V loňském roce vzniklo v rodinných a bytových domech přes pět tisíc požárů, které způsobily škody přes půl miliardy korun a bohužel připravily o život několik desítek lidí. Ochranu vašeho domova před požárem můžete výrazně zlepšit hlavně zodpovědným chování a dodržováním požární bezpečnosti. Kromě základních pravidel protipožární ochrany vám s prevencí nechtěného ohně pomůže moderní vybavení jako jsou detektory kouře a bezpečnostní dveře.

Pozor na kuře v troubě

Mezi nejčastější příčiny vzniku domácích požárů patří neopatrnost při kouření, používáním otevřeného ohně, manipulace s horkým popelem, zanedbání bezpečnostních předpisů, tepelná úprava potravin, ale i dětská hra s ohněm.

Přesto, že jsou vám základní pravidla možná dobře známá, někdy je ve spěchu nebo při automatické práci snadno opomeneme. Na co tedy musíte obzvlášť dbát? Nikdy nenechávaje bez dozoru zapnuté elektrické a plynové spotřebiče, snadno se může stát, že na ně zapomenete nebo se nestihnete vrátit včas. Dát kuře do trouby a vyběhnout si třeba na nákup je celkem běžnou praxí, ale při návratu vás mohou čekat dveře vylomené od zasahujících hasičů, byt plný kouře a zápachu. Před odchodem raději vše dvakrát zkontrolujte a ujistěte se, že plynové hořáky neběží a všechny přístroje jsou vypnuté. Při vaření buďte opatrní, pouhé vznícení potravin zapříčinilo v loňském roce skoro 700 požárů a každým rokem toto číslo stoupá. Pokud vám vzplane oheň na pánvi plné oleje, nikdy se ho nesnažte uhasit vodou! Pánev s hořícím obsahem přikryjte poklicí nebo přetáhněte navlhčeným hadrem, zamezíte tak přístupu vzduchu a oheň uhasne.

Na co ještě nezapomenout?

  • Kuchyňské utěrky, chňapky a další hořlavé předměty pokládejte mimo dosah otevřeného ohně. Dodržujte bezpečnou vzdálenost nábytku a dalšího hořlavého materiálu od topidel.
  • Svíčky, aroma lampy i vonné tyčinky používejte vždy jen pod dozorem a při odchodu z místnosti je uhaste.
  • Zamezte dětem přístup k možným zdrojům otevřeného ohně jako jsou zápalky nebo zapalovače.
  • Dávejte pozor na zakrytí svítidel nebo teplometů hořlavými materiály.
  • Pravidelně kontrolujte elektroinstalaci ve všech prostorách domu.
  • Nepřetěžujte elektrické zásuvky.
  • Důkladnou pozornost věnujte technickému stavu komínů, elektrických a plynových spotřebičů.
  • Nekuřte v posteli.
  • Při práci s hořlavinami dobře větrejte a nemanipulujte s otevřeným ohněm.

Hlídají za vás

Přes veškerou snahu čas od času dojde ke vzniku rizikové situace, při které hrozí rozšíření ohně. Aby byl byt či dům opravdu bezpečný pro celou rodinu,

vyplatí se instalovat detektory, které odhalí případný únik plynů či kouře. Od roku 2008 navíc platí v České republice povinnost vybavit jimi nové či nově zrekonstruované objekty, proto je pořízení detektorů nejen vhodné, ale v mnoha případech i nutné. Kouřové detektory vám zaručí klid, odhalí případný únik kouře či plynů i v noci nebo ve vaší nepřítomnosti a upozorní na to. Co vše potřebujete vědět o požárních hlásičích?

Kromě takového jednoduchého zařízení k rychlému zjištění vzniklého požáru je užitečné si domácnost vybavit také prostředky pro hašení. Každý rodinný dům by proto měl být vybaven alespoň jedním hasícím přístrojem. Za úvahu stojí i pořízení speciálních protipožárních dveří. Oproti běžným dveřím jsou mnohem odolnější proti zvýšeným teplotám, zabraňují šíření požáru, tepla a kouře. U rodinných domů nejsou až tak běžné, přesto je vhodné zvážit jejich instalaci do místností, kde je riziko požárů vyšší (kuchyň, kotelna, garáž).