Spousta roztočů může spokojeně žít i ve zdánlivě dokonale uklizené místnosti, pokud si lebedí v koberci a podporuje je teplo a vyšší vzdušná vlhkost. Ovšem takový ráj, jaký jim poskytuje naše lůžko, nenajdou nikde jinde. Postel je proto prvním, na co bychom se měli zaměřit, pokud nám byla alergie na roztoče zjištěna. A mnohé zásady se vyplatí dodržovat i lidem, kteří alergií netrpí.

Roztočům stlaní svědčí

Pokud chceme poskytnout roztočům co nejlepší podmínky k životu a množení, vzorně postel usteleme, jakmile z ní vstaneme. Vlhko a teplo, kteří tito mikroskopičtí tvorové milují, zůstane uvnitř. Potravy mají také dost, živí se neviditelnými šupinkami, které se olupují z naší kůže. Pokud o soužití s roztoči nestojíme, necháme postel vždy řádně vyvětrat.

Praní, slunění, vysávání a mražení

Roztoči jsou poměrně odolní tvorové. Není vždy snadné je ani odstranit vysavačem, protože výrůstky na jejich tělech je mohou udržet v textiliích. Pokud s nimi spát nechceme, je nutné lůžkoviny jednou týdně vyprat. Roztoče zahubí teplota nad 60°C, potřebujeme proto peřiny a polštáře, které časté praní o této teplotě nezničí (některé lze prát jen při 40°C, jiným nevadí časté praní při 90°- bývají mnohdy označovány i jako vhodné pro alergiky). Při praní používáme jen minimum pracího prostředku a místo aviváže trošku octa a pár kapek eukalyptové silice, která má schopnost roztoče potírat. Lůžkoviny poté dokonale vysušíme.

Roztoče zahubí i několikahodinový pobyt na přímém slunci, nebo naopak mrazu, proto je slunění a větrání peřin také prospěšné. Ovšem jejich exkrementy a mrtvá těla odstraní pouze důkladné praní. I po vyprání peřin a polštářů nám však zbývá matrace, která je rovněž rájem roztočů. Můžeme ji vystavovat mrazu, slunci a poté ji vysávat kvalitním vysavačem (existují i vysavače s UV lampou zaměřené speciálně na roztoče). Ovšem jistější a jednodušší je obalit ji do protiroztočového povlaku - pak stačí vysávání.

Protiroztočové povlaky

Levnější syntetické i příjemnější, prodyšnější, avšak dražší bavlněné povlaky skutečně fungují, neboť jsou utkány tak hustě, že jimi roztoči neprolezou. Tyto textile nejsou levnou záležitostí a vybavení postele vyjde na pár tisícikorun. Ovšem vydrží dlouhá léta a alergikům umožní zase naplno odpočívat i žít. Pokud je budeme povlékat ještě běžným povlečením navrch, stačí je prát jednou či dvakrát ročně. Při výměně vrchního povlečení pouze vyprášíme a matraci vysajeme – na povrchu protiroztočového obalu zůstává prach, který by se jinak v matraci bez povšimnutí ztratil. Vyplatí se obal pořídit alespoň na matraci, kterou v pračce vyprat nelze. Obaly na peřiny a polštáře však ušetří práci, a nakonec i energii a vodu za časté praní.