Tapety se na rozdíl od minulých dob ovšem používají mnohem střídměji – obvykle pouze na jednu stěnu. Zato jejich vzory hýří nespoutanou fantazií barev a námětů. Použít je můžeme také v místnosti, na kterou se často zapomíná — v dětském pokoji.

Podle designérky Zuzany Schubertové ze studia Epes Rádes se přitom nemusíme bát ani barev, které na první pohled nejsou určené pro děti: Skvěle vypadá například hnědá, béžová či šedá barva, kterou můžeme zkombinovat s dětskými a veselými motivy. Pokojíček pak vypadá velmi moderně a nadčasově a hned tak se neomrzí.

Velmi hezky vypadá, pokud se nám podaří zkombinovat oblíbenou barvu či vzor našich potomků u doplňků: Výrazné květinové vzory, proužky či puntíky se mohou objevit třeba na povlečení, polštářcích či koberečcích. Pokud se dítěti časem omrzí, lze je snadno vyměnit.

Malba, nebo tapeta?

Na trhu dnes najdeme nepřebernou škálu barev pro klasickou výmalbu, kterou většina profesionálních designérů ovšem výše zmíněným způsobem ještě kombinuje s tapetami. Také u tapet existuje široká nabídka barev, vzorů a materiálů, z nichž si vybere určitě každý.

Rodiče malých dětí, které rády malují po zdech, určitě potěší tapeta skandinávské firmy Flügger z kolekce Happy Nature. Jsou na ní totiž rostlinné motivy ve formě omalovánek, a to buď zcela nevybarvených, nebo v několika barevných provedeních. Až se dítko dostatečně vyřádí, lze tapetu snadno přelepit jinou.

Přírodní motivy vůbec patří v poslední době k nejoblíbenějším vzorům na tapetách, které často připomínají procházku romantickou zahradou:

  • jemné klematisy a větvičky,
  • křehké růže,
  • něžné letní levandule,
  • uschlé listy,
  • kvetoucí kytice, hejna ptáčků.

Objevuje se i mnoho metalických efektů, jež si pohrávají se světlem, a vzory jsou plné jemných kontrastů mezi matným pozadím a lesklými detaily.

Jak správně tapetovat?

Prvním krokem k dobrému výsledku je výběr tapet, na kterých bychom neměli šetřit. Vybírat bychom měli kvalitní pevné tapety, které se netrhají a práce s nimi je podstatně snadnější.

Vzory a barvy závisejí na naší představě, ve specializovaných obchodech nám obvykle zdarma poradí s výběrem barev či druhů tapet a jejich množství a také s vhodným lepidlem a dalšími pomůckami, které jsou k tapetování potřebné.

Při výběru tapety je nutné brát v úvahu podmínky, v nichž bude používána — například zvolit omyvatelnou tapetu, pokud bude vystavena nečistotám a mastnotě.

  • Je také dobré vědět, že z každé role o délce 10,05 m a šířce 0,53 m získáme 3—4 pásy tapety (u velkého vzoru je větší prostřih). Pokud změříme výšku stěn a vypočítáme, kolik potřebujeme pásů o šířce 0,53 m, vyjde nám, kolik musíme koupit rolí tapety.

Před samotným tapetováním je nutné očistit, zatmelit a v případě hrubších stěn i vystěrkovat stěnu.

Také je potřeba odstranit kryty zásuvek a vypínačů.

  • Novinkou je, že lepidlo je možné nanášet přímo na stěnu, ideálně válečkem. Jen v těžko dostupných místech je nutné použít štětec.

Předem odměřený pás nalepujeme odshora s malým přesahem. První pás musí být nalepen dokonale svisle, proto je nutné použít olovnici nebo vodováhu. Další pásy napojujeme vždy podle vzoru.

Jakmile je tapeta nalepena, vyhladíme ji tapetovacím kartáčem nebo hladítkem. Přebytek lepidla a vzduchové bubliny musí být dokonale vytlačeny.

Tapetu u stropu a u podlahy seřízneme ostrým nožem a širokou špachtlí. Nakonec už jen zbývá vyříznout otvory na zásuvky a vypínače a připevnit jejich kryty.

Foto Flügger a Shutterstock