Světlo svíček má, kromě svého půvabu a přitažlivosti, ještě jednu velkou výhodu. Jeho barva zapadajícího slunce na rozdíl od bílého a modrého světla, zářícího z displejů i mnohých lamp, nebrzdí tvorbu hormonu melatoninu, který je nezbytný ke snadnému usínání a kvalitnímu spánku.

Svíčky z organických materiálů

Sladkou vůní vynikají svíčky ze včelího vosku, které si lze z předem vylisovaných plátů snadno vyrobit. Tento výjimečný materiál měli v oblibě již Egypťané kolem roku 3000 před naším letopočtem. Naši předci využívali také nejrůznější živočišné tuky, které dobře hoří – rybí, ovčí, hovězí či jačí lůj. Na rozdíl od včelího vosku však lojovice při hoření zrovna dvakrát nevoní.

Začátkem devatenáctého století se začal z rostlinných olejů nebo živočišných tuků vyrábět stearin, který slouží mimo jiné k výrobě svíček. Pokud dáváme přednost svíčkám rostlinného původu a záleží nám na dopadu na životní prostředí, je třeba všímat si, z čeho byl stearin vyroben. Často je to dnes již neblaze proslulý palmový olej produkovaný na plantážích, kvůli kterým byly vymýceny rozlehlá území deštného pralesa.

Kdo si přeje svíčky dobrého původu, kromě těch ze včelího vosku může vybírat i svíčky vyrobené z rostlinných olejů a živočišných tuků evropského původu s náležitou certifikací.

Svíčky z uhlí a ropy

Zásadní přelom ve výrobě svíček znamenal parafín. Nejprve byl získáván z dehtu, dřevěného či hnědouhelného, později především z ropy. Levné parafínové svíčky jsou dnes převládají nad těmi rostlinného původu. Nevýhodou je, že se jedná o neobnovitelný zdroj. Ovšem vzhledem k malému podílu na celkové spotřebě ropy je v současnosti patrně lepší volbou než kupříkladu palmový olej.

Recyklované voskovice

Zbytky svíček, které již nehoří, můžeme rozpustit v hrnci a vyrobit z nich svíčky nové. Nejdříve si však připravíme knoty: Šňůru na knoty ponoříme na 12 hodin do roztoku, ve kterém rozmícháme 200 ml vody, lžičku soli a 2 lžičky boraxu.

Roztavenou voskovou hmotu, do níž můžeme přidat i rostlinné silice nebo nadrcené sušené bylinky, nalejeme do připravených formiček, ponoříme do ní knoty a necháme vychladnout. Pokud s přejeme klasický tvar vyšších válcovitých svíček s knotem uprostřed, do středu odlévací formy nejprve postavíme brčko na pití. Jakmile vosk ztuhne, brčko vytáhneme a do otvoru vložíme knot. Pak ho ustřihneme 1 cm nad svíčkou. Vzniklý otvor se při postupném hoření zaplní.