Vůně lesa těší i léčí: smrk, jedle, borovice, cypřiš, cedr a jalovec
22. 12. 2018

Vůně lesa těší i léčí: smrk, jedle, borovice, cypřiš, cedr a jalovec

Řezaný vánoční stromek je v takové oblibě nejen pro svůj vhled, ale i vůni jehličí, která ke svátkům patří. Domů ji však můžeme pozvat i jinak. Vůně jehličí a dřeva osvěží nejen vzduch, ale i mysl a tělo.

Vůně jehličí je osvěžující, podmanivá, čistá. Přenese nás do zeleného ticha a klidu, i když zrovna nemáme možnost procházet se po lesních pěšinách. Řezaný stromek, a zvláště pak stromek v květináči, který nesmíme zbytečně vystavovat teplu, potěší spíš oči a voní je velmi jemně. Rozemnuté jehličí v misce na topení uvolní své aroma snáze. A nejrychleji pokoj provoníme pomocí silic, esenciálních olejů získaných právě z jehličí, případně dřeva a plodů jehličnanů. Je třeba si vybrat 100% přírodní oleje – nabízí je hned několik českých firem specializovaných na přírodní kosmetiku. Jejich vyšší cena odpovídá silné koncentraci, na provonění místnosti stačí několik kapek v aromalampě, difuzéru nebo mističce na topení. Vybrat si můžeme z mnoha druhů jehličnanů, porovnávat jejich vůně a zvolit si ty, které jsou nám nejpříjemnější.

Rostlinné silice představují koncentrovanou sílu a vůni jehličí

Jak voní a léčí smrk, borovice a jedle?

Smrk

Ze smrkového jehličí se parní destilací získává ta nejzelenější vůně lesa, jako si jen můžeme přát. Je svěží a plná aroma pryskyřic. Pomáhá při únavě, zánětech i bolestech, mírní stres, povzbuzuje obranyschopnost organismu. Pročišťuje dýchací systém a tiší kašel.

Jedle

Vůně jedle je oproti smrku sladší, plná a balzámová. Účinky jsou podobné – pomáhá při nachlazení i vyčerpání, podporuje krevní oběh, tiší bolesti a pročišťuje zahleněné dutiny.  

Borovice

Borovice jako by v sobě spojovala zelenou svěžest smrku a náznak sladkosti jedle. Vůně borového lesa z nás sejme zbytečné starosti, napomáhá soustředění a posiluje při únavě. Pomáhá při nachlazení, zahlenění i infekcích močových cest, usnadňuje a prohlubuje dýchání.

Cypřiš

Vůně cypřiše je dřevitější, kořeněnější nežli u předchozích druhů jehličnanů. Je oblíbená pro uklidnění, při meditaci, harmonizuje krevní oběh i menstruační cyklus, je prospěšná při revmatismu i zánětu močových cest.

Jalovčinky neslouží jen k ochucení ginu

Jalovec

Další vůně připomínající svěží ráno na lesní pasece plné bylin je hořkosladké aroma jalovcové silice, získávané z jeho plodů jalovčinek. Jalovec napomáhá optimismu a duševní pohodě, mírní únavu a bolesti. Mimořádně prospěšný je při infekcích močových cest, otocích, bolestech kloubů.

Cedr

Cedrová silice se nezískává z jehličí, ale z aromatického dřeva. Je sladká, kořenitá, dřevitá se svěžím nádechem kafru. Posiluje vůli a odolnost, povzbuzuje lymfatický i cévní systém, aby dobře pracovaly, díky čemuž je prospěšná i při otocích a celultidě. Pomáhá při nejrůznějších infekcích.  

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: sedmplusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

vonne oleje

(pavla), 30. 12. 2018, 12:39

dobry den, a nenapisete nam sem prosim jake znacky pouzivaji kvalitni oleje ktere provoni? nejake jsem zkousela a nicmoc :(

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS