V mini kuchyni je třeba využít každý centimetr
5. 10. 2018

V mini kuchyni je třeba využít každý centimetr

V malých bytech se setkáváme s nedostatkem prostoru zvláště, co se kuchyní týče. Proto je dobré o kuchyni rozhodnout zodpovědně a důkladně zvážit využití každého jejího centimetru. Vybírat budete s největší pravděpodobností mezi kuchyní na míru a typovou kuchyní. Obě volby mají svá pro a proti.

V dobře zařízené kuchyni jsou vaření, příprava pokrmů a další práce snadné. Aby bylo vaření i příjemné, o to se postará kvalitní výběr a dobrý vzhled kuchyňského nábytku a vybavení. Za nejvhodnější z hlediska využití malého prostoru je považováno řešení kuchyňské sestavy vyrobené na míru.

Výhody a nevýhody typových kuchyní

V kuchyních, kde je třeba maximálně šetřit místem, přijdou vhod typové kuchyně. Jestliže se vám podaří sehnat takovou, která odpovídá vašim požadavkům a také daným rozměrům kuchyňské plochy, pak máte vyhráno. Máte kuchyň ihned po složení k dispozici. Někdy je u těchto typů kuchyňských sestav problém s nepraktickou sestavou skříněk. Stane se, že je prostě neúčelná. Protože jsou sériově vyráběné kuchyňské linky zhotoveny v určitých velikostech, je třeba je přizpůsobit daným dispozicím místnosti. Co se ceny týče, někdy je příznivá, jindy naopak. Ne vždy je pak pořízení takové kuchyňské linky výhodnější než nákup linky z kuchyňského studia. 

Malá kuchyň vyžaduje dobré plánování.  

Kuchyně na míru nabídnou komfort

Hlavním důvodem, proč se vyplatí investice do kuchyně na míru, je použití kvalitnějších a pevnějších materiálů a kování, což ve výsledku prodlužuje životnost kuchyní na míru. V kuchyňském studiu vám rovněž vypracují 3 D návrh vaší vysněné kuchyně a také vám poradí s jejím uspořádáním a rozměry pracovních ploch a prostředí. Vybírat navíc můžete z různých druhů materiálu, z odlišných barev a designu a několika druhů kování. V ideálním případě si hned vyzkoušíte možnosti jejich kombinací.

Malá moderní kuchyň na míru je ideální.

Jakým směrem zaměřit pozornost

1. Jednoduché linie - dvířka v hladkých liniích se vyrábějí bez úchytů, kontejnery jsou široké, stejně jako výklopy. Samozavírací mechanismus skříněk také výrazně ulehčí práci v kuchyni.  

2. Světlé barvy vyniknou v malých prostorách více, a to jak u nábytku, tak u stěn. A nemusí se jednat jen o bílou barvu, která je neustále velmi oblíbená, stejně jako béžová nebo šedá, a to v různých odstínech, v matu i lesku.

I moderní mini kuchyň potřebuje dostatek úložných prostor.

3. Vestavné spotřebiče - ve srovnání s volně stojícími jsou sice vestavné spotřebiče dražší, ale pro malé až miniaturní kuchyně doslova nepostradatelné. Do pracovní plochy polic a skříněk se dají zabudovat s přesností na milimetr, což je velmi praktické a z hlediska místa úsporné. Navíc nevzniknou v kuchyni zbytečné spáry a škvíry, v nichž by se okolo spotřebičů usazovala špína a prach.

4. Otevřený prostor - malou kuchyň můžete propojit s obývacím pokojem, otevřený prostor bude působit vzdušněji. Sjednotíte-li nábytek v obou místnostech barevně i materiálově, opticky tento obytný prostor zvětšíte.

5. Shodná podlahová krytina - jednotná podlahová krytina má stejnou schopnost, a to opticky propojit a zvětšit daný prostor.

6. Úložné prostory - na úložné prostory v mini kuchyních obvykle nezbývá mnoho místa. Proto nevynechejte žádné vhodné místo. Pozornost soustřeďte na rohové skříňky, které často skrývají netušené možnosti. U horních skříněk je nejpraktičtější výklopný otevírací systém. Abyste využili opravdu každý centimetr, naplánujte horní skříňky až ke stropu.

Světlé barvy jsou pro kuchyně mini rozměrů ideální.

7. Tvar, rozměry a materiál dřezu - v malé kuchyni pravděpodobně nebudete mít možnost umístění dvojdřezu. Pečlivě však vybírejte nejen materiál, rozměry nebo tvar dřezu, ale zvažte také možnost pořízení takového dřezu, jenž je vybaven přídavnou deskou. Ta vám pomůže rozšířit pracovní plochu kuchyňské linky o drahocenné centimetry.

8. Výmalba stěn a stropů - víte, jak docílit prodloužení místnosti? Vymalujte dvě protilehlé stěny tmavší barvou. Jestliže chcete místnost spíše opticky zvýšit, vymalujte strop na bílo a pro stěny zvolte o pár odstínu tmavší barvu. A jak docílit otevření prostoru? Využijte na sousedících stěnách dvě odlišné barvy.

9. Vybavení jídelního koutu - v kuchyních miniaturních rozměrů jsou nejvhodnější výklopné stolky umístěné na zdi anebo barový pult, který navazuje na kuchyňskou linku. Dvě menší stoličky se k němu jistě vejdou.

Kuchyň na malé ploše může být velký problém.

Autor Zuzana Bohdalová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: třimínusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Interiér

(Hana), 16. 10. 2018, 14:09

Ahoj, tak to je super, že máte takhle možnost si něco zrekonstruovat něco staršího:) Já rekonstruovala dům po babičce. Jestli můžu něco doporučit tak mrkněte sem http://www.pwinterier.cz/ dělali nám interiér v bytě a nakonec i v domě a byli jsme naprosto nadšeni!

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2018. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2018 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS