Nabídka vnitřních okenních parapetů je dnes obrovská, včetně výroby na míru. Milovníci přírodních materiálů zvolí dřevo – zvláště pokud mají dřevěná i okna - nebo kámen. A na ně postaví rostliny v pěstebních nádobách odpovídajícího stylu. Dobře však mohou vypadat i umělé materiály. Novinkou jsou parapety z kaleného skla.

Dřevěné

Dřevo je stále materiálem, který nás přitahuje, navozuje pocit tepla a pohody. Kvalitní a dokonale vysušené tvrdé dřevo, například dubové, olšové, bukové, je základem úspěchu. Přesto se dřevěný parapet obvykle vyrábí ze slepených hranolků, aby se dřevo při změnách teplot a vlhkosti nekroutilo. Vyhlazené tvrdé dřevo je sice celkem odolné, ale pokud na parapetu chceme pěstovat květiny, je lepší ho opatřit lazurou, kterou je třeba jednou za pár let obnovit.

Kamenné

Nadčasovou eleganci poskytují parapety z jemně zabroušené a leštěné žuly, mramoru, pískovce či vápence. Stejně jako u dřevěných můžeme snáze zvolit i nestandartní tvary. Alternativou jsou parapety z litého mramoru, které tvoří mramorová moučka a přírodní pryskyřice, či kameny umělé. Kámen nevyžaduje žádnou údržbu, voda mu nevadí, můžeme na něj postavit i horký hrnec.

Dřevotřískové

Odolná dřevotřísková deska je svrchu potažena laminátem, zespodu fólií, která zabraňuje deformacím. Vrchní vrstva nabízí rozmanité barvy a dekory, díky kterým je lze snadno sladit s interiérem i okny.

Plastové

Pokud si plastové parapety pořídíme spolu s plastovými okny, můžeme jako povrchovou úpravu zvolit stejnou fólii, jakou mají okenní rámy, případně jinou, která ladí s barvou okna (někteří výrobci u parapetů nabízejí menší výběr fólií nežli o okenních profilů). Plast má své výhody – dobře izoluje, je odolný a levný.

Rostliny a parapety

V bytech jsou okenní parapety často jediným místem, které vyhradíme pokojovým rostlinám. Ne vše druhům se však na nich musí nutně dařit. Ani není vhodné každé místo na parapetu vyplnit pěstebními nádobami – místo nám musí zbýt přinejmenším na větrání. Pokud je otevření okna podmíněno přemístěním rostlin, budeme větrat ještě méně, přičemž většina vnitřních prostor je větraná nedostatečně, zvláště v chladných obdobích roku. Některé rostliny navíc časté přenášení nemají rády, jiným vadí ofouknutí z okna otevřeného v jejich blízkosti.

Na okenní parapety, zvláště u jižně, východně a západně orientovaných oken, lze umístit pouze rostliny, kterým nevadí přímé sluneční paprsky. Alternativou je zastínění roletou nebo záclonou, pokud to však nebude vadit obyvatelům pokoje. Rozdíl je také mezi zimním a letním období – trocha zimního slunce obvykle neuškodí ani rostlinám, které vyžadují rozptýlené světlo. Zato letní slunce by je popálilo. Dále záleží na teplotě na parapetu. Pouze pokud okna velmi dobře izolují, můžeme k nim postavit i choulostivé teplomilné rostliny.

Rostliny rozestavěné na parapetu v pravidelných intervalech vyhlížejí poněkud fádně a zaberou zbytečně místa. Pokud je sestavíme do vhodných skupin, budou nejen lépe a zajímavěji vypadat, ale budou i lépe prospívat. I z toho důvodu by měli milovníci rostlin volit parapety širší. Ovšem nesmí být až tak široké, aby bránily přístupu k oknu, dále záleží i na typu a umístění radiátorů. Nejširší doporučovaný rozměr je 60 cm.

Sazeničky za oknem

V předjaří se na okenních parapetech pěstitelů často objevuje i sadba zeleniny a květin. Je však ještě náročnější na světlo nežli pokojové rostliny, jinak budou rostlinky vytáhlé a neduživé. Teplé místo u okna je vhodné v prvních fázích růstu, později většině sazenic vyhovuje teplota nižší, pokud mají být silné a zdravé, proto parapet v teplé místnosti ideální není. Pokud máme k dispozici chladnější místnost, sazeničky do ní přeneseme. K osvětlení přispějí i odrazové plochy – zrcadla, alobal, nebo alespoň bílé zdi, přičemž okno musí být čisté a bez záclony.