Patinování je technika, která nejen dodá nábytku jiný netradiční vzhled, ale dokáže skvěle vizuálně sjednotit různé nábytkové kusy, případně zakrýt nedokonalosti povrchu anebo zestařit úplně nový nábytek. Velkým plusem je i to, že nejvýraznějšího efektu patinace lze dosáhnout právě na měkkém dřevě, které je finančně dostupnější.

Patinu na starším nábytku provádíme vždy jen do té míry, abychom jej zrenovovali, ale zároveň zachovali i jeho autentičnost. Zvolte vždy takové nábytkové kusy, které jsou z dřevěného masivu a svým stylem se pro techniku patinace hodí. Na moderně řešeném nábytku by patina mohla působit nepatřičně.

Co budete potřebovat

Nejdůležitější je vybrat vhodný nábytkový kus z masivu a kvalitní tmavší podkladovou barvu a další barvu pro vrchní světlejší odstín. Pro povrchovou úpravu patinovaných ploch, které budou silně namáhané, zvolte tvrdý lak a na méně namáhané vosk, případně olej. K nanášení nátěru 2 štětce, k obrušování smirkový papír zrnitosti 100 a brusnou houbičku zrnitosti 80 – 100.

Co vyzkoušet pro začátek

Začátečníci by se napoprvé měli pustit do nějakého jednoduššího kousku s rovnými povrchy, bez většího množství zdobných detailů a na takovém si vyzkoušet svou zručnost.

Co je dobré vědět předem

  • Patinovacích metod existuje celá řada. My jsme zvolili metodu univerzální, která je vhodná pro starý i nový nábytek, na hrubé i hladké povrchy, na rovné plochy i na složitější strukturované povrchy.
  • Moderní nábytek bývá vyroben z dřevotřísky, což je materiál pro patinování naprosto nevhodný.
  • Jako druhou vrstvu barvy nedoporučujeme používat křídově bílý odstín, ten totiž vytváří nepřirozený vzhled výsledné patiny. Jako vhodnější se ukázal být jemný podtón bílé barvy.
  • Každou z barev nanášíme vždy jen v jedné vrstvě.
  • Na patinované podlahy se hodí polyuretanové parketové barvy.
  • Patinovací metody lze využít jak na lakované, tak na holé povrchy.

Jak a čím začít?

Nejdříve si podklad obrousíme smirkovým papírem č. 100, ale jen lehce. Poté naneseme vrstvu tmavé krycí barvy a necháme ji cca 4 hodiny zasychat.

Po zaschnutí první barvy naneseme opět pouze v jedné vrstvě barvu druhou, to je světlý odstín. Znovu necháme cca 4 hodiny schnout.

Dalším krokem je broušení

Dokonale zaschlý povrch můžeme začít brousit. Ideální je použít brusnou houbičku o zrnitosti 8–100. Zatímco na některých místech nábytku vystoupí na povrch jen spodní vrstva barvy, na jiných se může po broušení objevit dokonce i dřevo.

S broušením začínáme u větších ploch. Na ty lze použít elektrickou brusku. Při ručním broušení se pak soustředíme se na místa, kde u nábytku dochází nejčastěji k přirozenému obrušování povrchu, to znamená rohy, vystouplé reliéfní prvky atd. Dbáme na to, aby byl výsledný efekt broušení co nejpřirozenější. Hlavně se zaměříme na hrany, které bývají u nábytku nejexponovanější. Ty doladíme jemným brusným papírem.

Dojdeme-li při obrušování až na samotné dřevo, je vhodné celý povrch po očištění od obroušených mikročástic ještě zakonzervovat. Použít k tomu lze lak matný, nebo lesklý lak. Lakujeme pouze v jedné vrstvě a necháme lak dokonale zaschnout. Po nalakování se bude patinovaný nábytek snáze udržovat.

Výsledek je individuální

Výsledný efekt je individuální. Chceme-li zachovat více bílé barvy, brousíme méně. Pokud naopak usilujeme spíše o tmavý efekt nábytku, brousíme nátěry více. Využít můžeme i původní barvy na nábytku. Chceme-li co nejvíce podtrhnout krásný reliéf dřeva, pak jeho povrch před započetím nátěru vykartáčujeme drátěným kotoučem za použití vrtačky. Díky tomuto postupu pak nádherně vyniknou suky ve dřevě i jeho letokruhy.

Patinování je kreativní zábava, díky níž lze propůjčit i zcela běžnému nábytku vzhled netradičního originálu.