Útulný a hřejivý. Jak takový interiér vybudovat?
3. 11. 2017

Útulný a hřejivý. Jak takový interiér vybudovat?

Pragmatik vám řekne, že hřejivého interiéru dosáhnete jednoduše zavedením podlahového nebo stropního vytápění. Nás ale bude více zajímat psychologické působení, než technické řešení. Někdy si stačí třeba pohrát s barvami, a již se člověk cítí v místnosti lépe...

Útulnost i „hřejivost“ jsou dost ošemetné pojmy. Najdete interiéry, nad kterými se drtivá většina z nás shodne, že nesplňují ani jedno kritérium. A to i přes to, že jde o luxusní provedení. Prim v nich obvykle hrají materiály jako beton, kovy a sklo. Barevnost postrádá jásavější barvy a kloní se k bílé, šedé, černé a modré či studeným odstínům. Jak je to však s opakem, bytem, který působí jako pohlazení? Zde se již hodnocení značně rozchází. Každý má jiný vkus, a co je pro jednoho rájem útulnosti a bezpečí, pro druhého bude svatyní kýče. Existují tedy nějaké univerzální rady, jak docílit pěkného interiéru, ve kterém se i v depresemi zavánějícím lezavém počasí budeme cítit skvěle?Pěkný? Ano. Ale hřejivý? To sotva...

Strop? Bílou klasikou nic nezkazíte

Začněme u stěn a stropů. Platí, že strop zůstává v ideálním případě bílý, či alespoň hodně světlý, aby mohl v místnosti odrážet světlo a opticky na nás případně kvůli špatně zvolené barvě celý interiér nepadal. U stěn již toto pravidlo platit nemusí, záleží na zbytku místnosti. Příliš mnoho bílé naopak evokuje nemocniční prostředí a to rozhodně hřejivě nepůsobí. Odstíny stěn volíme pastelové, uklidňující, a pokud je chceme sladit s nábytkem či doplňky, u větších kusů se vyhýbáme kontrastům. Uklidňujícím a teplým dojmem působí spíše kombinace, které k sobě mají blízko – třeba tmavě hnědá s olivovou. Ve hře barev nesmíme zapomínat ani na působení světla, v zimních měsících hlavně toho umělého. Krásný dojem vyvolává nepřímé osvětlení. Skrýt jej můžete třeba do podhledů, či využít nábytek. A samozřejmě, k dispozici musí být i to „ostré“ světlo, a to pro všechny praktické záležitosti.Dřevo působí hřejivě a útulně samo o sobě.

Dřevo hraje prim. Klidně i to "falešné"

Pokud lze nějaký interiérový doplněk pokládat za symbol hřejivosti, pak huňatý koberec. Pokud jde o materiály, hřejivě a na lidskou psychiku blahodárně působí hlavně ty přirozené, přírodní. V první řadě dřevo. A nemusí jít jen o předražené parkety, lze se spokojit i s umně provedenou imitací. Všeobecně útulněji a tepleji působí tmavé dřevěné podlahy, ale pokud není v místnosti dost světla, efekt se vytratí. V takovém případě je lepší sáhnout po odstínech v duchu dubu. Rada se dřevem se dá aplikovat i na nábytek. Hezky působí několik sladěných solitérních kousků. Pokud je doplníte vhodným kobercem v teplých barvách, máte vyhráno. Méně je někdy více, a pro řadu místností je vhodnější – a i levnější – menší kusový koberec, do kterého při sezení na gauči či v křesle zanoříte chodidla.

Jak nehromadit nesmysly? 

Útulnost dotvářejí různé doplňky. S nimi ale raději opatrně, lehce se sklouzává ke kýči nebo syndromu trpaslíků, tedy zahlcení bytu věcmi, které jsou úplně k ničemu. Doplněk by měl mít i praktické využití. Masivní rámy obrazů, výrazná lampa, nebo třeba rozměrné mísy, které případně použijete při slavnostní návštěvě. Vždy by mělo jít o věci, ke kterým budete mít vztah a navážete na ně hezké vzpomínky. Takových věcí by ale nemělo být mnoho. Tříštily by pozornost a smysl by se vytratil…Útulnost lze navodit i staršími kousky, ke kterými máte osobní vztah. Musí však zapadat do celku.

Autor Adriana Vojtíšková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: čtyřimínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Nábytek v bytě

(peta), 9. 11. 2017, 17:58

Aby byl byt útulný, tak je potřeba vybrat si správný nábytek.

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS