Retro mycí stůl aneb starý nábytek v nových časech
14. 3. 2017

Retro mycí stůl aneb starý nábytek v nových časech

Starý nábytek zdaleka nemusí skončit jako pouhá dekorace. Naopak. Představíme vám proměnu mycího stolu z dob našich prababiček na elegantní, ale zároveň i velmi praktickou součást moderní chalupářské kuchyně.

Základní pravidla pro kutilské opravy starého nábytku jsme představili v článku Renovace chalupářského nábytku - rady a triky pro začátečníky. Skončili jsme ve fázi, kdy byl z nábytku odstraněný starý nátěr. Je na čase zvolit finální podobu a doladit detaily.

Skříň může po renovaci ještě skvěle posloužit.

Ideální barva? Bílá. Zkusit můžete i světle zelenou

Barvy zbavený a vysušený nábytek musíme před finálním nátěrem pečlivě přebrousit. Na malé plochy si vystačíme se smirkovým papírem, při broušení větších se neobejdeme bez elektrické brusky. Pak už přichází na řadu finální barevný nátěr. Při jeho výběru doporučujeme držet se spíše ducha starých časů a použít nejběžnější barvu – bílou. Oblíbená bývala, a stále je, světle zelenkavá. Pokud se rozhodnete experimentovat a třeba starý sekretář po babičce natřít načerveno, výsledkem může být povedený designový kousek. Záleží však nejen na vaší odvaze, ale také šikovnosti a vkusu.

Kredenc po renovaci vévodí chalupářské kuchyni.

I kování si zaslouží důkladnou očistu

Nedílnou součástí starého nábytku bývá kování. Na jeho pečlivé očištění od rzi, špíny či barvy také nezapomeňte. Dobře vám k tomuto účelu poslouží oscilační bruska s výměnnými nástavci, a to od ocelových až po filcové a hadrové leštící kotoučky. Chybějící panty, úchytky, zámkové štítky apod. můžete demontovat ze starých kousků, s jejichž opravou již nepočítáte.-V případě nouze je můžete nahradit kováním novým - trh nabízí nepřeberné množství variant.

Často nemusí jít jen o starý nábytek, ale s takovým kouskem může být spojený i kus historie rodiny.

Má to vůbec cenu?

Při renovaci starého nábytku nemusíte mít obavy, že vyrobíte jen nefunkční stafáž do interiéru. Naši předkové vyráběli nábytek mnohem bytelnější, než na jaký jsme dnes zvyklí. Proto i přes všemožné poškození vlivem jeho stáří nám většinou může dobře sloužit, byť třeba po drobných modernizačních úpravách.

A tady je výsledek - elegantní proměna starého "myčáku".

Stylová kuchyňská linka ze starého „myčáku“

Příkladem zajímavé renovace mohou být staré mycí stoly. Na první pohled obyčejný stůl s velkým šuplíkem pod pracovní deskou v sobě po otevření skrývá jeden nebo dva lavory - pozinkované škopky. Mnozí je ještě určitě pamatujete od svých babiček či prababiček, kdy se po obědě špinavé nádobí naskládalo dovnitř, šuplík se zavřel a bylo během chvilky uklizeno.

Umývat mohla hospodyňka začít až později bez toho, že by se na kredenci nebo kolem sporáku kupily špinavé hrnce a talíře. Dnes, kdy je vodovod i kuchyňská linka s dřezem v každé chalupě takřka samozřejmostí, se může zdát, že starým „myčákům“, do kterých se musela voda nanosit ze studny a ohřát na plotně, odzvonilo.

Dobře provedená renovace pomůže nábytku, byť v trochu pozměněné podobě, plnit jeho funkci.

Ale nemusí tomu tak být, po drobné úpravě si z nich můžete vyrobit třeba stylovou kuchyňskou linku, plnou moderních vymožeností. Stačí jen navštívit truhláře, a šuplata s lavory nechat vyměnit za šuplík s pojezdem a do původní nebo nové pracovní desky osadit dřez. Dalším úpravám se samozřejmě meze nekladou. Tak ať vám slouží!

Autor Ivana Ostřanská.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: devětplusčtyři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS