Dveře se dělí do šesti bezpečnostních tříd, ale pro běžného uživatele vystačí první čtyři, pátá a šestá třída se týká bank a armády.

Abyste získali případný bonus u pojišťovny, ale také jistotu, že jste si pořídili certifikované bezpečnostní dveře, je nutné zvolit dveře ve třetí nebo čtvrté třídě.

Dveře ve třetí bezpečnostní třídě odolají zloději, který je vybaven šroubovákem a páčidlem, čtyřku nezvládne ani poberta se sekerou, pilou na železo, těžkým kladivem, nůžkami na plech nebo malou elektrickou vrtačkou.

Bezpečnostní dveře v obou těchto kategoriích mají

  • tuhou kovovou konstrukci,
  • oboustranné celoplošné pancéřování 1,5 až 2 mm silným plechem,
  • pevnou ocelovou kostru s vícestranným rozvorovým systémem.

Zamknout jednu stranu dveřního křídla nestačí

Zatímco běžné dveře (třeba v paneláku) se zamykají v jediném bodě, bezpečnostní bývají zajištěny v šesti, spíše však v deseti a více bodech nejméně na dvou, častěji na všech stranách zárubně. Obvykle k tomu slouží výsuvné, tzv. aktivní čepy.

Bezpečnostní dveřní komplet musí rovněž být certifikován na protipožární hodnotu EI, tedy na odolnost vůči v požáru po dobu 30 až 45 minut.

Velmi často se takové dveře vyrábějí na míru podle daných rozměrů, ale také podle požadavků na vzhled.

Vzhled

Odborníci doporučují, aby se zejména v bytových domech dveře vnějším vzhledem přizpůsobily ostatním. Příliš velké vybočení z řady totiž přitahuje nežádoucí pozornost.

Také pohledová strana dveří uvnitř bytu by měla ladit s ostatním vybavením interiéru.

Zvuková izolace

Až budete posuzovat nabídku bezpečnostních dveří, nezapomeňte ani na zvukovou izolaci. Vyžadujte účinnost alespoň 32 decibelů. Na trhu najdete i výrobky, které pohltí až 39 decibelů.

Kukátko a řetízek

Nejen pro seniory je pak důležité další vybavení dveří – panoramatické kukátko a řetízek.

Zabezpečení starších dveří

Majitelé stávajících a rovněž dvoukřídlých dveří ve starších domech si mohou objednat úpravu, která jim pomůže splnit nezbytná bezpečnostní kritéria. Zpravidla se využívají tzv. přídavné dveře, jež se montují na původní.

Z vnitřní strany dveřních křídel bývá obvykle konstrukce z ocelového rámu a oplechování v síle 2 a 3 mm. Vysazení zabrání nejen nové bytelné závěsy, ale rovněž zpevnění a rozšíření zárubně ocelovým profilem.

Nabídka interiérového povrchu je široká, zpravidla záleží jen na volbě zákazníka. Nejčastěji se používají dveřní kazety nebo potah z koženky.

Dveře by v každém případě měla namontovat odborná certifikovaná firma, která doporučí nejlepší řešení, garantuje bezúhonnost svých zaměstnanců a má dostatek zkušeností i odpovídající renomé. Zaručí také kvalitu a správnost osazení celého dveřního kompletu, včetně vložky, zámku a kování.

Důležitý bývá i nepřetržitý zákaznický servis – pro případ, že si uživatel takové dveře zabouchne či ztratí klíče.

Bez úpravy zárubní to nejde

Plechové a špatně nainstalované zárubně lze snadno roztáhnout heverem. Proto je nutné instalovat celý komplet, tedy bezpečnostní dveřní křídlo a bezpečnostní zárubně.

Zárubně tvoří profilové rámy, kvalitně osazené dostatečně hluboko do zdi. Musí být také zajištěné proti vytržení ze zdi patřičným počtem kvalitních kotvících prvků, případně ještě zpevněny zalitím zárubňových dutin řídkým betonem.

Kvalitní kování, zámek, vložka

Kvalitní kování ochrání zámek a cylindrickou vložku před útoky zlodějů zvenčí. Jak vypadá? Vnější štít bývá robustní, s vnitřním štítem ho spojují speciální upevňovací šrouby. Bezpečnostní prvky buď přímo brání vylomení či odvrtání cylindrické vložky, nebo ho alespoň výrazně znesnadňují.

Při výběru požadujte certifikát. I bezpečnostní kování jsou certifikována a řazena podle stupně ochrany do bezpečnostních tříd (většinou BT2 a BT3). Na trhu najdete i tzv. ochranná kování, ta však s bezpečnostními nemají nic společného!

Bezpečnostní kování s certifikátem evropské bezpečnosti WK 2 chrání vložku před vylomením a chrání i před zloději, kteří používají metodu „bumpingu“ (nedestruktivní překonání cylindrické vložky).

K bezpečnostním dveřím, zárubním a kování byste měli mít i bezpečnostní zámek a vložku. Zámek tvoří kovová část, která se vsazuje do dveří, teprve do ní se vkládá cylindrická vložka. I zde se používají bezpečnostní třídy 1 až 4. Rozhodně zapomeňte na zadlabací zámek s dozickým klíčem, ten postačí jen pro dveře v interiéru.

Zpravidla se používají bezpečnostní cylindrické vložky nebo klíče označované jako trezorové (motýlkové).

Důležitý je rozvorový systém

Již několik let doporučují odborníci pro výběr bezpečnostního zámku s vložkou tzv. rozvorový systém. Jediným otočením klíče uzamkne dveře do tří, ale také do všech čtyř směrů. Uzamykacích čepů bývá různé množství, až pětadvacet. Rozvorový systém je vhodný i pro tzv. pasivní křídlo dvoukřídlých dveří, brání v jejich vyháčkování a rozlomení.

Zámky a bezpečnostní vložky, pokud nejsou součástí dodávky bezpečnostních dveří, je nutné kupovat pouze u specialistů a s certifikátem (podle ČSN P ENV 1627, případně Národního bezpečnostního úřadu)!

Dveře do rodinného domu

Zatímco majitel bytu se kromě bezpečnostních hledisek musí ohlížet (pokud jde o vzhled dveří) i na ostatní nájemníky, u rodinného domu záleží jen na finančních možnostech a vkusu majitele. Někdo dá přednost vchodovým bezpečnostním dveřím z masivního dřeva, jiný typům s nerezovým obložením nebo z vysokotlakého laminátu či případně dýhovanému provedení.

  • Důležité je použít rozvorový systém, který zajíždí do zárubně.
  • Zámkové vložky by měly být ve stejné bezpečnostní třídě jako vstupní dveře.

U rodinných domů se používají i bezpečnostní dveře částečně prosklené bezpečnostním sklem. Prosklené části by měly být z dvojvrstvého či z trojvrstvého skla, využít lze i bezpečnostní fólii. Sklo se však musí ukotvit ve dveřním rámu, aby celek splnil požadavky bezpečnostní třídy.

Vchodové dveře se liší i sílou křídla, která bývá 42, 46 či 68 mm.

Důležitý je rovněž práh, který by měl být tepelně oddělen tak, aby nevytvářel tepelné mosty.

Kolik stojí bezpečné dveře?

Ceny bezpečnostních dveří pro byty 3. a 4. bezpečnostní třídy začínají někde u 13 000 Kč, spíše však přijdou na 15 až 30 tisíc korun. Speciální dveře nebo výrobky pro náročnou klientelu se prodávají za 25 tisíc, ale třeba i za čtyřnásobek.

Foto archiv firem a Shutterstock