Čím příjemnější pro nás bude materiál, z něhož je vyrobeno naše ložní prádlo, tím lépe se nám bude večer usínat a ráno budeme vstávat více odpočatí. Proto rozhodně výběr lůžkovin nepodceňujte a věnujte mu dostatečnou pozornost. Správný výběr lůžkovin vám v mnohém usnadní i jejich následnou údržbu.

Milujete lůžkoviny příjemné na omak? Bavlna bude to pravé pro vás!

Mezi nejpoužívanější materiály pro šití ložního povlečení stále patří bavlna. Skvěle saje vlhko, je velmi příjemná na dotek a dobře se udržuje. Mimořádnou měkkost a zároveň pevnost pak nabídne egyptská bavlna, která má vynikající kvalitu. Z egyptské bavlny vznikají vysoce elegantní damaškové ložní soupravy, které řadíme k těm luxusním. Zvýšenou pevností i leskem je známá takzvaná mercerovaná bavlna.

Neradi žehlíte? Vsaďte na krep!

Další možnou volbou pro bavlněné povlečení je krep. Má výhodu v tom, že se nežehlí, takže díky němu hospodyňky ušetří čas. Při jeho údržbě je třeba dodržovat zásady péče doporučené výrobcem, neboť právě krepování se tvoří působením nízkých teplot.

Jste zimomřiví? Nechejte se zahřát flanelovým povlečením!

Do kategorie vysoce hřejivých bavlněných materiálů vhodných pro zimní období řadíme flanel. V této kategorii se ale setkáváme nejen s kvalitními výrobky s vysokou hřejivostí a větší odolností vůči poškození při praní, ale i s levnějšími produkty s nižší gramáží, která nemusí mít ani tvarovou stálost a po vyprání ani stejnou hřejivost.

Letní vedra v posteli jsou pro vás utrpením? Zvolte satén!

Na druhé straně, když přijdou letní horké měsíce, jistě dáme raději přednost chladivému saténu. Jedná se o počesanou bavlnu, která působí velmi jemně a má lesklý povrch. Ten dává ložnímu povlečení nádech luxusu. Jeho nevýhodou je vyšší náchylnost k mechanickému poškození. V letních dnech můžeme zvolit také bavlněný kanafas. Vzory kanafasového povlečení tvoří podélné nebo příčné pruhy, případně kárem. Nejznámější je drobně kostičkované červenobílé nebo modrobílé povlečení, kterým měly naše babičky zásobené svoje prádelníky. Dnes má kanafas speciální povrchovou úpravu, díky níž je měkčí a přilnavější. Navíc dobře saje pot a odpuzuje prach, takže je vhodný i pro alergiky. Chcete-li si ušetřit práci s povlečením ještě víc, vsaďte na saténovou nemačkavou úpravu bavlny s názvem mako. Kromě nemačkavosti nabídne zvýšenou odolnost vůči opotřebení.

Bambusové povlečení je ideální pro alergiky

Vysoce antialergické vlastnosti má také bambusové povlečení, které je v případě ložního povlečení kombinováno s bavlněnými vlákny. Tyto materiály jsou velmi lehké, jemné a vysoce lesklé.

Milujete luxus v posteli? Pak musíte spát v hedvábí!

Nejluxusnější povlečení se vyrábí z čistého 100% hedvábí. Seženete v tomto provedení celé sety nebo jen jednotlivé polštáře, přikrývky, ale i prostěradla. Hedvábí se musí žehlit z rubové strany. Zvolíte-li nízkou teplotu, můžete jej sušit i v sušičce. Dá se pochopitelně prát i v pračce, ale maximálně na teplotu 30 °C. Seženete jej v klasických i atypických rozměrech. Jeho cena je ale výrazně vyšší než u kvalitního bavlněného ložního prádla.

Nehodláte trávit péčí o lůžkoviny svoje mládí? Vsaďte na viskózu!

Viskóza je využívána jako náhrada za bavlnu nebo hedvábí. V případě viskózy hovoříme o regenerované celulóze. Výhodou takového to ložního prádla je snadná údržba a nízká cena. Další možnou materiálovou variantou je směs viskózy a mikrovlákna. Tento materiál se nežehlí, v zimě hřeje a v létě naopak chladí.

A to stále ještě není vše...

K výrobě velmi oblíbených kvalitních bavlněných prostěradel se využívá jemná bavlněná pletenina s názvem elastický žerzej (jersey). Výhodou tohoto materiálu je mimo jiné i dokonalá savost a hebkost.

Mezi další lůžkoviny, které jsou méně rozšířené, řadíme makosatén (prémiový bavlněný satén), polybavlnu, což je kombinace bavlny a polyesteru, nebo polyesterový satén, který však rozhodně není vhodný pro zimomřivé osoby. Zmínit je třeba ještě mikroflanel, což je flanelová úprava polyesterového úpletu.