Provoňte si byt. Pomohou vám pomeranče i káva
20. 10. 2017

Provoňte si byt. Pomohou vám pomeranče i káva

Jak zajistit, aby vás domov vždy vítal svěží, skutečně přírodní vůní? To je jednoduché – dvakrát týdně vykupte květinářství. Anebo, patříte-li k většině populace, která si tohle nemůže dovolit, zkuste následující rady…

Citrusové plody jsou skvělým pomocníkem v boji se zatuchlým bytem. Pokud doma nechcete různé odpařovače vůní na chemické bázi, zkuste si oblíbené vůně „namíchat“ sami. Není to nic těžkého. Domácí vůně se vyplatí hlavně ve starších bytech. Možná to znáte – odjedete na dovolenou nebo třeba jen na víkend, a po návratu vás již ve dveřích vítá nepříjemný odér podobný zatuchlině. Řešením je například obyčejný pomeranč. Stačí na topení položit několik kousků pomerančové kůry a návrat domů bude určitě mnohem příjemnější. A pokud vám zrovna pomeranč dvakrát nesedí? Stejně funguje i grep, mandarinka nebo citron.

Káva, pomeranč (klidně krájený na plátky a usušený) a skořice - skvělá vonná kombinace.

Máte rádi vůni kávy? Pak vám pomůže i ona. Máte-li doma zrnkovou, jednoduše nasypte zrna na talířek. Jsou skvělým pomocníkem při odstranění pachů. A že máte jen mletou kávu? Nevadí. Zavažte ji do hedvábného nebo bavlněného pytlíčku a nechte ležet třeba na misce na konferenčním stolku. 

K oblíbeným vůním patří levandule a růže.

Sušené bylinky? Samotné nic moc…

Alfou i omegou provoněného bytu jsou bylinky, samozřejmě ty sušené. Pokud se mají osvědčit, je důležité dodržet správný postup sušení. Hlavním pravidlem je nespěchat. Jinak rostlina ztratí svou barvu a při dotyku se příliš rychle rozpadá. Bylinky si samozřejmě můžete už nasušené koupit. Pokud jste si je nasypali na misku a čekáte, že se bytem rozhostí krásná, dlouhotrvající vůně, ve většině případů efekt nebude takový, jak si myslíte. Proto je dobré z bylinek vyrobit vlastní éterický olej. Je to jednoduché. Éterické oleje se často vyrábějí za pomoci destilačních přístrojů, nám ale stačí i levnější varianta.

 Bylinky do oleje vybírejte dle svého vkusu.

Vyrobte si vlastní éterický olej

Zvolte si kvalitní olej a najděte tmavou, ideálně skleněnou nádobu. Bylinky do ní vložte a zalijte je olejem. Nechte louhovat alespoň pár dní. Olej pak můžete kapat do aromalampičky, nebo ho prostě nakapat do misky s vodou a tu postavit na topení. Přijde vám i tenhle postup zdlouhavý? Pak ještě jednodušeji: Do oné mističky s vodou nekapejte domácí éterické oleje, ale obyčejnou šťávu z citronu.

Hřebíček působí antisepticky a příjemně voní. Udělejte z něj vývar a ten nechte i s hřebíčkem třeba na topení. I tenhle jednoduchý recept umí provonět byt. Vzpomeňte si na něj i za pár měsíců, na jaře, jde totiž i o dobrý přírodní odpuzovač obtížného hmyzu.

Pot pourri má nespočet podob a kombinací. Kterou zvolíte vy? 

Znáte pot-pourri?

Pot-pourri je směs sušených vonných bylin, dřeva a dalších příměsí, obvykle zpravidla okořeněná o několik kapek vonného oleje či jiné esence. Směs se sype na misky a kromě estetického dojmu i krásně voní. Vyrobit si ji můžete i vy. Které bylinky v ní platí za favority? Na prvním místě se drží levandule, ke které se hodí například jasmín, hvězdička badyánu a celá skořice

Svízel vonný, překvapivý pomocník v boji s pachy.

Přidávají se také exotičtější citrovníkové listy. Směs poté zakápněte levandulovým éterickým olejem. Vhod někdy přijde i kokos a mnoha lidem voní máta. S tou ale opatrně, je velmi aromatická a měla by se proto používat v menším množství. Kvůli své vonné specifičnosti se také nesnese se všemi přísadami. Doporučuje se kombinace třeba s poměrně hojně rozšířeným svízelem vonným (Galium odoratum), známým mezi zahrádkáři pod starším názvem mařinka vonná.

Autor Adriana Vojtíšková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestplusdevět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

éterický?

(Marie), 20. 10. 2017, 10:09

Éterický olej nelze připravit tak, že vyluhujete bylinky v oleji. To je pak rostlinný olej bylinkový. Éterický olej = těkavý olej = silice. A ani při přípravě bylinkového oleje nestačí prostě hodit nějakou bylinku do oleje na pár dní, vonět vůnec nebude a z aromalampy neucítíte nic. Někdy to vyzkoušejte :-)

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2018. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2018 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS