Proč se koberec hodí i do pracovny a který vybrat
23. 1. 2013

Proč se koberec hodí i do pracovny a který vybrat

Koberce předčí jiné podlahoviny výběrem barev, vzorů i materiálů. Ať leží kdekoliv, vytvářejí pocit tepla, zlepšují akustiku pokojů, děti je potřebují ke svým hrám. Dospělí je ocení v obývacím pokoji, ložnici i pracovně.

Jemný prach může být problémem, který nás trápí v městských ulicích, ale i mezi čtyřmi stěnami. Kobercům bývalo svého času vytýkáno, že vážou prachové částice, které se z nich obtížně odstraňují, hromadí se a posléze zvyšují prašnost prostředí.

Nepříznivou pověst získaly kobercové podlahoviny zřejmě v dobách, kdy se na trhu objevily první výrobky z umělých vláken, které zaostávaly za kvalitami těch přírodních. Současné materiály, zejména jemná umělá mikrovlákna, však fungují na podlaze mnohem lépe. Svými vlastnostmi chrání lidské zdraví a výrobními technologiemi i životní prostředí. 

Moderní kobercová vlákna cíleně vážou prach

Ukazuje se, že ve srovnání s hladkou podlahou mohou podlahové textilie snížit nejen náklady na vytápění, ale rovněž tlumí prašnost prostředí. Odborné studie dokonce zjistily v místnostech s kvalitní kobercovou podlahou nižší zátěž alergeny.

kvalitní koberec na sebe umí vázat prachové částice

Někteří výrobci proto nabízejí speciálně vyvinuté zátěžové povrchy, které vážou až několikrát více prachu než běžné koberce. Ten pak stačí pravidelně sbírat vhodným vysavačem.

Jak známo, k výhodám koberců patří tichá chůze, měkký a jistý nášlap i příjemný pocit tepla od nohou. Tradičním kobercům z přírodních materiálů, jako je hedvábí, vlna či bavlna, kokos, bambus, sisal a další, čím dál tím úspěšněji konkurují umělá vlákna polyamidová, akrylová, polypropylénová a další.

Zpočátku byla jen levnou náhražkou, ovšem v závěru minulého století se na trhu prosadila mikrovlákna, jejichž jemnost výrobci stále zvyšují. Tzv. supermikrovláknům vyráběným nanotechnologiemi lze cíleně dodávat různé žádané vlastnosti od podobnosti s vlákny přírodními přes antimikrobiální, antipachové, antiemisní úpravy až po recyklovatelnost.

koberec je velmi dekorativní součást interiéru

Varianta: kobercové čtverce

K luxusní nabídce trhu patří kobercové čtverce ze smyčkových polyamidových vláken v cenách kolem tisíce korun za metr čtvereční. Svoji odolností, tepelně- i zvukověizolačními vlastnostmi, schopností vázat prachové částice do chvíle, než jsou vysáty, designem, rychlou pokládkou a jistě i cenou jsou určeny především do komerčních prostor. 

Kdo si hodlá zařídit nebo zútulnit malou pracovnu v bytě, nejspíš bude pátrat v nabídce levnějších bytových koberců, ať už půjde o kusový koberec z přírodního materiálu, nebo třeba polyamidový v metráži. Kobercové čtverce z moderních materiálů lze pořídit i za ceny kolem 400 korun.  

Autor Jan Tomášek.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: třipluspět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS