Sušička prádla: Vynikající pomocník nebo zbytečná věc?
12. 9. 2018

Sušička prádla: Vynikající pomocník nebo zbytečná věc?

Prádlo sušené na slunci má nepopiratelně své kouzlo. Teplých dnů ale ubývá, nastupují dlouhé měsíce vlhka a zimy a prádlo se stěhuje dovnitř. Proč si neusnadnit údržbu prádla pomocí sušičky? Jaké jsou výhody a nevýhody tohoto přístroje a vyplatí se vůbec?

Praní je v domácnosti jedním z největších úkolůPokud vlastníte zahradu nebo prostorný balkón, tak jistě prádlo sušíte venku. Majitelé menších bytů se však potýkají s prádlem zavěšeným nad vanou nebo rozkládají sušáky zabírající spoustu místa. Je na místě si v takovém případě pořídit sušičku? A pokud se pro ni rozhodnete, víte, jaké parametry studovat při výběru vhodného přístroje?

Sušička ušetří práci i čas

Prádlo na sušákuVelkou a nepopiratelnou výhodou sušičky prádla v domácnosti je úspora, a to hlavně času a práce. Zejména rodiny s větším počtem členů to ocení. Hromady prádla, které je potřeba nejdříve vyprat, pak někam pověsit a následně vyžehlit se nad vámi přestanou tyčit jako lavina. S pomocí sušičky vyřešíte problém rozvěšeného prádla, které potřebuje několik hodin na uschnutí a zabírá místo pro další.

Obrovskou výhodou pak je, že většinou se prádlo ze sušičky nemusí žehlit, takže ušetříte další hodiny vyčerpávající práce. Sušička prádlo načechrá, tkaninu změkčí a vypíná se, když je vlhkost oděvů optimální. Běžné oblečení tedy vůbec žehlit nemusíte, žehličku vezmete do ruky jen na doladění náročnějších kousků. Kromě toho sušička během cyklu odstraní z prádla žmolky a zvířecí chlupy, které jinak na oděvu zůstávají a hyzdí ho, případně je pracně odstraňujete pomocí válečků. Sušička prádlo také zjemní, bude měkké, nadýchané a voňavé, takže při praní stačí přidat minimum aviváže nebo ji nepoužívat vůbec.

Kondenzační nebo ventilační?

Prádlo je měkké a voňavéProces sušení trvá v sušičce průměrně dvě hodiny. Mokré prádlo rotuje v bubnu sušičky a je k němu vháněn ohřátý vzduch. Ten vysušuje vlhkost z prádla, horká pára zároveň narovnává vlákna, která jsou po ždímání v pračce pomačkaná. Na konci programu se horký vzduch nahradí studeným, aby se prádlo znovu nepomačkalo. Čidla kontrolují vlhkost prádla a program se zastaví v pravý okamžik. Prádlo tak není přeschlé ani příliš vlhké. 

Podle způsobu, jakým se odvádí horký vzduch z přístroje, rozlišujeme sušičky kondenzační a ventilační.

  • Ventilační sušičky mají tento problém vyřešen pomocí větrací trubice, která horký vzduch odvádí do vnějšího prostředí. Hodí se tedy do obytných prostor s prádelnou nebo tam, kde je možnost vyvést ventilační trubici ven z domu. Tyto sušičky jsou provozně úspornější, nehodí se však tam, kde jsou malé prostory s omezenou možností odvětrání.
  • V kondenzačních sušičkách se horká pára, která vzniká při sušení přeměňuje na vodu. Ta se buď ukládá do zásobníku, odkud je nutné ji pravidelně vylévat, nebo lze vodu odvádět přímo do odpadu. Pokud perete a sušíte častěji, vyplatí se kondenzační sušička s tepelným čerpadlem, která využívá zbytkové tepla k dalšímu sušení. Ve srovnání s obyčejnou kondenzační sušičkou uspoříte až 50 % energie.

Výběr z mnoha funkcí

Výběr teploty je užitečná funkceModerní sušičky na prádlo mají řadu dalších funkcí, záleží jen na vás, jestli preferujte jednoduchý spotřebič, který odvede svou práci, nebo dáváte přednost modelům s mnoha přidanými funkcemi. V nabídce jsou přístroje s časovačem, volbou teploty sušení, speciálními program na žehlení nebo tzv. refresh programy (lehce načichlé nebo propocené oblečení vložíte do sušičky a za pár minut je díky páře čisté a voňavé). Od kvality zpracování a rozmanitosti funkcí se samozřejmě odvíjí i cena. Sušička se dá pořídit do deseti tisíc korun, náročný spotřebitel si může koupit model i několikanásobně dražší.

Při výběru přístroje často rozhodují jeho rozměry, zvlášť ve stísněných domácnostech. Nabízí se možnost koupě kombinovaného spotřebiče, jehož výhodou je nesporně úspora místa. Celková spotřeba vody nutná pro vyprání a vysušení dávky prádla se však zvýší. Častým řešením je umístění sušičky na pračku, nároky na prostor se tím minimalizují. Kritériem při výběru je samozřejmě energetická spotřeba, kterou určuje energetický štítek. Náklady na jedno sušení se pohybují kolem 7 korun, záleží však na mnoha faktorech. Cena se odvíjí nejen od kvality přístroje a jeho energetické úspornosti, závisí také na zvoleném programu,  i na kvalitě ždímání v pračce. Stará pračka, která prádlo nedostatečně vyždímá, samozřejmě náklady na provoz sušičky zvyšuje.

Cedulky neignorujte

Sebelepší sušička, ve které zvolíte špatný program, může prádlo nenávratně poškodit. Podobně jako při praní, i při sušení prádla respektujte doporučení, která uvádějí výrobci oděvů na visačkách.

  • Symboly pro údržbu prádla bychom měli respektovatPřeškrtnutý symbol čtverce s vepsaným kruhem znamená, že oděv nelze sušit v sušičce. Snadno by se vám mohlo stát, že se při vyšší teplotách oblečení srazí. To hrozí zejména u kousků z vlny nebo hedvábí, náchylné na teplotu jsou také nažehlovací obrázky, nášivky, plastové zipy a krajky.
  • Doporučená teplota sušení: někdy se v piktogramu nachází jedna nebo dvě tečky. Jedna znamená, že prádlo lze sušit, ale při nižších teplotách, dvě umožňují zvolit program s vyšší teplotou.

Před vložením prádla do sušičky platí to samé jako při praní – všechny zipy, knoflíky tkanice a šňůrky zajistěte a zapněte. Pro správnou funkci přístroje je také nutné sušičku pravidelně udržovat, čistit filtry a vylévat kondenzační nádobku.

Autor Veronika Zámečníková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: pětmínustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

zápach ze susicky

(VWPsQNuCWmxkQNs6JyvjFo), 14. 9. 2018, 23:02

Dobrý den, budu moc vděčná když mi poradite, po vysušení prádla v sušičce jsem zavřela dvířka, jenže jsem je nechala až do druhého dne, sušička mi zapáchá nevím jak se toho zbavit. Budu strašně ráda, když mi poradíte nějaký tip. Děkuji moc nashledanou

Bez ekonomického vyjádření

(Fanda ), 12. 9. 2018, 17:16

Článek bohužel neobsahuje žádný přehledný rozbor ekonomiky, jaká je běžná spotřeba elektřiny v kWh, jaký je potřeba příkon a jistič 10,16 -a více Ampér, atd..., takže toho moc neříká.....

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS