Útulnost i „hřejivost“ jsou dost ošemetné pojmy. Najdete interiéry, nad kterými se drtivá většina z nás shodne, že nesplňují ani jedno kritérium. A to i přes to, že jde o luxusní provedení. Prim v nich obvykle hrají materiály jako beton, kovy a sklo. Barevnost postrádá jásavější barvy a kloní se k bílé, šedé, černé a modré či studeným odstínům. Jak je to však s opakem, bytem, který působí jako pohlazení? Zde se již hodnocení značně rozchází. Každý má jiný vkus, a co je pro jednoho rájem útulnosti a bezpečí, pro druhého bude svatyní kýče. Existují tedy nějaké univerzální rady, jak docílit pěkného interiéru, ve kterém se i v depresemi zavánějícím lezavém počasí budeme cítit skvěle?

Strop? Bílou klasikou nic nezkazíte

Začněme u stěn a stropů. Platí, že strop zůstává v ideálním případě bílý, či alespoň hodně světlý, aby mohl v místnosti odrážet světlo a opticky na nás případně kvůli špatně zvolené barvě celý interiér nepadal. U stěn již toto pravidlo platit nemusí, záleží na zbytku místnosti. Příliš mnoho bílé naopak evokuje nemocniční prostředí a to rozhodně hřejivě nepůsobí. Odstíny stěn volíme pastelové, uklidňující, a pokud je chceme sladit s nábytkem či doplňky, u větších kusů se vyhýbáme kontrastům. Uklidňujícím a teplým dojmem působí spíše kombinace, které k sobě mají blízko – třeba tmavě hnědá s olivovou. Ve hře barev nesmíme zapomínat ani na působení světla, v zimních měsících hlavně toho umělého. Krásný dojem vyvolává nepřímé osvětlení. Skrýt jej můžete třeba do podhledů, či využít nábytek. A samozřejmě, k dispozici musí být i to „ostré“ světlo, a to pro všechny praktické záležitosti.

Dřevo hraje prim. Klidně i to "falešné"

Pokud jde o materiály, hřejivě a na lidskou psychiku blahodárně působí hlavně ty přirozené, přírodní. V první řadě dřevo. A nemusí jít jen o předražené parkety, lze se spokojit i s umně provedenou imitací. Všeobecně útulněji a tepleji působí tmavé dřevěné podlahy, ale pokud není v místnosti dost světla, efekt se vytratí. V takovém případě je lepší sáhnout po odstínech v duchu dubu. Rada se dřevem se dá aplikovat i na nábytek. Hezky působí několik sladěných solitérních kousků. Pokud je doplníte vhodným kobercem v teplých barvách, máte vyhráno. Méně je někdy více, a pro řadu místností je vhodnější – a i levnější – menší kusový koberec, do kterého při sezení na gauči či v křesle zanoříte chodidla.

Jak nehromadit nesmysly?

Útulnost dotvářejí různé doplňky. S nimi ale raději opatrně, lehce se sklouzává ke kýči nebo syndromu trpaslíků, tedy zahlcení bytu věcmi, které jsou úplně k ničemu. Doplněk by měl mít i praktické využití. Masivní rámy obrazů, výrazná lampa, nebo třeba rozměrné mísy, které případně použijete při slavnostní návštěvě. Vždy by mělo jít o věci, ke kterým budete mít vztah a navážete na ně hezké vzpomínky. Takových věcí by ale nemělo být mnoho. Tříštily by pozornost a smysl by se vytratil…