Schoulit se u krbu a zahledět se do mihotavých plamenů hřejivého ohně. Zvlášť v podzimních a zimních měsících je tato představa lákavá nejen pro romantické duše. Vychutnat si příjemnou atmosféru plápolajícího ohně zvládnete i bez klasického krbu.

Nepotřebují dřevo ani komín

Pravdou je, že cítit vůni dřeva a sledovat praskající

polena v krbu je neopakovatelným zážitkem. Každý však nemá možnost svoje bydlení obohatit o klasický krb na dřevo. Proto je alternativa biokrbu více než lákavá, pohled do plamenů si náležitě užijete a ušetříte si starosti spojené s instalací a provozem klasického krbu nebo krbových kamen. V první řadě nemusíte řešit palivo v podobě těžkých dřevěných polen. Biokrby totiž spalují biolíh (ethanol), který stačí nalít do zásobníku a krb je připraven na provoz. Odpadá tedy shánění a zpracování dřeva, stejně tak jako prach a špína při přikládání nebo zápach a saze vznikající při spalování. Přitom biokrb poskytuje skutečně živý plamen a vydává teplo, neplní tedy jen dekorační funkci. Protože při spalování biolihu nevzniká žádný kouř, obejdete se i bez komína, který by odváděl zplodiny. Přesto je nutné při používání tohoto zařízení pravidelně větrat, díky hoření klesá hladina kyslíku a stoupá množství oxidu uhličitého ve vzduchu v místnosti. Podobně je tomu ostatně i u spalování svíček nebo olejových lamp.

Oheň dekorativní i hřejivý

Biokrb se dá umístit prakticky kamkoli v bytě, na podlahu, k posteli nebo klidně i na stůl. K provozu je připraven ihned po vybalení a dá se také snadno přenášet z místa na místo. Samozřejmě záleží na tom, jaký typ bioethanolového krbu zvolíte. V nabídce jsou malé stolní krby, vhodné na poličku či jídelní stůl.

Pořídit si však můžete i rozměrnější volně stojící krby nebo závěsná zařízení, která lze snadno umístit na stěnu. Problém není ani zavěsit krb v prostoru, zabudovat si můžete i vestavěný biokrb. Od velikosti a výkonu topného zařízení se odvíjí nejen pořizovací cena, ale i výhřevný výkon, který krb poskytuje. Nejlevnější malé biokrby se pohybují v cenové hladině do dvou tisíc, výjimkou však nejsou ani kousky v ceně několika desítek tisíc korun. Je nutné podotknout, že bioethanolové krby jsou sice dekorativní, neslouží ale primárně k vytopení místnosti. Oko tedy potěšíte reálným plamenem, velké vyhřívací schopnosti však neočekávejte. Malé stolní krby pojmou jen 0,1 litru paliva a hoří kolem 30 minut. Takové zařízení má výhřevnost kolem 0,5 kW. Větší nástěnné nebo volně stojící krby mají zásobník většinou na jeden litr biolihu (za litr zaplatíte kolem 120 korun) a vydrží hořet 3-5 hodin. Výhřevnost takového biokrbu je se pohybuje mezi 2- 5 kW a dokáží místnost už příjemně zahřát.

Zvlhčování vzduchu i vůně

Biokrb bude krásným doplňkem interiéru i zahrady, vyrábějí se z kamene, skla, ušlechtilé oceli i keramiky. Kromě pěkného vzhledu nabízejí moderní biokrby řadu doplňkových funkcí.

Kvalitní biokrby jsou vybaveny regulovatelným hořákem, takže sílu plamene lze libovolně měnit. K dispozici jsou dálková ovládání nebo ovládání přes mobil, časovače, reálné napodobení zvuku ohně apod. Na doplnění iluze hořícího krbu lze zakoupit keramická polena imitující ta skutečná dřevěná nebo dekorativní kameny pro vložení dovnitř krbu. Některé typy biokrbů jsou vybaveny systémem pro zvlhčování vzduchu a tím pomohou zvlhčovat vzduch v interiéru. Do zvlhčovačů nebo i přímo do biolihu se pak dají přidávat aromatické vonné látky a parfémové oleje.

Při provozu biokrbu je důležité dodržovat bezpečnostní pokyny od výrobce. Biokrb je nutné umístit dostatečně daleko od hořlavých předmětů. Pozor dejte také na děti nebo domácí mazlíčky, hrozí riziko popálení. Při dolévání biolihu do zásobníku je třeba nechat nejprve zařízení zcela vychladnout. Plameny určitě vždy uhaste, pokud z bytu odcházíte. Rychlé a snadné zhasnutí krbu je většinou vyřešeno pomocí snadno ovladatelné regulační tyčky, která přivře lištu hořáku a plamen zhasne.