Nejnovější trendy v bydlení slouží hlavně jako zdroj nápadů při plánování a zařizování interiéru. Nejdůležitější faktorem zůstává, abyste se ve vlastním bydlení cítili opravdu dobře. Z novinek a módních směrů pro bydlení se dá čerpat při větších rekonstrukcích i při drobných úpravách interiéru. Čím se letos inspirovat?

Barvou roku je korálová

Společnost Pantone každý rok vyhlašuje barvu roku, která má symbolicky vyjadřovat náladu a dění v oblasti kultury, módy i designu. Z této barvy vycházejí návrháři módy i interiérů, ovlivňuje vzhled bytového zařízení, zasahuje do průmyslového designu, obalů spotřebního zboží i grafického designu. V loňském roce byla barvou roku tajemná Ultra Violet, letos bude návrháře inspirovat jasná a pozitivní korálová barva, kterou společnost Pantone nazvala Living Coral 16-1546. Zářivý a přitom jemný odstín barvy evokuje červánky či podmořský svět, uklidňuje a povzbuzuje a přitom připomíná podmanivou i prchavou krásu přírody. Korálová barva se bude objevovat nejen na malbě a tapetách, ale i na nábytku, bytovém textilu, svítidlech i drobných doplňcích do bytu.

Rozčlenit prostor barvou nebo nasvícením

Velký obytný prostor, ve kterém bývají často spojené kuchyně, jídelna i obývací místnost, je dlouhodobým a oblíbeným trendem. Spojování do jedné velké místnosti je praktické i pohodlné, větší důraz se však bude klást na rozlišení jednotlivých prostor, aby celá místnost nebyla příliš unifikovaná.

Variant takového řešení přitom existuje celá řada, v současnosti se hojně používají například kuchyňské ostrůvky. Velkou roli mohou hrát i barvy, které pomohou s celkovým barevným odlišení dané zóny, ať už použitými doplňky, barvou zdí či volenými materiály. Opticky rozdělit prostor pomůže také jiný styl nasvícení nebo umístění svítidel do jiné výškové úrovně oproti zbytku místnosti. Jasného vyčlenění jednotlivých sektorů se dá docílit i jinak, takovým řešením může být například vyvýšení jídelního stolu nad zbylé prostory, díky kterému budou jednotlivé zóny opticky odlišné, celý prostor však bude nadále působit celistvým dojmem.

Do kuchyně tmavší barvy i zlato

Bílá barva v kuchyni je na ústupu již několik let. Do ohniska zájmu se dostávají tmavší odstíny, Propůjčují kuchyni elegantní vzhled, který na první pohled zaujme. Hodí se však pouze do větších prostorných místností, tmavé barvy opticky zmenšují prostor a vyžadují dostatečné osvětlení.

Pokud si černou kuchyňskou linku vzhledem k velikosti bytu nemůžete dovolit, barevně se inspirujte v šedé nebo šedomodré, módní jsou také modré, zelené, tyrkysové nebo šedorůžové tóny. S trendem tmavých kuchyní se do popředí dostávají také matné materiály, které k nim dobře kontrastují. Matný povrch se hodí hlavně k přírodním materiálům, jako jsou dřevo nebo mramor, návrat hlásí i leštěný beton či kámen. Objevují se též doplňky ve zlaté barvě, nerezové baterie a dřezy jsou nahrazovány mosaznými nebo měděnými. Dalším požadavkem moderní kuchyně je dostatek prostoru i světla. Ve větších kuchyních, kde není problém s úložným prostorem, proto mizí horní skříňky a místo nich se budují okna. Pokud se horních skříněk nechcete vzdát, zvažte místo nich umístění otevřených dřevěných polic nebo kovových konstrukcí v tmavé barvě.

Svícení i zastínění

Bytová svítidla budou orientována na industriální styl, což bude znamenat svítidla vyrobená z železa či hliníku či svítidla ve tvaru žárovek po různu zavěšená ze stropu. Neobvyklou novinkou tohoto roku pak budou LED svítidla integrovaná do jiných spotřebičů, objeví se například ve stropní ventilátorech. Uplatní se také varianty nepřímého osvětlení, světlo zajistí třeba zrcadlo či světelný panel mířících primárně na strop.

Naopak v letních měsících je příliš světla a tepla na obtíž. V boji proti nadměrnému horku se ke slovu dostávají hlavně venkovní žaluzie, které patří z hlediska zastínění mezi nejúčinnější. Velká poptávka se předpokládá i proto, že je na ně v současné době možné získat dotaci z programu Nová zelená úsporám. „Dotační program by měl uživatelům pomoci, aby nevyhledávali sice levnější, ale zato málo účinná řešení odstínění. Popularita venkovních žaluzií proto bude výrazně stoupat, a to zřejmě až do roku 2021, kdy možnost získání dotace skončí,“ uvádí Jan Malysz, obchodní ředitel společnosti Lomax, která se zabývá produkcí stínící techniky a garážových vrat.

Moderní technologie hrají prim

Další vývoj se předpokládá i u moderních technologií spojených s bydlením, konkrétně u systému takzvané inteligentní domácnosti.

V současnosti jeho uživatelé nejčastěji využívají prvky ovládající zabezpečení, stínící techniku či vytápění. „Trendem je jednoznačně sjednocování více aplikací do jedné a ovládání všech různých zařízení jako například světel. Cílem je existence pouze jedné aplikace, díky které bude možné ovládat všechna zařízení v domácnosti včetně spotřebičů,“ uvedl Jan Königsmark ze společnosti Somfy, která působí v odvětví chytrých domácností. Dalším krokem je ovládání domácnosti hlasem. To je na českém trhu zatím spíše novinkou, tento systém však nalézá další spokojené uživatele.