Slupky z pomeranče nevyhazujte, využijte je na úklid i tvoření
2. 3. 2019

Slupky z pomeranče nevyhazujte, využijte je na úklid i tvoření

Ať už pomeranče konzumujete jen tak, vymačkáte z nich čerstvý džus nebo je přidáte do dezertu či k masu, najde se jen málokdo, komu by tohle skvělé ovoce nechutnalo. Vyhazovat nemusíte ani slupky. Jak šikovně a prakticky využít kůru z pomerančů?

Pochoutka plná vitamínů, která se hlavně v zimě těší velké oblibě. Kůru z bio pomerančů můžete využít při kuchyňském zpracování (sušená strouhaná či drcená kůra, kandovaná kůra). Upotřebit však můžete i kůru z ostatních pomerančů, popř. dalších citrusových plodů. Využijete ji nejen při úklidu, ale také jako skvělý osvěžovač vzduchu či odpuzovač hmyzu.

Osvěží a provoní

Loupání pomerančePomerančová kůra v sobě obsahuje četné vonné látky, které dokážou příjemně provonět okolní prostor a pohltit pachy. Dobře známým domácím trikem je použití sušené pomerančové kůry k provonění oblečení a prádla. Umístěte ji v plátěném pytlíku mezi oděv do skříně či prádelníku, sáčky uložte do zatuchlých koutů v chodbě, pověste třeba na okna a váš domov i oblečení budou krásně vonět. Kromě toho se s její pomocí dokážete zbavit nepříjemného zápachu z bot.

Čerstvou kůru z oloupaného pomeranče zabalte do kousku plátěné látky nebo pečícího papíru. Takto připravený balíček vložte do obuvi a nechte alespoň jeden den působit. Nelibému odéru linoucímu se z bot bude konec, pomeranče jim propůjčí svoji svěží vůni. Snadno si dokážete vyrobit i osvěžovač vzduchu v praktickém rozprašovači. Do hrnce dejte slupky z pomeranče, přidat můžete i citrónovou kůru a pár kousků celé skořice. Vše zalijte trochou vody a vařte asi deset minut. Pak slijte a naplňte roztokem nádobku s rozprašovačem.

Pomůže s úklidem, odpudí hmyz

Nejčastěji se pro úklid používá slupka z citrónu, jiný citrus poslouží také dobře. Čerstvě oloupanou pomerančovou slupkou vyčistěte vanu nebo umyvadlo podobně jako houbičkou. Hodí se i pro drhnutí smaltovaných hrnců nebo porcelánového nádobí.

Kůra z citrusů poslouží na výrobu univerzálního domácího čističe.Čerstvou kůru z citrusů použijte i na výrobu domácího univerzálního čističe. Slupky vložte do větší zavařovací sklenice, zalijte obyčejným nebo vinným octem. Nechte na chladném místě macerovat alespoň 2-3 týdny, občas protřepte. Nakonec hotový čistič přefiltrujte do nádobky s rozprašovačem a zřeďte trochou vody. Pro ještě lepší vůni přidejte několik kapek éterického oleje (vhodný je například rozmarýnový), ale není to nutné. Takto připravený čistič se hodí téměř na vše, skvěle s ním uklidíte koupelnu, kuchyň, skvrny na podlaze i šmouhy na zrcadlech.

Pomerančová kůra krásně voníMravence, mouchy i komáry odradíte pomocí přírodních odpuzovačů hmyzu. Malé hromádky z čerstvě nastrouhané pomerančové kůry vám zajistí klidný spánek bez dotěrných komárů. Rozmístěte je v bytě, třeba na parapety oken kudy se hmyz dostává dovnitř. Jestli vás doma otravují mravenci, postříkejte jejich cestičky a přístupová místa směsí připravenou z čerstvé kůry a vody. Slupku z jednoho pomeranče zalijte hrnkem vody a vše pečlivě rozmixujte. Aromatickou směs pak aplikujte na místa, kudy mravenci nejčastěji chodí a určitě se těchto nepříjemných společníků zbavíte.

Voňavé i dekorativní

Zbytky pomerančové kůry využijte i ke kreativní činnosti, je skvělým přírodním materiálem k tvoření dekorací nejen o Vánocích. Vyrobte si voňavé potpourri, krásně naaranžované v misce potěší nejen nos, ale i oči.Potpourri z pomeranče Z čerstvé kůry různých citrusů vykrojte pomocí vykrajovátek nejrůznější tvary. Usušte na topení, v sušičce na ovoce nebo v troubě při nízké teplotě (při teplotě 50 °C sušte asi třicet minut). Nasušenou směs dejte do uzavíratelné nádoby, přidejte celé koření (badyán, skořice, hřebíček), sušené květy a několik kapek vonného oleje, například s vůní mandarinky. Směs uzavřete a nechte asi měsíc ležet. Pak voňavé potpourri naaranžujte na skleněnou nebo porcelánovou misku a nechte jí provonět váš byt. Až budete mít pocit, že vůně mizí, přidejte znovu olej a nechte směs opět několik týdnů uzavřenou. Zkusíte i další tipy na voňavé dekorace?

Dekorace z pomerančové kůry

Autor Veronika Zámečníková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: třiplusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS