bez nástavce, pokud nechcete mít podlahu pokrytou drobnými rýhami. Snažte se i zamezit množství nečistot, které si do bytu zaneste. Před vchodové dveře, případně do předsíně si položte praktickou rohožku nebo zátěžový koberec, který eliminuje množství nepořádku.

Zabraňte poničení podlahy

Poničit plovoucí podlahu lze snadno i jinak. Pozor dejte na těžký nábytek a ostře tvarované nohy skříní či židlí. Pod takové kousky pořiďte raději koberečky, jinak si do podlahy lehce vyrobíte vrypy a nerovnosti, případně nožky podlepte plstěnými podložkami. Hodně škody dokážou nadělat i otočná kolečka na kancelářských židlích, vybírejte proto raději speciální kolečka určená pro daný typ podlahy.

Zapomeňte na posouvání nábytku a časté stěhování. Jedna tím můžete podlahu poškrábat, riskujete však také rozklížení jednotlivých podlahových dílů. Pokud je nezbytné nábytek přemístit někam jinam, vždy ho přenášejte. Mechanické poškození podlahy hrozí třeba i od drápků domácích mazlíčků nebo jehlových podpadků na dámské obuvi. Drobnější závady si možná opravíte sami, při rozsáhlejší poškození budete muset zavolat odborníka a nejspíš se nevyhnete výměně dílů.

Čištění na sucho

Převrhla se psí miska s vodou, přetekla zálivka v květináči nebo jste si rozlili nápoj? Tekutinu co nejrychleji odstraňte a místo vysušte. Je všeobecně známo, že plovoucí podlahy jsou citlivé na vlhkost. Voda totiž snadno vniká do spár a podlaha podél nich nabobtná a zkroutí se. V žádném případě proto nevytírejte podlahu promočeným hadrem nebo mopem, nepoužívejte ani parní čistič. Jestliže se vám nepodaří odstranit nečistoty suchou cestou, vytřete pečlivě vyždímaným hadrem nebo speciálním plochým mopem s hadříkem z mikrovlákna. Při umývání dejte pozor na to, aby bylo stírání bylo prováděno v podélném směru podlahových lamel.

Během pravidelné péče také podlahu neleštěte ani nebruste, nepoužívejte čistící prostředky obsahující vosky, oleje nebo silná rozpouštědla. Stejně tak se vyhněte leštícím prostředkům s brusnými částicemi. Na trhu je k dostání mnoho speciálních přípravků na čistění laminátových podlah, na běžné stíraní vám postačí i voda s trochou saponátu.